• Головна
  • Страсна п'ятниця 2022: що можна робити в цей день, традиції свята
09:51, 22 квітня 2022 р.

Страсна п'ятниця 2022: що можна робити в цей день, традиції свята

Страсна п'ятниця 2022: що можна робити в цей день, традиції свята

Велика чи Страсна п'ятниця – п'ятий день останнього тижня Великого посту перед Великоднем у 2022 році випадає на сьогодні, 22 квітня.

Для православних вірян це найскорботніший день Страсного тижня і всього року – у Велику п'ятницю був розіп'ятий Спаситель, який прийняв мученицьку смерть на Хресті для спокутування людських гріхів.

Про особливості служби та посту у Велику або Страсну п'ятницю читайте у матеріалі 04141.

Велика п'ятниця

Як розповідає Святе Письмо, римський прокуратор Іудеї Понтій Пілат під тиском юдейських первосвящеників і натовпу засудив Ісуса Христа до розп'яття саме в п'ятницю. Розп'яття на хресті на той час було найганебнішою, найстрашнішою і найжорстокішою стратою. Такою смертю стратили лише найзапекліших лиходіїв – розбійників, убивць, бунтівників та злочинних рабів. Це було найганебнішою, найжорстокішою і болісною смертю. Першосвященики, присудивши Спасителя до такої смерті, хотіли Його зганьбити. Ісус, бажаючи в повній свідомості випити всю чашу страждань, відмовився від кислого вина зі смирною, яку Йому подали воїни на Голгофі перед розп'яттям для полегшення мук.

Більш того, коли Його розпинали, Він молився за Своїх мучителів, кажучи: "Отче! Вибач їм, бо не знають, що творять". Коли син Божий помер на Хресті, земля здригнулася, а завіса в храмі розірвалася надвоє, тим самим відкриваючи людям вхід у закрите доти Царство Небесне. Жителі Юдеї, що бачили, що сталося на Голгофі, злякалися, а велика істина Божества Христового стала очевидною навіть для язичників.

Страждання Христові описані у всіх чотирьох Євангеліях – ці уривки зі Святого Письма читають у Страсну п'ятницю під час служби.

Особливості служби

У Велику або Страсну п'ятницю відбуваються три основні служби: Ранішня, Царський Годинник і Велика Вечірня з малою вечерею. На ранішній – ця служба проходить у Великий четвер увечері, посеред храму читаються дванадцять Євангельських читань, обраних з усіх чотирьох Євангелій, що розповідають про страждання Спасителя, починаючи з Його останньої бесіди з учнями на Таємній Вечері і закінчуючи Його похованням у саду Йосипа Ар Його труні військової варти. Під час служби віряни стоять із запаленими свічками, показуючи цим, що велич і слава не залишили Господа і під час Його страждань, а також палку любов до свого Спасителя.  .

У Велику п'ятницю відбувається Царський Годинник – літургії в жодній із християнських конфесій цього дня не служать. Виняток становлять ті роки, коли Страсна п'ятниця співпадає з Благовіщенням Пресвятої Богородиці. Вечірня відбувається у третій годині дня – у цей час вважається, що відбулася хресна смерть Ісуса. Під час служби співають особливий канон про розп'яття Господа і виносять Плащаницю – плат, на якому зображений на повний зріст Ісус Христос, що лежить у труні. Зазвичай під час служби на Плащаницю кладуть Євангеліє, а перед нею ставлять кадильницю. Плащаницю прикрашають квітами на згадку про те, як дружини-мироносиці помазали пахощами тіло похованого Ісуса. 

Усі церковні служби Великої п'ятниці та Страсної суботи розпочинаються і завершуються перед Плащаницею, а не в олтарі. Перебуває Плащаниця у центрі храму протягом неповних трьох днів, символізуючи триденне перебування у гробниці Ісуса Христа. За кілька хвилин до великоднього хресного ходу її вносять назад у вівтар. Піст у Велику п'ятницю Пост Страсної п'ятниці – найсуворіший протягом Великого посту, який у 2022 році розпочався 7 березня і триватиме до 23 квітня включно.

У Велику п'ятницю парафіяни за церковними канонами повністю утримуються від їжі. Ті віряни, кому складно дотримуватися такого суворого посту, можуть після винесення плащаниці під час церковної служби перекусити хлібом та водою.

У пост утримуватися потрібно не тільки від м'ясних та молочних продуктів, а й від злості, заздрощів, склок та скандалів. Також треба робити якнайбільше добрих справ, бо піст без цього втрачає своє значення. Велика п'ятниця для всіх віруючих – це час скорботи та поминання, коли все земне та тлінне втрачає свій сенс. Водночас воно пронизане наскрізь майбутнім дивом Воскресіння.

Миру Україні, віри в перемогу. Бог з нами - правда за нами.

Матеріал підготовлений на основі відкритих джерел

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#страсна п ятниця #страсна п ятниця #що не можна робити #страсна п ятниця прикмети #що не можна робити у страсну п ятницю #що можна робити у страсну п ятницю #чи можна пекти паску в страсну п ятницю
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...