Більше не купаємося: як міфічний Ілля водойми слов'янам зіпсував

У вівторок, 2 серпня, православні відзначають Ілльїн день (день Іллі). Згідно з народною традицією, з цього дня суворо заборонено купатися. У народі досі побутує приказка "Ілля в воду попісяв".

На початку серпня прийнято робити генеральне прибирання і викидати старі речі з дому.

Історія свята
Святий пророк Ілля жив у IX столітті до нашої ери. В період життя Іллі Ізраїлем керував досить безхарактерний Ахав, дружина якого дозволила йому ввести язичництво на території держави. Однак Ілля зміг заступитися за юдеїв, які не збиралися поклонятися поганському богу Ваалу.

Господь наділив Іллю даром чудотворення, що він і використовував для того щоб навернути людей до віри. Також Ілля міг послати покарання правителю за те, що він дозволив ввести ідолопоклонство - це був трирічний голод.

Крім того, Ілля самостійно стратив язичницьких жерців, які влаштували на горі Кармель. Дружина правителя, Ієзавіль, була дуже роздратована цим і заприсяглася, що погубить Іллю. Однак той встиг сховатися в пустелі. Значно пізніше Ілля знову повертається в Ізраїль і продовжує проповідувати. Відомо, що саме пророк Ілля був взятий живим на небо - про це сказано у Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. У день його пам'яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясну погоду.

Повір'я на Іллю
Вважається, що після дня Іллі купатися у водоймах вже не можна - літо закінчується, і починається поворот на осінь. У народі говорили, що купатися в день Іллі не можна - потопельник буде. Однак основна причина запровадженої заборони на купання після 2 серпня полягає в тому, що погода в дні серпня вже не така тепла і спекотна, а тому, вирушивши плескатися в холодних водах, можна захворіти. Говорили: "На Іллю і камінь замерзає", - це було підтвердженням того, що настали холодні дні.

Також 2 серпня підходив час сінокосу. Подейкували, що на Іллю в сіні меду багато - тобто колосся виросли і дозріли достатньо для того, щоб збирати урожай. На Іллю ставили перший сніп. Його зазвичай розміщували в сінях у самому ближньому куті. Говорили, що це допомагає отримати хороший урожай. Була поширена традиція 2 серпня спати на матраці, набитому першою соломою - на щастя. Також раділи тому, що поступово ночі стають довшими, а дні - коротше. Говорили, що у цей час і коні наїдаються, і працівник висипається. Виходили полювати на вовків, а худобу не виганяли пастись на поля, оскільки день видається непогожим. Бджолярі 2 серпня переганяли бджіл, прибирали у вуликах. Помічали, що після Дня Іллі граки більше не літають поодинці, а збираються у зграї.

Говорили, що на Іллю зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими. Люди починали пекти хліб з нового врожаю.

В деяких селах 2 серпня виставляли чашку з зернами жита і рису, просили священика освятити їх. Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять всі гади й дикі тварини, а тому намагалися не випускати худобу на пасовисько.

Була поширена прикмета, що не можна впускати в будинок кішок і собак - це може притягнути блискавку, яку селяни дуже боялися.

Як правило, часті дощі і грози починалися непередбачувано. Так відбувається зараз, так було і в давнину. З тієї пори і пішла заборона на роботу в цей день. Хто не закінчив вчасно свою роботу в полі, ризикував потрапити під зливу або притягнути блискавку. Але блискавку притягувати вміють не тільки дерева і фігури в полі, але і всі блискучі предмети, тому існує повір'я: "На Ільїн день закривай дзеркала, щоб не впала на голову гроза".

Народні прикмети на свято Іллі:
Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю; якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.
Цілий день сонячно – на недорід.
Минув Ілля – чекай гнилля.
На Іллю з'являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з'являться в обід – добре вродять середні посіви, хмари з'являться до вечора – добре вродять пізні посіви.

Замовляння на Іллю

Раніше вірили, що в цей день з води виходять водяні, русалки, і вони можуть затягнути тебе під воду.

За народним повір'ями, намагаючись сховатися від караючого Іллі, нечисть могла обернутися домашніми тваринами, дикими звірями, або, того гірше, увійти в людину, яка не носить хреста.

Щоб уникнути подібної неприємності, 2 серпня до сходу сонця потрібно зробити наступне.
Запаліть церковну свічку і, хрестячись, скажіть вголос 3 рази змову:
"Святий Ілля, піднімаю очі і молю тебе: вбережи мене від витівок нечистих, від підступів проклятих. Bo ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь".

Нечиста сила могла сховатися в будинку, і тоді стріли Іллі могли потрапити прямо в житло людини. Тому під час грози, яка припадала на свято, щільно зачиняли двері й вікна, завішували дзеркала, накривали всі блискучі прилади, запалювали водохресну або четвергову свічку і примовляли змову:
"Свят, Свят, Свят! Ілля-пророк, визволи від грому трясучого, від летючої стріли. Амінь".
Ho в той же час молитви до святого Іллі вважалися найбільш сильними. K пророку зверталися з абсолютно різними проханнями: від вирішення домашніх проблем до зняття порчі.

Наприклад, щоб захистити себе від псування та іншого темного чаклунства, в день Іллі-пророка вмийтеся дощовою водою, сказавши 3 рази слова змови:
"Ти, Ілля-пророк, туго тятиву тягнеш, влучно вогненною стрілою стріляєш, ворога і супостата вбиваєш щоб мене, раба (и) Божого(ї) (ваше ім'я), не зіпсували, не зачаклували. Амінь".
A при хворобі хворій людині потрібно читати таку молитву:
"B океані-морі стоїть Божий острів, на тому острові камінь лежить, на камені святий пророк Ілля з небесними ангелами сидить. Стрілами святі стріляють, від мене, (ім'я), хвороби відганяють. Так буде так!"

Ритуал на удачу в бізнесі і торгівлі
B Ілльїн День проводять ритуал, щоб ваш товар добре продавався. Для цього вам потрібна буде миска. B опівночі сядьте за стіл, поставте перед собою миску і насипте в неї пісок. Повільно лийте воду в пісок і швидко 3 рази скажіть змову:
"Як швидко ця вода йде в піщинки, так нехай і мій товар (назву товару) йде в руки"
Ритуал – змова від самотності, щоб знайти свою любов (другу половинку)
Якщо вам не щастить у коханні, то проробіть на  День Ілльї наступний ритуал, і незабаром обов'язково знайдете свою любов і позбудетеся від самотності.
Зберіть в чашку або банку дощову воду в Ілльїн День. Пам'ятайте, що вода повинна потрапити в посудину для її збору природним шляхом. Залиште миску (чашку) на вулиці під дощем. Вам потрібно буквально кілька крапель. Принесіть воду у свою спальню. Капніть кілька крапель по кутах ліжка, a з залишеною водою сядьте в центрі ліжка і промовте 3 рази:
"Я прошу тебе через цей свіжий, солодкий дощ дати мені людину, яка полегшить мою біль самотності"
Після чого поставте посудину з водою біля ліжка відкритим, щоб вода випарувалася до кінця.

Ритуал для здоров'я немовляти

Зберіть воду в Ілльїн День природним шляхом. Залиште миску під відкритим небом, нехай вода сама туди потрапить. Принесіть її додому і 3 рази скажіть над водою, не переливаючи її нікуди:
"Вода з неба йде, зростання всьому живому дає. Дай і мєму дитятку здоров'я, живота, чистоти і краси. Амінь, амінь, амінь"
Після чого 3 рази обтріть дитину цією водою, і ваша дитина буде менше хворіти.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Екологія
Новоград-Волинська місцева прокуратура наполягає на витребуванні земельних ділянок водного фонду вартістю майже 460 тис грн з незаконного володіння приватних осіб. Про це повідомляє пресслужба Житомирської обласної прокуратури. Новоград-Волинською місцевою прокуратурою в інтересах держави заявлено три позови про визнання незаконними та скасування розпоряджень Новоград-Волинської райдержадміністрації та витребування земельних ділянок водного фонду вартістю...
Суспільство
Допоможіть розшукати безвісно зниклого 51-річного жителя Звягельщини! Поліцейськими Новоград-Волинського Відділу поліції здійснюється розшук без вісти зниклого Євпака Петра Петровича, 1969 року народження, який 22 вересня пішов з дому та донині його місце перебування невідоме. За наявною інформацією, чоловік, який проживає у селі Сусли Новоград-Волинського району, пішов з дому у період часу з 7-30 години  до 14:30 годину. Поліцейськими проводяться оператин...
Культура
Історик Олександр Алфьоров зробив відеодоповідь про "Городницький скарб" та оприлюднив відповідний відеоролик у мережі. Читайте також: Залишки давнього поселення бронзової доби виявили на Новоград-Волинщині Як повідомляв сайт 04141.com.ua, у смт Городниця на Житомирщині місцевий житель Сергій Комар, копаючи пісок на березі річки Случ, знайшов 32 срібники часів Київської Русі, які історики вважають унікальним скарбом національного значення. Згодом археологи...
Суспільство
Шановні мешканці багатоповерхових і приватних будинків, керівники бюджетних установ, організацій, ОСББ та управляючих компаній, юридичні та фізичні особи, підприємці! Незважаючи на запровадження карантинних заходів, КП НВМР «ВУВКГ» працює для Вас 24 години на добу 7 днів на тиждень. Для забезпечення цілодобового, сталого надання послуг з водопостачання і водовідведення, як і раніше, постійно працюють аварійно-ремонтні бригади, диспетчери, слюсарі, оператор...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ станом на 24 вересня 2020 року розповіла Галина Барашовець. Протягом минулої доби, станом на 10:00 год. 24 вересня, в місті Новограді-Волинському лабораторно підтверджено чотири нові випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. Це чоловіки 19, 57, 74 та 79 років. Також чотири нові випадки захворювання на COVID-19 зафіксовано в Новоград-Волинському районі. Це жінки 61 та 72 років...
Суспільство
23 вересня 2020 року на території загальноосвітньої школи №10 у місті Новограді-Волинському відкрили міні-футбольне поле зі штучним покриттям. Дійство зібрало учнів школи та жителів мікрорайону - підростаюче покоління юних любителів футболу, а також представників міської влади, які доклали зусиль, щоб цей проєкт було реалізовано. Відтепер поле для тренувань та змагань має загальноосвітня школа №10 міста Новограда-Волинського та усі охочі зайнятися спортом...
Суспільство
Помер чоловік з Новоград-Волинському району, який хворів на коронавірусну інфекцію. Медики КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» зафіксували летальний випадок від коронавірусної інфекції. Помер 49 річний чоловік з селища Городниця Новоград-Волинського району. 20 вересня 2020 року він поступив в інфекційне відділення, а 22.09.2020 р., попри намагання лікарів, пацієнт помер. Загалом, за весь період пандемії коронавірусу на Новоград-Волинщині померли внаслідо...
Суспільство
23 вересня 2020 року минає 82 років від дня народження однієї з найвідоміших актрис XX століття Ромі Шнайдер. Google присвятив зірці кінематографа свій унікальний дудл за її вагомий внесок у світ кіно. Розмарі-Магдалена Альбах-Ретті народилася у Відні 23 вересня 1938 року в родині австрійської кінозірки Магди Шнайдер і австрійського актора Вольфа Альбаха-Ретті. Її бабуся по батькові - актриса Роза Альбах-Ретті, актором і режисером був і прадід Ромі Адольф...
Суспільство
Головний сервісний центр МВС розробив та запустив на сайті hsc.gov.ua новий електронний сервіс – «Перевірка посвідчення водія». Це дасть можливість зацікавленим установам та кожному громадянину за серією і номером посвідчення водія самостійно перевірити, чи видавався документ, а також побачити всі відкриті категорії. «Цей сервіс буде корисний для представників інших держав, яким необхідно перевірити інформацію стосовно видачі посвідчення водія в Україні, з...