Більше не купаємося: як міфічний Ілля водойми слов'янам зіпсував

У вівторок, 2 серпня, православні відзначають Ілльїн день (день Іллі). Згідно з народною традицією, з цього дня суворо заборонено купатися. У народі досі побутує приказка "Ілля в воду попісяв".

На початку серпня прийнято робити генеральне прибирання і викидати старі речі з дому.

Історія свята
Святий пророк Ілля жив у IX столітті до нашої ери. В період життя Іллі Ізраїлем керував досить безхарактерний Ахав, дружина якого дозволила йому ввести язичництво на території держави. Однак Ілля зміг заступитися за юдеїв, які не збиралися поклонятися поганському богу Ваалу.

Господь наділив Іллю даром чудотворення, що він і використовував для того щоб навернути людей до віри. Також Ілля міг послати покарання правителю за те, що він дозволив ввести ідолопоклонство - це був трирічний голод.

Крім того, Ілля самостійно стратив язичницьких жерців, які влаштували на горі Кармель. Дружина правителя, Ієзавіль, була дуже роздратована цим і заприсяглася, що погубить Іллю. Однак той встиг сховатися в пустелі. Значно пізніше Ілля знову повертається в Ізраїль і продовжує проповідувати. Відомо, що саме пророк Ілля був взятий живим на небо - про це сказано у Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. У день його пам'яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясну погоду.

Повір'я на Іллю
Вважається, що після дня Іллі купатися у водоймах вже не можна - літо закінчується, і починається поворот на осінь. У народі говорили, що купатися в день Іллі не можна - потопельник буде. Однак основна причина запровадженої заборони на купання після 2 серпня полягає в тому, що погода в дні серпня вже не така тепла і спекотна, а тому, вирушивши плескатися в холодних водах, можна захворіти. Говорили: "На Іллю і камінь замерзає", - це було підтвердженням того, що настали холодні дні.

Також 2 серпня підходив час сінокосу. Подейкували, що на Іллю в сіні меду багато - тобто колосся виросли і дозріли достатньо для того, щоб збирати урожай. На Іллю ставили перший сніп. Його зазвичай розміщували в сінях у самому ближньому куті. Говорили, що це допомагає отримати хороший урожай. Була поширена традиція 2 серпня спати на матраці, набитому першою соломою - на щастя. Також раділи тому, що поступово ночі стають довшими, а дні - коротше. Говорили, що у цей час і коні наїдаються, і працівник висипається. Виходили полювати на вовків, а худобу не виганяли пастись на поля, оскільки день видається непогожим. Бджолярі 2 серпня переганяли бджіл, прибирали у вуликах. Помічали, що після Дня Іллі граки більше не літають поодинці, а збираються у зграї.

Говорили, що на Іллю зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими. Люди починали пекти хліб з нового врожаю.

В деяких селах 2 серпня виставляли чашку з зернами жита і рису, просили священика освятити їх. Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять всі гади й дикі тварини, а тому намагалися не випускати худобу на пасовисько.

Була поширена прикмета, що не можна впускати в будинок кішок і собак - це може притягнути блискавку, яку селяни дуже боялися.

Як правило, часті дощі і грози починалися непередбачувано. Так відбувається зараз, так було і в давнину. З тієї пори і пішла заборона на роботу в цей день. Хто не закінчив вчасно свою роботу в полі, ризикував потрапити під зливу або притягнути блискавку. Але блискавку притягувати вміють не тільки дерева і фігури в полі, але і всі блискучі предмети, тому існує повір'я: "На Ільїн день закривай дзеркала, щоб не впала на голову гроза".

Народні прикмети на свято Іллі:
Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю; якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.
Цілий день сонячно – на недорід.
Минув Ілля – чекай гнилля.
На Іллю з'являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з'являться в обід – добре вродять середні посіви, хмари з'являться до вечора – добре вродять пізні посіви.

Замовляння на Іллю

Раніше вірили, що в цей день з води виходять водяні, русалки, і вони можуть затягнути тебе під воду.

За народним повір'ями, намагаючись сховатися від караючого Іллі, нечисть могла обернутися домашніми тваринами, дикими звірями, або, того гірше, увійти в людину, яка не носить хреста.

Щоб уникнути подібної неприємності, 2 серпня до сходу сонця потрібно зробити наступне.
Запаліть церковну свічку і, хрестячись, скажіть вголос 3 рази змову:
"Святий Ілля, піднімаю очі і молю тебе: вбережи мене від витівок нечистих, від підступів проклятих. Bo ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь".

Нечиста сила могла сховатися в будинку, і тоді стріли Іллі могли потрапити прямо в житло людини. Тому під час грози, яка припадала на свято, щільно зачиняли двері й вікна, завішували дзеркала, накривали всі блискучі прилади, запалювали водохресну або четвергову свічку і примовляли змову:
"Свят, Свят, Свят! Ілля-пророк, визволи від грому трясучого, від летючої стріли. Амінь".
Ho в той же час молитви до святого Іллі вважалися найбільш сильними. K пророку зверталися з абсолютно різними проханнями: від вирішення домашніх проблем до зняття порчі.

Наприклад, щоб захистити себе від псування та іншого темного чаклунства, в день Іллі-пророка вмийтеся дощовою водою, сказавши 3 рази слова змови:
"Ти, Ілля-пророк, туго тятиву тягнеш, влучно вогненною стрілою стріляєш, ворога і супостата вбиваєш щоб мене, раба (и) Божого(ї) (ваше ім'я), не зіпсували, не зачаклували. Амінь".
A при хворобі хворій людині потрібно читати таку молитву:
"B океані-морі стоїть Божий острів, на тому острові камінь лежить, на камені святий пророк Ілля з небесними ангелами сидить. Стрілами святі стріляють, від мене, (ім'я), хвороби відганяють. Так буде так!"

Ритуал на удачу в бізнесі і торгівлі
B Ілльїн День проводять ритуал, щоб ваш товар добре продавався. Для цього вам потрібна буде миска. B опівночі сядьте за стіл, поставте перед собою миску і насипте в неї пісок. Повільно лийте воду в пісок і швидко 3 рази скажіть змову:
"Як швидко ця вода йде в піщинки, так нехай і мій товар (назву товару) йде в руки"
Ритуал – змова від самотності, щоб знайти свою любов (другу половинку)
Якщо вам не щастить у коханні, то проробіть на  День Ілльї наступний ритуал, і незабаром обов'язково знайдете свою любов і позбудетеся від самотності.
Зберіть в чашку або банку дощову воду в Ілльїн День. Пам'ятайте, що вода повинна потрапити в посудину для її збору природним шляхом. Залиште миску (чашку) на вулиці під дощем. Вам потрібно буквально кілька крапель. Принесіть воду у свою спальню. Капніть кілька крапель по кутах ліжка, a з залишеною водою сядьте в центрі ліжка і промовте 3 рази:
"Я прошу тебе через цей свіжий, солодкий дощ дати мені людину, яка полегшить мою біль самотності"
Після чого поставте посудину з водою біля ліжка відкритим, щоб вода випарувалася до кінця.

Ритуал для здоров'я немовляти

Зберіть воду в Ілльїн День природним шляхом. Залиште миску під відкритим небом, нехай вода сама туди потрапить. Принесіть її додому і 3 рази скажіть над водою, не переливаючи її нікуди:
"Вода з неба йде, зростання всьому живому дає. Дай і мєму дитятку здоров'я, живота, чистоти і краси. Амінь, амінь, амінь"
Після чого 3 рази обтріть дитину цією водою, і ваша дитина буде менше хворіти.

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
16 жовтня 2019 року в м.Новограді-Волинському вже вчетверте відбулося урочисте вручення стипендій міського голови кращим учням за підсумками 2018-2019 навчального року. Цьогоріч було змінено формат заходу: з цієї особливої нагоди представники міської влади, освітяни, обдаровані діти зустрічалися під час урочистих лінійок у закладах освіти міста. Лунали музика, оплески, сміх… Стипендіати розповідали про свої досягнення та ділилися планами на майбутнє, а так...
Кримінал
Домашнє насильство - тема не нова, але вона, на жаль, не перестає бути актуальною. Більшість жертв насильства, які просто вважають за краще не виносити сміття з хати. Новоград-волинські поліцейські провели досудове розслідування та направили обвинувачення до суду для притягнення 35-річного чоловіка до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Чоловікові визначено покарання у вигляді 3-місячного арешту. Протягом 2018 та 2019 років від...
Екологія
У період з 9 по 11 жовтня Житомирський рибоохоронний патруль провів рейд у Новоград-Волинському районі. У результаті виявлено 8 порушень правил рибальства. Для прикладу, 9 жовтня на р. Случ, поблизу с. Івашківка викрито громадянина, який ловив водні біоресурси за допомогою забороненого знаряддя лову – ятера. 10 жовтня під час проведення рибоохоронних заходів на р. Случ, поблизу смт Городниця виявлено двох громадян, які ловили сітками вбрід. Риби зловити во...
Суспільство
З 15 жовтня 2019 року в місті Новограді-Волинському у приміщені міського палацу культури (пл. Лесі Українки, 9) проходить свою роботу "Ярмарок від українських виробників", на якому представлені товаровиробники з Новоград-Волинського, а також інших регіонів України. Організатором універсальної виставки є рекламне агентство «DAIGA», яке 2005 року проводить подібні заходи у нашому місті. Серед виставлених на ярмарку товарів, ви можете придбaти укрaїнські суве...
Суспільство
Комунальне підприємство Новоград – Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства» ставить Вас до відома, що з  19 жовтня 2019 року по 21 жовтня 2019 року буде проводитися  планове хлорування - промивка водопровідної мережі міста : - з 2 год. 19 жовтня 2019 року до 12 год. 19 жовтня 2019 року вода в місто буде подаватися з високим вмістом хлору. Використовувати воду на питні потреби та для приготування їжі категор...
Суспільство
Студенти Новоград-Волинського медичного коледжу протягом вересня та жовтня цього року провели благодійні акції до Міжнародного дня благодійності, Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана. Благодійна подія спрямована на підтримку людей, які потребують не тільки матеріальної допомоги але й уваги та підтримки. Про це повідомляє соціальний педагог медколеджу Л. Харченко. Дуже не просто жертвувати своїми інтересами та проблемами, співчувати комусь,...
Кримінал
Медик військово-лікарської комісії Малинського об’єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, який вимагав гроші з непридатного до служби призовника, затримала Служба безпеки України. Про це сайт 04141.com.ua повідомила пресгрупа УСБ України в Житомирській області. Оперативники спецслужби встановили, що лікар-невропатолог ЛВК вимагав від призовника дванадцять тисяч гривень. За ці гроші посадовець обіцяв хлопцю видати довідку щодо неприд...
Культура
Вмістити все, що не увійшло до книги та неможливо вкласти у хронометраж фільму - таке завдання перед собою поставили творці стрічки “Я працюю на цвинтарі” і запустили Instagram-проект #ЖиттяСаші. На офіційній сторінці фільму в Instagram розміщується блог головного героя Саші, який має контору з виготовлення пам’ятників.  “Ідея Instagram-проекту народилася у промо-команди фільму ще на етапі підготовки до зйомок. Хотілося зробити нестандартний проект, який б...
Суспільство
Жителька міста Новограда-Волинського Тетяна Анатоліївна Щолко пішла з дому 11 жовтня 2019 року та досі не повернулась. Поліцейські встановлюють місце знаходження жінки. За словами дочки, яка 14 жовтня звернулася до поліції, кілька днів тому її мати пішла з дому у невідомому напрямку. Її прикмети: на вигляд 50-55 років, зріст близько 165-167 см, волосся коротке, сиве. На лівому передпліччі наявні шрами від порізів. ФОТО: Була одягнена у чорну куртку та чорн...
Новини по темі
У Новограді вручили стипендії міського голови: Хто з когорти найкращий?
У Новограді проходить ярмарок українських товаровиробників: Що можна придбати? (ФОТО, ВІДЕО)
До уваги новоград-волинців: в місті проводитиметься планове хлорування - промивка водопровідної мережі
Студенти новоградського медколеджу допомагають дітям з інвалідністю та пенсіонерам
Допоможіть знайти: Поліція розшукує 57-річну звягельчанку (ПРИКМЕТИ, ФОТО)
Капелан Сергій Дмитрієв: «Я не бачив, щоб у наших військових був страх захищати країну»
Програмісти та фахівці громад шукають рішення для проблем ОТГ на хакатоні із Децентралізації DeHack
"Сильні духом. Матері": У Новограді-Волинському проходить стилізована фотовиставка (ФОТО)
У Новограді проходить виставка військової техніки (ФОТОРЕПОРТАЖ)
На Новоград-Волинщині авто вилетіло в кювет: Водій та пасажир травмовані