• Головна
  • Чим відрізняється католицьке Різдво від православного: цікаві факти
11:46, 25 грудня 2017 р.

Чим відрізняється католицьке Різдво від православного: цікаві факти

Різдво

Різдво

Відмінність між датами святкування Різдва у православних і у інших конфесій пояснюється різницею між юліанським і григоріанським календарями. Різдво Христове в ніч з 24 на 25 грудня святкують католики і 11 помісних Православних Церков світу, всі вони користуються так званим «Новоюліанським» календарем, який збігається з Григоріанським календарем.

Картинки по запросу рождество

Картинки по запросу рождество

Разом з УПЦ в ніч з 6 на 7 січня свято Різдва Христового відзначають Грузинська, Єрусалимська і Сербська Православні Церкви, афонські монастирі, що живуть по старому, Юліанському календарю, а також багато католиків східного обряду (зокрема, Українська Греко-Католицька Церква) і частина протестантів.

Чи відрізняються традиції святкування?

Так небагато. Католики не дотримуються такого суворого посту як православні. Але у католиків є Адвент, який не зважає як пісний період, хоча багато віруючих і утримуються від м'ясної їжі в різдвяний святвечір.

Адвент, який вважається часом душевного очищення, починається з четвертої неділі до свята Різдва. Він ділиться на два календарних етапи. Перший триває до 16 грудня, він присвячений роздумам про майбутнє Друге пришестя Ісуса Христа. Другий - з 17 до 24 грудня. Цей період є безпосередньою підготовкою до святкування Різдва Христового і присвячений спогаду Першого пришестя Ісуса Христа.

903037_20120075a40b678a87d3.png

903037_20120075a40b678a87d3.png

У католиків є традиція складати «вінок Адвента» з ялинових гілок, в який вставляють чотири свічки. У першу неділю запалюється одна свічка, в другу - друга і так далі. Такими вінками прикрашаються як церкви, так і будинки віруючих. Під час Адвенту католики відвідують ранкову месу, яка служиться в честь Пресвятої Діви Марії. Символом цієї меси є запалена свічка, яка освітлює шлях тих хто йде до церкви до сходу сонця. Щоб свічка не згасла, її поміщають в спеціальний ліхтарик з прозорими віконцями. А вже 25 грудня, в саме Різдво, в костелах проходять три святкові літургії: нічна меса (Ad Missam in nocte), ранкова (Ad Missam in aurora) і денна (Ad Missam in die).

У католицьких храмах встановлюють вертепи - макети сценки народження Христа, що складається з декількох фігур. Серед них обов'язково повинні були бути фігурки Немовляти в яслах, Діви Марії та святого Йосипа. 25 грудня католики збираються сім'ями на святкову вечерю, запалюються свічки, і вимовляють подячну молитву.

Православні християни починають готуватися до свята Різдва Христового, дотримуючись 40-денного посту, який закінчується 6 січня - в ніч перед Різдвом. Дотримання посту полягає в здійсненні добрих справ, милосердя, допомоги ближнім, боротьбі з власними пристрастями. За статутом Церкви необхідно утримуватися від молочних, м'ясних і в окремі дні рибних продуктів.

903037_20120065a40b677c98b9.png

903037_20120065a40b677c98b9.png

День напередодні свята Різдва Христового у православних називається Святвечором. Назва походить від традиційної страви, яке готується в цей день, - куті (варена пшениця або рис з медом). До Різдвяного святвечора православні храми прикрашають ялиновими гілками і квітами.

Святкування самого Різдва відбувається в ніч з 6 на 7 січня - рівно опівночі в храмах починається урочисте богослужіння. Воно складається з утрені, вечірні, повечір'я, напівночниці, годин і Літургії. Перед святами ранкове і вечірнє богослужіння об'єднується в так звану «всеношну», тобто молитву, яка триває всю ніч. Така служба буває всього два рази в рік, на самі великі свята - Різдво і Великдень.

На утрені перші повністю співається один з найкрасивіших канонів в православному богослужінні: «Христос народжується...»

Укладає святкування Різдва Христового Божественна літургія - богослужіння, на якому відбувається таїнство Причастя. На другий день Різдва, 8 січня, святкується Собор Пресвятої Богородиці. Цей день присвячений прославлянню Божої Матері. Після настання Різдва у православних починаються Святки - свята, які тривають до Водохрещенського Святвечора. У ці дні прийнято влаштовувати веселі ігри, ходити по домівках, поздоровляти всіх колядками.

У католицькій церкві Різдво вважається головним церковним святом, тоді як у православних воно вважається другим після Пасхи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Різдво #католицьке #православне #свято #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...