• Головна
  • Новоград-Волинському – бути!: Доводи від депутата міської ради за збереження назви
12:24, 26 травня

Новоград-Волинському – бути!: Доводи від депутата міської ради за збереження назви

Новоград-Волинському – бути!: Доводи від депутата міської ради за збереження назви

Місто Новоград-Волинський до 1793 року – місто Звягель.

У складі Польщі містечко Звягель належало князям Любомирським. Після розподілу Польщі у 1793 році місто Звягель було у складі східної Волині, яке потім відійшло до Російської Імперії та за наказом Катерини ІІ від 05 червня 1795 року перейменовано в місто Новоград-Волинський - Новий Град Волинської губернії. Місто Новоград-Волинський стає губернським центром новоствореної Волинської губернії, тобто стає столицею губернії.( до складу губернії входили такі великі міста як – Житомир, Рівне. Здолбунів і т.д.) Приналежність міста до Волині було закріплено у назві міста.(мотивація на зміни польського коріння)

Після смерті Катерини ІІ імператор Павло І переніс столицю губернії в місто Житомир, а Новоград-Волинський отримав статус – уїзного міста.

Цікаво, що перші згадки про місто Звягель були знайдені в Іпатівському літопису у 1257 році, як місто Галицько-Волинського князівства. У 1340 році Звягель захопили литовські феодали та при цьому було заборонено згадувати прилеглість міста до Галицько-Волинського князівства. 

З середини XIV століття Звягелем володіли князі Звягільські. У 1502 році польській князь Олександр подарував місто князю Острозькому. Та у 1507 році було отримано дозвіл побудувати замок, який був побудований приблизно у 1520 році.

До 1569 року великий вплив у розвиток України мали литовські князі, але польська шляхта переконала українську делегацію про перспективу розвитку України у складі Польського Королівства. 

Після Люблінської унії, у 1569 році Звягель разом з іншими містами Правобережжя потрапив до влади Польщі та увійшов до складу Луцького уїзду Волинського воєводства. З метою розповсюдження католицизму у 1600 році у місті збудовано костел.

Мешканці міста у 1594-1596 роках приймали участь у повстанні під керівництвом Северіна Наливайко - за вільну Волинь. У 1648 році був спалений костел, розгромлений замок та мешканці допомагали повстанцям Максима Кривоноса в боротьбі за вільну Україну. У літку 1648 року прогнали шляхту із міста. На початку 1649 року у Звягелі дислокувалися окремі сотні Чернігівських та Лубенських українських полків під керівництвом Яцкевича. У 1648 році Звягель стає центром Волинського полку, звідціля і назва – Звягельський полк.

Місто у 1701 році було пограбоване князем Радзівілом.

З 1773 року в місті Новоград-Волинський побудований та діяв один з перших в Україні чавунно ливарний завод. З 1806 року в місті розташовується штаб квартира Кутузова.    

У 1825 році відкрилася приходська школа, а в 1837 році – уїзне Волинське училище.

Т.Г. Шевченко відвідав місто Новоград-Волинський у 1846 році, йому дуже сподобалися живописні краєвиди. Великий Кобзар увіковічив місто Новоград-Волинський, а не Звягель , у повісті “Варнак”.

У місті , станом на 1866 рік, було 4 цеглових заводів, шкіряна, винна та тютюнова фабрики, заводи з виготовлення свічок, Волинський військовий лазарет та міська лікарня а також багато інших підприємств.

Ось деякі легенди щодо назви міста Звягель

Річка Случ, на якій розташоване місто, в давні часи була глибоководною та суднохідною, в районі міста із під води виступали схили. В нічний час кораблі пробивали днища об схили та тонули. Тому у нічний час натягувалися канати з дзвониками. І якщо корабель зачіплювався за канат, то дзвоники попереджували про небезпеку.

В місті було багато ковалів та великі запаси залізної руди, постійний передзвін молотів і дав назву місту – Звягель.

Звягель – це ім’я коваля, якій мешкав у місті.

Звягель у Іпатівському літопису- це давньо російське місто, а місто Новоград-Волинський – вказує на українське походження міста – Новий Град на Волині.

Назва міста – Новоград-Волинський дуже подобалось письменнику Тарасу Шевченко , а також славній поетесі Лесі Українки. У Тараса Шевченко була мрія зробити мальовничу літографію краєвидів нашого міста.

В давнину місто нараховувало 28 вулиць та 8 провулків, 3450 будинків. Центральними вулицями рахувалися – вулиця Корецька, Житомирська, Садова, Лікарняна, Полонська, Гутинська, Тюремна.

В кінці XIX віку в місті з’являються чеські та німецькі колоністи, які виготовляли одні з найсмачніші Україні ковбаси та дуже якісне пиво.

13 лютого 1871 року, по старому стилю, у сім’ї колезького радника Петра Антоновича Косача та його дружини Ольги Петрівни народилася дочка – відома Леся Українка. Ця інформація відображена в усіх історичних довідках про місто Новоград-Волинський.

Невже така кількість історичних та видатних українців, які мешкали та захоплювалися містом Новоград-Волинський дає нам право змінювати назву міста на Звягель.

Сьогодні наша країна переживає нелегкі часи, ми всі разом відстоюємо свою незалежність а також право бути однією з європейських держав. Наші хлопці, які боронять державу від загарбників та які віддали своє життя за нашу свободу – мешканці міста Новоград-Волинський. Ми повинні берегти про них пам’ять. Це і буде наша історія міста Новограда –Волинського.

 Виходячи з опитувань мешканців нашого міста переважна більшість - за назву Новоград-Волинський.

Думаю що обговорення даної теми буде продовжено в послідуючих статтях. 

Депутат Новоград-Волинської міської ради Олег Ващенко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12,0
Високі оцінки користувачів за Стиль викладу
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...