• Головна
  • Як новоградцю отримати землю для створення фермерського господарства
14:18, 10 березня 2018 р.

Як новоградцю отримати землю для створення фермерського господарства

Як новоградцю отримати землю для створення фермерського господарства

Відповідно до Земельного кодексу України (ЗКУ), особа, яка бажає стати фермером, має право на отримання землі в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Залежно від району (гори або рівнини) розмір земельної ділянки коливається від 1,5 до 3,5 гектарів.

Для того, щоб сформувати земельний банк фермерського господарства, слід визначити, які ділянки можуть його формувати. Стаття 31 ЗКУ зазначає, що землі господарства можуть складатися із:

земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі;

ділянок, що належать громадянам - членам господарства на праві приватної власності;

земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Але слід звернути увагу на цікаву норму статті 19 Закону України "Про фермерське господарство", яка передбачає також можливість того, що майно фермерського господарства може складатися з права користування. Тому, за словами юристів, ввести в статутний капітал право оренди, наприклад, на майно - також можливо, і існують юридичні механізми для реалізації цього питання.

Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу, норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам (крім ведення фермерського господарства) мають конкретні розміри:

для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів;

для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,1 гектара;

для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,1 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Також кодекс вказує на можливість фермерського господарства отримати до 5 гектарів лісу, а ще скористатися правом на оренду земельної ділянки. При цьому термін оренди землі сільгосппризначення для ведення товарного с / г виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути менше 7 років (враховується родючість грунту, сівозміну й т.п.).

У 2016 році були внесені зміни до Земельного кодексу. Зокрема, частина 2 статті 134 передбачала перелік осіб, яким земля передається поза земельними торгами. З цього списку фермерське господарство було виключено. Тому, якщо Ви бажаєте взяти в оренду земельну ділянку (тобто понад тієї норми, якою маєте право володіти), Вам потрібно йти на земельні торги та разом з усіма змагатися за ту чи іншу землю.

Як зазначається в статті 118 ЗКУ, громадяни, зацікавлені в одержанні безкоштовного земельної ділянки для ведення фермерського господарства, повинні подати клопотання до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування (сільська (селищна) рада або обласне управління Держземкадастру). У клопотанні слід вказати цільове призначення землі і її орієнтовні розміри.

До прохання додаються:

графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;

схвалення землекористувача (у разі вилучення ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);

документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Сільська рада або управління Держземкадастру протягом місяця розглядає клопотання і надає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. У разі позитивної відповіді фермеру потрібно звернутися в проектну організацію для розробки технічної документації. Після цього земля вноситися на Публічну кадастрову карту. Далі проектна документація передається до органу, який надав дозвіл на розробку проекту; він документи схвалює і видає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Знайте: сформувати великий земельний банк можливо в разі створення фермерського господарства сімейного типу. У цьому випадку норми землі на кожного члена сім'ї сумуються в загальний ділянку.

Потрібно пам'ятати, що до 1 січня 2019 року продовжено мораторій на продаж землі товарного сільськогосподарського призначення, ділянок, які виділені з земельних часток паїв. Але існують 2 корисні можливості, якими також користуються для формування земельного банку:

Скласти з сусідом договір міни земель для зручності їх використання.

Передати земельну ділянку в спадщину (мораторій в цьому випадку не діє).

Слід зазначити, що законодавець постійно вносить зміни в Закон України "Про фермерське господарство", до Земельного кодексу. Тому всім, хто бажає отримати земельну ділянку, настійно рекомендуємо звертатися за допомогою до юристів.

Але якщо бюрократичні перепони гальмують Вашу ідею щодо створення фермерського господарства, втрачати надію не потрібно. Протягом останніх кількох років у власність значної кількості фізичних осіб у Новоград-Волинському районі були передані земельні ділянки під ОСГ. В основному це були учасники бойових дій, які брали участь в АТО. Більшість з них самостійно селянським господарством займатися наміру не мають і є значний земельний банк, який можна викупити по ціні орієнтовно 1000$ за гектар, чи взяти в оренду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Новоград #земля #оренда #купівля
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...