Як не потрапити у трудове рабство в Польщі. П'ять правил для заробітчан

Як не потрапити у трудове рабство в Польщі. П'ять правил для заробітчан, 04141.com.ua

Чим більше українських заробітчан їде в Польщу, тим частіше їх "кидають" на гроші, а деякі взагалі батрачать за їжу та ночівлю.

У 2016 році, за інформацією посольства України в Польщі, польська поліція порушила 96 кримінальних справ з торгівлі людьми, в яких постраждали українці. У першому півріччі 2017 року розслідували 24 таких справи.

"Країна" з'ясувала п'ять головних правил, як не потрапити у трудове рабство в Польщі. Радами поділилися юрист Тетяна Войнова і представник львівського агентства з працевлаштування Марія Фурдак.

Правило № 1: перевірка і ще раз перевірка

Перевірити фірму-посередника. А саме попросити показати в агентстві з працевлаштування такі документи: копію свідоцтва про державну реєстрацію, фотокопію ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном.

Також потрібно вимагати завірену письмову інформацію про характер майбутньої роботи, загальні умови праці та проживання в країні працевлаштування.

Шахраї можуть вимагати попередньо оплатити нібито їхні послуги або оформлення робочої візи. Офіційні посередники беруть гроші тільки після підписання трудового договору між роботодавцем і клієнтом.

Правило № 2: уважно читаємо контракт

Ретельно прочитайте контракт з посередником. У ньому повинна бути така інформація: номер, дата, місце укладення договору, найменування посередника, номер і дата видачі ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном, місцезнаходження посередника, відомості про клієнта.

Крім того, там описані права, обов'язки і відповідальність сторін, умови змін, розірвання та анулювання договору, порядок вирішення спірних питань, визначення форс-мажорних обставин і дії сторін при їх настанні, перелік додаткових послуг, які можуть бути надані посередником за плату, термін дії договору та реквізити сторін договору.

Договір укладають у двох примірниках (один залишається у посередника, інший - у працівника) і нотаріально завіряють.

Правило № 3: воно ж ключове

Ні за яких умов не можна віддавати свої особисті документи і паспорт посереднику або роботодавцю.

Зазвичай в трудове рабство потрапляють ті, у кого під різними приводами забирають паспорт. Без нього іноземний працівник стає практично безправним.

Правило № 4: особлива увага на дрібний шрифт

Вимагайте трудовий договір у іноземного роботодавця і уважно його вивчіть, особливо рядки, написані дрібним шрифтом. У разі незнання мови варто звернутися до перекладача, щоб точно все зрозуміти.

У польських ЗМІ повідомляли про українського заробітчанина, який через незнання польської мови не читав свій трудовий договір і не знав, що йому будуть платити менше, ніж обіцяли посередники.

У договорі повинні бути такі дані: реквізити роботодавця, вимоги до працівника, відомості про характер роботи, умови праці, її оплати та проживання на території країни працевлаштування, умови страхування, термін дії договору, умови продовження його дії і розірвання, порядок покриття транспортних витрат та таке інше.

Так само, як і з посередниками, у працівника залишається свій екземпляр договору.

Крім того, роботодавець повинен показати копію колективного договору з даними про права та обов'язки іноземного роботодавця і найманого працівника, розмір та порядок виплати заробітної плати, підставами для припинення трудового договору та умовами праці.

Правило № 5: якщо потрапили в біду

Якщо потрапили в трудове рабство, потрібно звернутися до територіальної інспекції праці за місцем виконання роботи зі скаргою.

У разі відсутності трудового договору добитися правди можна тільки через суд. Але тільки за умови, якщо є документи, які підтверджують факт виконання робіт. Наприклад, підписані представником компанії документи про кількість робочих годин.

Втім, відстояти свої права в суді можна, тільки якщо людина легально працює в Польщі.

Краще завжди мати при собі телефони українського посольства - дипломати завжди можуть якщо не допомогти, щось підказати, як діяти.

Майже половина поляків вважають, що їм не підвищують зарплати через заробітчан.

ukrrudprom.ua
Заробітчани трудоверабство Польща посольство
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі