Подорож з вітром у кишені: Новоградець два місяці прожив у трьох азіатських країнах, маючи при собі всього ... 45 доларів

Фото з архіву Вадима Мордас

22-річний житель Новоград-Волинського Вадим Мордас давно мріяв побувати в Південно-Східній Азії. Але поїздка весь час відкладалася: то грошей немає, то часу. Але на початку нинішнього року молодий чоловік твердо вирішив, що пора зробити задумане. Його не зупинило ні те, що після покупки квитка на літак грошей на картці залишилося всього 100 дол., ні те, що англійська мова Вадима, з його слів, залишає бажати кращого.

З ЗИМИ - В ЛІТО

У своєму житті Вадим Мордас встиг поки небагато: закінчив Житомирський педуніверситет (факультет соціальної педагогіки) і кілька місяців попрацював в столиці офіціантом. Вирушаючи в подорож, не поспішав повідомляти про це рідним (вдома у нього - батьки-вчителі, два брати і дві сестри). Не хотів засмучувати. Тому домовився з однією з сестер про те, що вона вручить батькам заздалегідь написаний ним лист про те, що долетів добре, до подорожі готовий і просить у мами-тата благословення. Вадим впевнений, що якби до відльоту все розповів, то його напевно спробували б умовити залишитися вдома.

Речей взяв з собою небагато: намет, спальник, смартфон і зарядку до нього. По прильоту в Шрі-Ланку, першу країну подорожі, теплий одяг роздарував місцевим, а сам залишився у літній футболці і шортах. «Це була подорож із зими в літо, - каже Вадим. - Раніше ніколи не був за кордоном. Це була перша поїздка, все сприймалося дуже гостро».

З 100 доларами, 55 з яких треба було відкласти на зворотний квиток, про супер-економію довелося думати з першої миті подорожі. Для того, щоб простіше було їздити на місцевому транспорті і проситися на безкоштовний нічліг, Вадим ще вдома приготував собі спеціальний документ - «дорожню грамоту». Цей лист з фото на англійській мові, в якому сказано, що власник цього документа є учасником експедиції з вивчення традицій і побуту південно-східній Азії. А далі - прохання до всіх: по можливості, безкоштовно пускати на нічліг, безкоштовно возити безкоштовно годувати. Лист красиво оформлено, заламіновано, виглядає переконливо. І багато жителів Шрі-Ланки, в тому числі і водії, охоче відгукувалися на прохання, викладене в «документі».

«Англійську знаю погано, - зізнався Вадим. - А громадяни Шрі-Ланки знають її ще гірше. Але папірець з моїм фото справляв потрібне враження, і багато дверей переді мною відкривалися, а столи наповнювалися їжею».

Про дуріане І Тук-Тукери

У Шрі-Ланці немає різкої зміни пір року і завжди тепло. Центральна частина острова - гори. Там прохолодніше, і люди пересуваються повільно. Зате на низовині дуже жарко, тому там весь час біжать, щоб поменше контактувати з сонцем.

Країна розташована на узбережжі Індійського океану, але близько 90% пляжів для купання зовсім непридатні і небезпечні. При цьому берега піщані, красиві і зручні пляжі - в Унаватуне і Хіккадуве. Це ті зони відпочинку, на яких відпочивають найбагатші туристи світу. Їжа смачна і гостра. Основні продукти харчування - рис, сочевиця, кокоси, риба, перець чилі, фрукти і деякі овочеві культури. Порції заведено накладати великі. Оскільки їжа гостра, перетравлюється швидко. Гострота їжі - особливість більшості південних країн. Кажуть, це обумовлено необхідністю в знезараженні порожнини рота і стравоходу від маси шкідливих мікроорганізмів, яких дуже багато при жаркому кліматі. Там заведено їсти руками. Ціни на продукти, до речі, вище, ніж в Україні, на все, крім фруктів. Говорячи про фрукти, Вадим згадав про один з них - особливий, дуріане. Кажуть, що він пахне пеклом, а на смак дарує райську насолоду. З цим фруктом, з найніжнішою і дуже смачною «начинкою», через пекельний запах не дозволяють входити в транспорт, в деякі магазини та інші заклади.

Місцевий транспорт - автобуси і поїзди, проїзд дешевше ніж в Україні.

Автобуси бувають двох видів: для багатих, з кондиціонерами, і курсують по хайвею або швидкісній автостраді, і - для інших, які їздять по вузьким завантаженим дорогам. Багато моторикш, яких там називають тук-тукер. У великих містах є таксі, водії яких дуже погано орієнтуються в місті, і часто просять підказок у пасажирів. Безкоштовним автостопом краще користуватися біля невеликих населених пунктів. А біля великих міст зі швидкісними автострадами краще їздити на громадському транспорті.

За словами мандрівника, характер у ланкійців непростий: в очі вони всім посміхаються, але думають при цьому, який у тебе гаманець.

«Створюється враження, що головною цінністю в житті у більшості місцевих є виключно гроші, - каже Вадим. - Багато хто просить їх у туристів завжди і всюди. А хорошим продавцем вважається той, хто зумів обрахувати іноземця. Часто також «забувають» дати здачу, а іноді спочатку називають одну ціну, а коли вже беруть гроші в руки, ціна раптом стає більше. І що цікаво: якщо у тебе грошей немає, то посмішка продавця швидко змінюється на невдоволений вираз обличчя».

Можливо, продовжує Вадим, все можна пояснити тим, що освіта там на дуже низькому рівні. Виняток становлять діти з інтелігентних сімей, чиї батьки вивчилися за кордоном і серйозно займаються навчанням дітей. Це, в основному, жителі міст Коломбо і Канді. При цьому орієнтованість на туристів змушує багатьох жителів країни вчити англійську.

«Там багато буддійських храмів, вони є майже в кожному містечку, - каже Вадим. - У них можна переночувати і поїсти. За 28 днів я відвідав 16 населених пунктів, в 13-ти з них зупинявся на нічліг. Витратив 20 дол., в тому числі - 3,7 дол. на місцеву сім-карту».

Зокрема, на чотири ночі Вадиму вдалося зупинитися в Коломбо, в будинку українки Богдани, яка вийшла заміж за шрі-ланкійця, три ночі - в с. Ятадола у хлопця з сайту Каучсерфінг (каучсерфінг - послуга безкоштовного приватного житла для туристів. - Ред.), по разу ночував в мечеті Коломбо, в сільському гаражі, в будинку хлопця, з яким познайомився на вокзалі, у багатого мусульманина, у двірника в місті Катарагама, в холі готелю в місті Унаватуна. Потім чотири ночі - в центрі медитації Віпасана і ще 11 - в буддійських монастирях в Балапатіі, Хіккадуве, Унаватуне, Тангалле і Лавінії.

СМІШНІ ЛЮДИ

Наступна країна, яку відвідав наш мандрівник з Новоград-Волинського, - Індонезія, острів Ява. Природа там, за словами Вадима, дуже красива, особливо, далеко від міст. Здається, що на цьому острові є все: гори, вулкани, водоспади, океан, море, річки, поля. Вибирай - кому що до душі. Такі ж різні, як природа, - і люди. Але найбільше серед них веселунів. Вони завжди, розмовляючи, заразливо сміються. Навіть не розуміючи, в чому справа, тобі теж захочеться посміятися з ними.

«Індонезійці релігійні, - розповідає Вадим. - Таке враження, що вони кожен день в житті керуються виключно духовними цінностями. У них заведено допомагати один одному. Я навіть не просив у них воду, але вони самі мені приносили її кожен день. І їжею пригощали з великою радістю.

За весь час перебування в цій країні бачив тільки одного бездомного і двох жебраків. Але і вони викликали повагу своєю скромністю і ненав'язливість. Так як 88% індонезійцев мусульмани, п'яних немає взагалі. Жодного разу не бачив навіть що сваряться або б'ються людей ».

Але не все так ідеально. Багато там без докорів сумління курять в громадських місцях. Кажуть, що відмінна риса індонезійців - небажання бачити проблеми і вирішувати їх.

Їжа смачна різноманітна і дешева. Але в містах вдома готувати не прийнято. Їдять в кафе або харчевнях, перуть - в пральнях, в інтернеті сидять - в комп'ютерних клубах. Так, стверджують вони, економніше і веселіше. Ціни на продукти приблизно на рівні українських, тільки фрукти - трохи дешевше, а молоко - трохи дорожче.

Дороги майже всюди нові й рівні, але дуже завантажені біля столиці Джакарти (в місті проживає близько 11 млн чол.- Ред.). На під'їзді кілометрів за 10 до столиці рух поступово гальмується і починається тягучка. Автостоп там, за словами Вадима - хороший, але щоб скористатися ним, необхідно вибрати не дуже завантажену транспортом ділянку дороги. А для цього треба їхати в глибинку. До речі, місцева молодь дуже любить їздити на байках і велосипедах.

У цій країні проведено 11 днів, витрачено 9,5 дол.: 5 дол. - на фото для візи, 4,5 дол. - мобільна карта з інтернетом. Ночував тут Вадим по дві ночі в аеропорту, на автовокзалі та в мечеті, три - у знайомих по Каучсерфінгу, по одній - на пляжі і у місцевих жителів.

Пісні як заробіток

У мегаполісах дуже складно зрозуміти людей, оскільки енергетика будь-якого великого міста породжує втому і байдужість. Це властиво як Києву, так і Куала Лумпур, столиці Малайзії. Але, як стверджує наш земляк, йому все ж вдалося трохи розглянути малайзійців.

В цілому вони простіше, ніж ми. Дівчата не нарощують вії, не ходять на шпильках, які не задирають високо носи. Одягу не надають занадто великого значення. Чоловіки не намагаються здаватися брутальними мачо і вірять в Бога. У малайзійців менше помилкових цінностей. Вони не схильні скаржитися на життя і сумувати. При цьому зовнішність у них досить пересічна, а красиві в нашому розумінні фігури у дівчат зустрічаються вкрай рідко.

Ще в столиці Малайзії дуже багато індусів і китайців. Вони їдуть туди на заробітки, щоб отримувати там в півтора рази більше, ніж удома.

«Що ще важливо для небагатих мандрівників, - говорить Вадим: - Відсоток щедрих людей в цьому місті дуже великий. Тому багато в Куала Лумпурі збирають гроші для подальших подорожей: хто з табличкою, хто з музичним інструментом, хто з фотографіями знаменитостей. Довелося спробувати такого щастя там і мені. Це коли виявилося, що з квитком на літак, придбаному за останні гроші, я не міг полетіти, оскільки у мене повинні були бути при собі 100 дол. готівкою, а їх не було. У цей момент я тисячу разів згадував про чудеса безвізу, які не всі цінують. Найсумніше, що в нашому посольстві мені нічим не змогли допомогти. Тому довелося розраховувати тільки на себе. І я згадував дитячі пісеньки і співав їх за гроші. З одного боку - ситуація драматична, з іншого - комічна.

У Малайзії Вадим провів 25 днів, витративши все до цента, а також заробив співом пісень необхідні на зворотний шлях гроші. Сім ночей пройшли в аеропорту, 14 - в різних мечетях, дві ночі - в наметі на вулиці, і по одній - в готелі і хостелі.

До Києва наш мандрівник повернувся 21 березня.

«Ці 64 дні перевернули моє життя, - підсумовує Вадим Мордас. - Що я зрозумів? По-перше, якщо дуже хочете подорожувати, але немає грошей або ще щось заважає, - не відкладайте поїздку на потім, тому що потім може бути ще складніше її здійснити. Беріть з собою грошей стільки, скільки є, і якось облаштуєтеся. По-друге, я зрозумів, наскільки люблю свою батьківщину, як дорогі мені ці наші зміни пір року, суворі зими, прохолодне міжсезоння. По-третє, прийшов до висновку, що гроші - далеко не головна цінність у житті. А по-четверте, така ось екстремальна подорож допомогла мені позбутися від накопиченого життєвого вантажу, від усього негативного, «перезавантажитися». Зараз таке відчуття, що мені багато чого під силу і я все зможу подолати і перемогти. Головне, не втратити себе і не розмінятися на дешеві «цінності», які насправді не вартують нічого.

Галина Гірак, Ірина ВАНДА, Олександр КОЛЕСНІКОВ
Новоград подорож Азія Вадим Мордас
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
973 перегляди в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
17 січня чергова серія майстер-класів стосовно недопущення надзвичайних подій на воді пройшла у місті Новоград-Волинський.  Спеціалісти водолазно-рятувальної справи продемонстрували фахівцям ДСНС та глядачам-рибалкам способи порятунку у випадку, якщо під людиною провалився лід і вона опинилась в крижаній воді. Також фахівці відпрацьовували різні способи надання допомоги потерпілому. На прикладі змодельованих ситуацій – людина провалилась під кригу і потреб...
Пригоди
У Житомирській області вантажівка на смерть збила чоловіка і втік з місця ДТП Від отриманих травм пішохід помер на місці аварії У Житомирській області вантажівка на смерть збила 53-річного пішохода і зникла з місця аварії. Про це повідомили в прес-службі ГУНП області. ДТП сталося 16 січня на трасі "Житомир-Чернівці" в селі Дубище поблизу місцевої автозаправки. Жертвою наїзду став 53-річний житель Чуднова. Від отриманих травм чоловік помер на місці події. Н...
Влада
17 січня 2019 року у конференц-залі міської ради відбулась нарада з питань фінансування КНП «Новоград-Волинське міськрайонне територіальне медичне об’єднання». Участь у обговоренні пропозицій та потреб для утримання об’єкту спільної комунальної власності у поточному році взяли в.о. міського голови Сергій Колотов (розпорядження міського голови «Про відрядження» від 10.01.2019 № 5(о)), секретар міської ради Василь Остапчук, т.в.о. голови районної державної а...
Суспільство
Монeти номiналом 5 гривeнь будуть ввeдeнi в обiг в 2019 роцi i поcтупово замiнять купюри. Про цe повiдомляє глава НБУ Яков Cмолiй. Монeтний ряд пeрeдбачає поcтуповe ввeдeння в обiг монeт 5 i 10 грн. У цьому роцi 5 гривeнь можуть бути, а 10 грн. – точно нi, вони будуть в наcтупнi пeрiоди, – заявив Cмолiй. Вiн додав: Щодо монeт 1 i 2 грн., то, бeзумовно, їх оборот бiльш тривалий, нiж папeрових банкнот, якi зношуютьcя.
Суспільство
Рішенням Новоград-Волинської міської ради від 01.11.2018 №562 "Про добровільне приєднання територіальних громад сіл Майстрівської сільської ради до Новоград-Волинської міської об’єднаної територіальної громади" люди вказаної сільської ради приєдналася до міста.Протягом останніх років в рамках процесу децентралізації на території Новоград-Волинського району створювалися ОТГ. Справлялося враження, що з містом ніхто об'єднуватися не хоче, але це більш політич...
Суспільство
ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» повідомляє, що 11 січня 2019 року з обласного патологоанатомічного бюро у вірусологічну лабораторію надійшов секційний матеріал від пацієнта 1951 року народження, який проживав у місті Житомирі, з клінічним діагнозом «Двобічна позагоспітальна  полісегментарна пневмонія, тяжкий перебіг, гостра дихальна недостатність». Захворів чоловік 31 грудня 2018 року, але звернувся за медичною допомогою лише 09 с...
Бізнес
Впровадити платежі за допомогою QR-кодів можуть у другому кварталі 2019 року. Національний банк України у другому кварталі 2019 го планує ввести можливість для учасників платіжного ринку здійснювати платежі за допомогою QR-кодів.  Про це йдеться в стратегії НБУ на поточний рік. На цей же квартал центробанк запланував впровадження єдиного міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) та врегулювання використання BankID для віддаленої ідентифікації. У четв...
Суспільство
При невідомих обставинах померла студентка Новоград-Волинського медичного коледжу. Про трагічну звістку повідомили на сайті навчального закладу. "Гірка звістка про непоправну втрату сколихнула колектив медичного коледжу. На 21-му році трагічно обірвалося життя студентки IV курсу Ірини Дворецької. Згадуємо її як веселу і доброзичливу людину, співчутливу до чужого горя, з якою можна було розділити і радість і смуток. У ці скорботні дні розділяємо невимовний...
Влада
16 січня 2019 року у великій залі Будинку рад відбулося 66 засідання виконавчого комітету міської ради сьомого скликання. У засіданні, що проходило під головуванням міського голови Віктора Весельського, взяли участь 19 членів виконавчого комітету із 22 затверджених рішенням міської ради. На засідання виконавчого комітету, попередньо за пропозиціями керівників виконавчих органів міської ради, було внесено і розглянуто 30 питань, в тому числі заслухано інфор...