• Головна
  • Новоград-волинці іудейського віросповідування святкують Песах
10:15, 10 квітня 2017 р.

Новоград-волинці іудейського віросповідування святкують Песах

У Новограді-Волинському колись проживала доволі велика община євреїв. У наш час також в нашому місті проживають представники іудейського віросповідування, у яких розпочалося святкування Песах (Пасхи).

Песах - іудейська Пасха, яка відзначається як результат звільнення  Божого народу з Єгипту від рабства. У цей день прийнято згадувати важливі і пам'ятні подія минулого, випробування, які випали на долю іудейського народу.

Як і у будь-якого свята, з цим днем ​​пов'язано багато традицій і правил. Це торжество зобов'язаний відзначати кожен єврей, незважаючи на те, де він знаходиться і на його фінансовий стан.

Історія торжества Песах, головного свята іудеїв, пов'язане не з народженням сина Божого, а з тим днем, коли євреї були виведені з Ізраїлю. Детальна історія ізраїльтян описана в Старому Завіті Біблії. Згідно писання «Вихід», Мойсей звернувся до фараона Єгипту, щоб той відпустив єврейський народ. Але юний цар не послухався, не повіривши, що Мойсей передає слова Бога. В покарання за непослух, Всевишній насилав кожен раз на Єгипет нові лиха (загибель худоби і врожаю, єгипетська тьма, жахливі хвороби). Після десятої відмови, Бог сказав, що вночі помруть всі первістки, в кожній родині Єгипту. Щоб захистити свій народ, Всевишній сказав Мойсеєві, щоб кожна єврейська родина, ввечері перед стратою, зарізала ягня, а його кров'ю позначила вхідні двері, тоді мор омине їх домівку стороною. Після цього, Мойсей зміг відвести євреїв з єгипетського землі. Цей день став святом для всіх євреїв, він символізує звільнення єврейського народу від рабства і гноблення.

Виділяють чотири тлумачення єврейської Пасхи: Саме значення слова «Песах», в перекладі з івриту означає «пройти повз», тобто в цей день відзначається порятунок єврейських дітей від смерті.

Друга назва Песаха - Хаг а Мацот. Так називають цей день тому, що під час придушення євреїв єгипетським народом, вони харчувалися в основному звичайним прісним хлібом, мацою, тому що на інше не було грошей і часу.

Третє найменування цього торжества - Хаг а Авів, яке означає, що єврейська Пасха це так само свято відродження природи.

Четверте назву Песаха - Хаг а Херут, означає вихід іудеїв з Єгипту. Якого числа відзначають Ортодоксальні євреї в якості літочислення дотримуються сонячно-місячного календаря, а не григоріанського або юліанського, тому щороку юдейська Пасха святкується в різні дні. Це торжество починається на 14 день місяця нісана і триває 7 днів в Ізраїлі, і 8 днів для інших країн, де є єврейська громада. У 2017 року, для всіх іудеїв, в тому числі і в Україні, Песах почнеться 11 квітня, а закінчиться 18 квітня.

Кожен справжній іудей повинен знати прикмети і звичаї цього свята і дотримуватися всіх встановлених традицій. Найголовніша особливість святкування іудейської Пасхи - повна відмова від квасних продуктів (хамец). Так само як всі продукти, в процесі приготування яких використовувався процес бродіння: макарони, пиво, здоба, варення, оцет і т.п. Ця традиція пов'язана з тим, що під час втечі з Єгипту, євреї не мали ні хвилини вільного часу для приготування і харчувалися тільки простим прісним хлібом - мацою.

Готуватися до цієї великої події починають ще за тиждень до свят. У кожному будинку, господині, починають генеральне прибирання в будинку. Це правило схоже з християнською традицією забиратися в Чистий четвер. Під час прибирання будинку, треба позбутися не тільки від сміття і мотлоху, але і від будь-якої квасний їжі. Весь хамец збирається, а потім його спалюють або продають не іудеям. Перший і останній день єврейської Пасхи - вихідні, в цей час не можна працювати, потрібно повністю забути повсякденні справи і присвятити себе читанню молитов і спогадам про минуле.

Останній, сьомий день Песаха, святкує перехід євреями Червоного моря. Коли Мойсей і іудеї, гнані єгипетською армією, дійшли до берега моря, їм нікуди було діватися, тому що кораблів у них не було. Тоді Мойсей попросив Всевишнього про порятунок, і перед іудейським народом з'явився шлях, прямо через море. Тому на сьомий день Песаха, всі віруючі йдуть до водойми, або хоча б фонтану, і читають в пам'ять про цей день псалом «Пісня моря».

Велика увага на юдейську Пасху приділяється саме святковій трапезі - Седер. За урочистою вечерею збирається зазвичай вся родина, стіл накривають після заходу сонця, після повернення з храму (синагоги). Седер влаштовують в перший день торжества, а в країнах з єврейською діаспорою, в перші два дні. На вечерю запрошуються не тільки найближчі родичі, а й самотні, бідні євреї, а так само ті, хто на час свята залишився один. На стіл для седера ставлять кращий посуд, у багатьох сім'ях він переходить від матерів до доньок, і може налічувати кілька поколінь, його витягують тільки для свята. Весь сервіз заздалегідь обдається окропом, щоб убити всі сліди квасної їжі. В обов'язковому порядку на столі повинно стояти: червоне вино; запалені свічки; традиційна маца; чаші з солоною водою, які означають сльози іудейського народу, які втратили своїх первістків. Традиційний посуд іудеїв - кеарі, блюдо, на яке розкладають символічну їжу: карпас (весняний овоч), зроа (смажене м'ясо, переважно баранчик), бейца (варені курячі яйця). З напоїв дозволяється пити натуральне вино, а дітлахам і хворим - виноградний сік. В якості основних страв на урочисту трапезу подають суп з мацою, фаршировану рибу (гефілте) і смажене м'ясо. Таким чином, під час седера, кожен єврей повинен дотриматись п'яти етапів:

Покуштувати мацу.

Випити чотири склянки вина, в честь чотирьох обіцянок Господа перед євреями.

Прочитати Агаду (книга про Вихід євреїв з Єгипту).

Співати псалми.

З'їсти марор (гірка зелень).

Таким чином, Песах у євреїв триває 7 днів, перший і останній з яких є офіційними вихідними. Кожен справжній іудей повинен відзначати і шанувати це свято, дотримуватися всіх традиції і виховати в своїх дітях, любов і повагу до свого Бога, народу і традицій.


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Андрій Садовий
12,8%
Вадим Рабинович
5,1%
Володимир Парасюк
10,3%
Дмитро Ярош
14,1%
Михайло Саакашвілі
18,6%
Надія Савченко
2,6%
Олег Ляшко
6,4%
Олександр Турчинов
1,3%
Петро Порошенко
10,9%
Юлія Тимошенко
9,6%
Юрій Бойко
8,3%
#Песах #2017 #Новоград-Волинський
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...