• Головна
  • "Спати по-новому": За секс з дружиною без її згоди загрожує термін до 10 років
18:33, 26 грудня 2018 р.

"Спати по-новому": За секс з дружиною без її згоди загрожує термін до 10 років

"Спати по-новому": За секс з дружиною без її згоди загрожує термін до 10 років
У січні 2019 року в Україні набуде чинності закон, який вже налякав чоловіків.

Уже сформувалася думка чоловічої статті, ніби він спрямований проти них. Насправді гендерний баланс в тексті документу збережений, але, коли мова йде про статеві стосунки, жінка апріорі вважається слабкою ланкою. 
Сайт Новограда-Волинського 04141.com.ua розібрався в юридичних аспектах новел законодавства та пропонує своїм читачам для ознайомлення дану статтю. 

З 11 січня 2019 року домашнє насильство розцінюється як кримінальний злочин, а для сексуальних контактів обов'язково необхідно мати добровільну згоду. Якщо Ви не отримали чітке та беззастережне "так" від партнерки (партнера), ризикуєте заробити до 5 і більше років в'язниці. Ось тільки як закріпити ділову домовленість, поки ще не придумали. І як застрахуватися від зловживань теж.
Секс без дозволу визнають згвалтуванням в десяти країнах Європи, навіть якщо мова йде про інтимні стосунки законного подружжя. Приєднавшись до Стамбульської конвенції про запобігання насильства щодо жінок, Україна теж повинна йти таким шляхом. У новому розумінні ст. 152 КК України конкретизує згвалтування як "вагінальне, оральне або анальне" проникнення в тіло людини без його згоди.

Прийнятій 6 грудня 2017 року Закон України про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів якраз імплементує положення цієї конвенції до нашого правового поля.

Наприклад: Якщо жінка випила і чоловік використував її стан в сексуальних цілях, це вважається сексом без згоди, а значить, підпадає під нову редакцію ст. 152 Кримінального кодексу.  

Свіже трактування отримала і ст. 153 Кримінального кодексу - "Сексуальне насильство" (раніше було "Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом". - Ред.). Це дія сексуального характеру, не пов'язана з проникненням в тіло. Що мали на увазі автори законопроекту, поки що на не відомо. 

Наукових коментарів до цієї статті ще немає тому можуть бути розбіжності в точках зору. Наприклад, слідчий поліції вважає, що склад злочину є, а прокурор його не вбачається.   

Можливо, в категорію "без проникнення" потрапить переслідуваний в світі харрасмент, тобто сексуальні домагання. Але і тут виникає питання: це ляпас по попі, рука, яка проникла в труси, або більш жорсткі дії? Вченим дійсно потрібно визначитися, тому що ціна питання - до п'яти, а в окремих випадках - до семи років позбавлення волі.  

Хто і що має доводити 

Обтяжуючою обставиною закон вважає повторний злочин, згвалтування особи, з яким пов'язують службові відносини, вагітної жінки, дійсної або колишньої дружини. Наприклад, якщо за "проникнення в тіло" абстрактної людини загрожує від 3 до 5 років, то за примус до подружнього обов'язку законної дружини - від 5 до 10 років. 
Раніше обов'язок доводити, що секс стався без згоди, покладалася на жертву. Тепер обвинувачений повинен буде доводити, що отримав згоду. Ця практика нам поки невідома, але успішно застосовується в Європі. Було рішення Європейського суду з прав людини, що жертва насильства не зобов'язана подавати докази. Деякі люди в силу своїх психологічних особливостей не можуть надавати фізичного опору тому, що бояться. Але це ніяк не означає згоду на секс. Хоча таке трактування закону входить в конфлікт з презумпцією невинуватості, яка закріплена в Конституції України.

Конституція вище будь-якого закону. Підозрюваний не зобов'язаний доводити свою невинність, він має право відмовитися від показань. Якщо доказів провини немає, кримінальне провадження підлягає закриттю. І тоді чоловік може ініціювати порушення кримінальної справи проти жінки за завідомо неправдиве повідомлення про злочин.

Слово проти слова - і більше нічого

Перш за все, в складне становище потраплять слідчі, яким доведеться розбиратися в сумнівних справах. Також не виключено, що уявні жертви насильства писатимуть заяви з метою шантажу, заради грошей або з помсти. 

Досить часто буває, пірне дама до чоловіка в ліжко, а вранці вимагає штамп в паспорті або відкупні. Але шантажистці доводилося напружитися, щоб схилити на свою сторону слідство. А тепер, виходить, досить сказати: "без згоди". Як його оформляти розписки  не придумали навіть в Європі,
Уже досить багато жартів про те, яку форму повинна мати розписка і чи матиме силу відеозапис на телефоні.

Ніщо не може послужити виправданням
Є інша сторона медалі. Реальним жертвам насильства доводиться проходити через принизливі допити: чому посміхалася, навіщо начепила міні-спідницю, чому залишилася тет-а-тет з малознайомою людиною, пішла до нього в гості, випила вина ... Словом, демонструвала віктимність - схильність стати жертвою. Це поняття перейшло до нас з радянської криміналістики, але було розкритиковано західній ще в середині 70-х років як спроба виправдати дії злочинця. 

З розворотом Кримінального кодексу в європейському напрямку, розраховують прихильники змін до КК, жертву не зможуть зробити винною. Ніщо і ні за яких обставин не можна виправдати насильство.

Насправді ні в українському, ні в іншому праві ніколи не було реабілітуючих обставин для гвалтівника. Просто не всі потерпілі і адвокати вміли правильно апелювати до закону, а слідчі і судді дозволяли собі особистісні судження.

Згвалтування апріорі передбачає, що жертва не дала згоди.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...