• Головна
  • Секрети ТОВ "БЕТЕК": як найбільший виробник лохини в Україні розганяє хмари
16:00, 14 серпня 2022 р.

Секрети ТОВ "БЕТЕК": як найбільший виробник лохини в Україні розганяє хмари

Фото: АГРОЦЕНТР

Фото: АГРОЦЕНТР

У с. Барвинівка Новоград-Волинської тергромади нині діє один із найбільших виробників і постачальників свіжої лохини в ЄС – ТОВ «БЕТЕК». Компанія заснована ще 2010 року, хоча ідея з’явилася раніше.

Як розповів директор ТОВ «БЕТЕК» Андрій Борисенко каналу Новоград TV, раніше на цьому місці було старе колгоспне картоплесховише. Його викупили та вже в 2011 році на 150 га посадили лохину. Поступово площу збільшили до 200 га.

За словами Андрія Борисенка, багато інвестували в саме дослідження ідеї, залучали консультантів зі США, Великобританії, Голландії, Іспанії. Адже лохина – найвибагливіша і найважча культура для вирощування, тому ризики були великі. Земля тут дуже бідна: ні соя, ні кукурудза не дають потрібного врожаю. А от лохина попри все прижилася.

Особливості збору

Урожай практично весь йде на експорт, для вітчизняного ринку залишається зовсім трохи. Збирають лохину її з початку липня і до середини вересня. Для цього наймають 2000 осіб (в той час як на підприємстві працює лише 120 осіб протягом цілого року). Залучають до збору мешканців навколишніх сіл – привозять автобусами із радіуса 50 км.

Щодо оплати, то це 500-600 грн в день. Однак оплата праці наближається до польського рівня, оскільки Польща – одна із конкуренток підприємства.


Для лохини надзвичайно важливе оперативне охолодження після доставлення з поля. Її висипають у піддони, кожен з яких має штрихкод, прив’язаний до бейджа збирача. Далі ягода потрапляє в камери швидкого охолодження. Після охолодження (може тривати до 2 годин) урожай сортують і пакують. В залежності від замовлення кожна група палет відвантажується і доставляється окремому замовнику.

Чи винна компанія у відсутності дощів?

Довкола діяльності компанії є декілька міфів. Місцеві переконані, що компанія, аби зберегти врожай, розстрілює дощові хмари, чим порушує кліматичні умови в районі.

Однак директор запевняє, що антиградова гармата створює ударну хвилю, яка заважає краплинам води перетворюватися на град. Волога, яка є у повітрі, все одно має випасти: чи то у вигляді дощу, чи у вигляді граду, і відсутність опадів аж ніяк не вина застосування установки.

Підтримує його й Олександр, директор з виробництва ТОВ «БЕТЕК». Каже, що жодних реагентів немає. Діє гармата внаслідок коливань певної звукової частоти. Ба більше: там де був град, навпаки – випадає більше дощу.

Також він спростував думку мешканців стосовно того, що компанія набирає зі Случа воду для поливу, через що рівень води у річці знизився.

За його словами, останні роки в Україні досить посушливі, і рівень ґрунтових вод суттєво впав по всій країні. А от кількість необхідної для поливу води розрахована і на це є відповідна дозвільна документація.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Лохина #БЕТЕК #Урожай #Новоград
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...