Більше не купаємося: як міфічний Ілля водойми слов'янам зіпсував

У вівторок, 2 серпня, православні відзначають Ілльїн день (день Іллі). Згідно з народною традицією, з цього дня суворо заборонено купатися. У народі досі побутує приказка "Ілля в воду попісяв".

На початку серпня прийнято робити генеральне прибирання і викидати старі речі з дому.

Історія свята
Святий пророк Ілля жив у IX столітті до нашої ери. В період життя Іллі Ізраїлем керував досить безхарактерний Ахав, дружина якого дозволила йому ввести язичництво на території держави. Однак Ілля зміг заступитися за юдеїв, які не збиралися поклонятися поганському богу Ваалу.

Господь наділив Іллю даром чудотворення, що він і використовував для того щоб навернути людей до віри. Також Ілля міг послати покарання правителю за те, що він дозволив ввести ідолопоклонство - це був трирічний голод.

Крім того, Ілля самостійно стратив язичницьких жерців, які влаштували на горі Кармель. Дружина правителя, Ієзавіль, була дуже роздратована цим і заприсяглася, що погубить Іллю. Однак той встиг сховатися в пустелі. Значно пізніше Ілля знову повертається в Ізраїль і продовжує проповідувати. Відомо, що саме пророк Ілля був взятий живим на небо - про це сказано у Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. У день його пам'яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясну погоду.

Повір'я на Іллю
Вважається, що після дня Іллі купатися у водоймах вже не можна - літо закінчується, і починається поворот на осінь. У народі говорили, що купатися в день Іллі не можна - потопельник буде. Однак основна причина запровадженої заборони на купання після 2 серпня полягає в тому, що погода в дні серпня вже не така тепла і спекотна, а тому, вирушивши плескатися в холодних водах, можна захворіти. Говорили: "На Іллю і камінь замерзає", - це було підтвердженням того, що настали холодні дні.

Також 2 серпня підходив час сінокосу. Подейкували, що на Іллю в сіні меду багато - тобто колосся виросли і дозріли достатньо для того, щоб збирати урожай. На Іллю ставили перший сніп. Його зазвичай розміщували в сінях у самому ближньому куті. Говорили, що це допомагає отримати хороший урожай. Була поширена традиція 2 серпня спати на матраці, набитому першою соломою - на щастя. Також раділи тому, що поступово ночі стають довшими, а дні - коротше. Говорили, що у цей час і коні наїдаються, і працівник висипається. Виходили полювати на вовків, а худобу не виганяли пастись на поля, оскільки день видається непогожим. Бджолярі 2 серпня переганяли бджіл, прибирали у вуликах. Помічали, що після Дня Іллі граки більше не літають поодинці, а збираються у зграї.

Говорили, що на Іллю зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими. Люди починали пекти хліб з нового врожаю.

В деяких селах 2 серпня виставляли чашку з зернами жита і рису, просили священика освятити їх. Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять всі гади й дикі тварини, а тому намагалися не випускати худобу на пасовисько.

Була поширена прикмета, що не можна впускати в будинок кішок і собак - це може притягнути блискавку, яку селяни дуже боялися.

Як правило, часті дощі і грози починалися непередбачувано. Так відбувається зараз, так було і в давнину. З тієї пори і пішла заборона на роботу в цей день. Хто не закінчив вчасно свою роботу в полі, ризикував потрапити під зливу або притягнути блискавку. Але блискавку притягувати вміють не тільки дерева і фігури в полі, але і всі блискучі предмети, тому існує повір'я: "На Ільїн день закривай дзеркала, щоб не впала на голову гроза".

Народні прикмети на свято Іллі:
Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю; якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.
Цілий день сонячно – на недорід.
Минув Ілля – чекай гнилля.
На Іллю з'являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з'являться в обід – добре вродять середні посіви, хмари з'являться до вечора – добре вродять пізні посіви.

Замовляння на Іллю

Раніше вірили, що в цей день з води виходять водяні, русалки, і вони можуть затягнути тебе під воду.

За народним повір'ями, намагаючись сховатися від караючого Іллі, нечисть могла обернутися домашніми тваринами, дикими звірями, або, того гірше, увійти в людину, яка не носить хреста.

Щоб уникнути подібної неприємності, 2 серпня до сходу сонця потрібно зробити наступне.
Запаліть церковну свічку і, хрестячись, скажіть вголос 3 рази змову:
"Святий Ілля, піднімаю очі і молю тебе: вбережи мене від витівок нечистих, від підступів проклятих. Bo ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь".

Нечиста сила могла сховатися в будинку, і тоді стріли Іллі могли потрапити прямо в житло людини. Тому під час грози, яка припадала на свято, щільно зачиняли двері й вікна, завішували дзеркала, накривали всі блискучі прилади, запалювали водохресну або четвергову свічку і примовляли змову:
"Свят, Свят, Свят! Ілля-пророк, визволи від грому трясучого, від летючої стріли. Амінь".
Ho в той же час молитви до святого Іллі вважалися найбільш сильними. K пророку зверталися з абсолютно різними проханнями: від вирішення домашніх проблем до зняття порчі.

Наприклад, щоб захистити себе від псування та іншого темного чаклунства, в день Іллі-пророка вмийтеся дощовою водою, сказавши 3 рази слова змови:
"Ти, Ілля-пророк, туго тятиву тягнеш, влучно вогненною стрілою стріляєш, ворога і супостата вбиваєш щоб мене, раба (и) Божого(ї) (ваше ім'я), не зіпсували, не зачаклували. Амінь".
A при хворобі хворій людині потрібно читати таку молитву:
"B океані-морі стоїть Божий острів, на тому острові камінь лежить, на камені святий пророк Ілля з небесними ангелами сидить. Стрілами святі стріляють, від мене, (ім'я), хвороби відганяють. Так буде так!"

Ритуал на удачу в бізнесі і торгівлі
B Ілльїн День проводять ритуал, щоб ваш товар добре продавався. Для цього вам потрібна буде миска. B опівночі сядьте за стіл, поставте перед собою миску і насипте в неї пісок. Повільно лийте воду в пісок і швидко 3 рази скажіть змову:
"Як швидко ця вода йде в піщинки, так нехай і мій товар (назву товару) йде в руки"
Ритуал – змова від самотності, щоб знайти свою любов (другу половинку)
Якщо вам не щастить у коханні, то проробіть на  День Ілльї наступний ритуал, і незабаром обов'язково знайдете свою любов і позбудетеся від самотності.
Зберіть в чашку або банку дощову воду в Ілльїн День. Пам'ятайте, що вода повинна потрапити в посудину для її збору природним шляхом. Залиште миску (чашку) на вулиці під дощем. Вам потрібно буквально кілька крапель. Принесіть воду у свою спальню. Капніть кілька крапель по кутах ліжка, a з залишеною водою сядьте в центрі ліжка і промовте 3 рази:
"Я прошу тебе через цей свіжий, солодкий дощ дати мені людину, яка полегшить мою біль самотності"
Після чого поставте посудину з водою біля ліжка відкритим, щоб вода випарувалася до кінця.

Ритуал для здоров'я немовляти

Зберіть воду в Ілльїн День природним шляхом. Залиште миску під відкритим небом, нехай вода сама туди потрапить. Принесіть її додому і 3 рази скажіть над водою, не переливаючи її нікуди:
"Вода з неба йде, зростання всьому живому дає. Дай і мєму дитятку здоров'я, живота, чистоти і краси. Амінь, амінь, амінь"
Після чого 3 рази обтріть дитину цією водою, і ваша дитина буде менше хворіти.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
25 лютого 2020 року українська та світова громадськість відзначає 149-річчя з дня народження видатної української письменниці, поетеси, перекладача та культурного діяча Лариси Петрівни Косач, відомої як Леся Українка. Цього дня на батьківщині всесвітньо відомої поетеси, у місті Новограді-Волинському, представники міської влади, творчої інтелігенції та молоді, поціновувачі таланту культової української письменниці, зібралися на площі Лесі Українки, аби покл...
Суспільство
Вірші Лесі Українки (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) – це джерело невичерпної мудрості та незламної сили духу. У своїх поезіях Леся Українка, попри важку хворобу, ніколи не нарікала на свою долю, а продовжувала боротися. Зібрали для вас найкращі твори поетеси про Україну та особисте! Найвідоміші вірші Лесі України має знати кожен українець, адже її слова стали “стрілами”, що влучали в саме серце несправедливості: викривали всі жахливі діяння вл...
Пригоди
Другу добу поспіль у Хорошівському районі триває розшук юнака. До заходів залучені місцеві поліцейські, придані сили із сусідніх районів та обласного главку, кінологи та нацгвардійці, місцева громада. Правоохоронці звертаються до громадян із проханням повідомляти будь-яку інформацію про можливе місце перебування хлопця.  Про зникнення 16-річного сина до Хорошівського відділення поліції повідомила жителька с. Теренців надвечір 23 лютого. За словами жінки, ю...
Суспільство
24 лютого в Житомирі відбулася Координаційна зустріч "Стан, проблеми та перспективи розвитку жіночого політичного лідерства в Україні на національному і місцевому рівнях».  Організатором заходу є Всеукраїнська громадська організація "Ліга жінок-виборців України 50/50", що є в рамках проекту "Відстоювання прав жінок у політиці та процесі прийняття рішень" за допомогою підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. ‌Щоб взяти участь в обговоренні на...
Кримінал
Співробітники Служби безпеки України затримали працівника структурного підрозділу Департаменту кіберполіції Нацполіції України, підозрюваного у вимаганні неправомірної вигоди за закриття кримінального провадження. Про це сайту Новограда-Волинського 04141 повідомила пресгрупа Управління СБ України в Житомирській області.  За версією слідства, кіберполіцейський вимагав від місцевого мешканця $5 тисяч за не притягнення його до передбаченої законодавством відп...
Суспільство
Перемогу в І (обласний) турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу» здобув новоград-волинець. Нещодавно на базі Комунального закладу позашкільної освіти «Обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Житомирської обласної ради відбувся І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Віртуальну екскурсію художньо-мистецького музею Новоград-Волинсь...
Суспільство
У місті Новограді-Волинському помітна тривожна тенденція до скорочення кількості населення. Сайт Новограда-Волинського 04141.com.ua зробив порівняльну таблиця на основі офіційних відомостей оприлюдненими Головним Управлінням статистики в Житомирській області. З нищенаведеної таблиці видно, що станом на 1 лютого 2018 року наявне населення міста становило 56297 чоловік, а вже на аналогічну дату поточного року - 55790, тобто менше на 507 чоловік. Постійне нас...
Спорт
21 березня 2020 року о 12.00 годині на базі дитячо-юнацької спортивної школи відбудеться I етап фестивалю «Мама, тато, я – спортивна сім`я» з нагоди Всесвітнього дня здоров`я. Тому міський Центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» запрошує спортивні сім’ї Новограда-Волинського взяти участь у фестивалі «Мама, тато, я – спортивна сім`я», які після І етапу поїдуть захищати наше місто на ІІ етап – фінал обласного етапу Фестивалю який відбудеться 02 к...
Спорт
Відбіркові етапи до півфіналу обласного чемпіонату відбулись в Житомирській області 14-16 лютого і 21-23 лютого 2020 року. Змагання з шахів серед чоловіків та жінок були в 4 етапи. В Житомирі, Коростишеві, Коростені та Новоград-Волинському відбіркові турніри завершились і вже відомо, які учасники вибороли путівки до півфіналу обласного чемпіонату з шахів. Загалом, в 4-х етапах відбору до півфіналу взяли участь 77 учасників. Гравці були з Коростишева, Корос...