Перлина Житомирщини: Віртуальна екскурсія Новоградом-Волинським

Новоград-Волинський

Пропоную віртуально прогулятися вулицями міста Новограда-Волинського та ознайомитися з пам’ятками архітектури і монументального мистецтва. 

Уявимо таке: місто – це великий музей під відкритим небом, а пам’ятки історії, мистецтва, архітектури – експонати цього музею. Ми побачимо, що Новоград-Волинський є одним з найцікавіших музеїв сучасності. 

Велика частка експонатів музею під назвою «Новоград-Волинський» - це пам΄ятки Другої світової війни; братські і одиночні могили воїнів, які захищали місто в 1941 та визволяли його у 1944 році; підпільників, які боролися і гинули під час тимчасової окупації; жертв єврейського голокосту; пам'ятники і пам'ятні знаки, які на честь переможців встановили на вулицях і в парках міста вдячні за визволення від нацистської навали нащадки. Але не про ці пам'ятки піде мова.

Давайте поговоримо про пам'ятки монументального мистецтва і архітектури. Їх небагато, але вони є справжньою коштовною прикрасою нашого музею, його найдорожчими експонатами. Пам΄ятки, завдяки яким Новоград-Волинський має своє неповторне унікальне, ні на кого несхоже обличчя.

Почнемо віртуальну екскурсію містом зі сходу – з колишнього Ново-Звягеля. Тут на рубежі ХІХ-ХХ століть місцевий поміщик Борис Мезенцев (внук російського генерала Степана Уварова) – дійсний статський радник, збудував велику заміську садибу, яка й понині радує око усіх жителів і гостей міста.

Будинок, споруджений в змішаних формах ренесансу, бароко, класицизму, західним фасадом виходить на правий берег р. Случ.

Північно-східний кут будинку акцентований круглою в плані двоповерховою баштою. Південно-західний кут – триповерховою гранчастою баштою з широким складно профільованим карнизом та зубцями. Обидві башти відіграють значну роль у складному силуеті будинку – ці виразні архітектурні засоби відтворюють образ середньовічного замку і надають оригінальності споруді.

Крім архітектурної унікальності будинок має й історичне значення для міста. Насамперед він пов΄язаний з життям і діяльністю двох визначних воєначальників періоду Другої світової війни. Це Маршал Радянського Союзу Герой Радянського Союзу Андрій Єрьоменко. Він з 1932 до 1938 року проходив службу в 14-й кавалерійській дивізії, штаб якої розміщувався в цьому будинку. За його участю та командуванням в Новограді-Волинському було зведено цілі мікрорайони – тоді військові містечка Зелені, Червоні, Морське, залізниця до Житомира, шосе до Коростеня і Шепетівки, мости через р. Случ, розпочато спорудження водогінно-каналізаційної мережі. У 1938 р. за успіхи у військовому будівництві нагороджений орденом Леніна.

У 1940-1941 рр. в будинку розміщувався штаб 9-го механізованого корпусу, формуванням якого займався Костянтин Рокоссовський – легендарний воєначальник, Маршал Радянського Союзу і Польщі, двічі Герой Радянського Союзу, на той час – генерал-майор. Корпус під його командуванням  брав участь в першому великому танковому бою під Бродами, і хоча й відступав – наносив ворогу значні втрати в техніці і живій силі. За вміле командування на початку війни він був нагороджений орденом Бойового Червоного Прапора.

Обидва маршали є Почесними громадянами Новограда-Волинського, їх іменами названі вулиці міста. 1977 р. на будинку встановлено мармурову меморіальну дошку на їх честь.

Поряд з будинком Мезенцева є ще один дуже цікавий архітектурний об΄єкт – гарнізонний будинок офіцерів, споруджений у 1930-ті роки за проектом українського архітектора зі світовим ім΄ям Йосипа Каракиса, відомого майстра українського конструктивізма і активного борця за збереження історичних пам΄яток.

А зараз перемістимося на захід міста. Відразу і не скажеш, але це факт. Залізничний вокзал нашого міста є пам΄яткою архітектури. Ви скажете: «Бачили ми й кращі вокзали». Й будете праві. Але архітектори вважають, що вокзал станції Новоград-Волинський-І спроектований у 1910 р., побудований у 1915 р. у стилі протоконструктивізму становить цінність як стилістично виражений зразок вокзалу поч. ХХ ст. Ім΄я архітектора споруди невідомо.

Нещодавно на головному фасаді вокзалу було встановлено меморіальну дошку, присвячену Симону Петлюрі – головнокомандувачу армії директорії Української Народної Республіки, відомому українському політичному діячу часів громадянської війни 1918-1920 років. А поряд з південним фасадом вокзалу знаходиться могила капітана медичної служби Івана Агевніна, який загинув на бойовому посту 6 січня 1944 року під час авіанальоту нацистів на вокзал, де на той час був розташований медичний пункт і надавалася допомога пораненим бійцям, які визволяли Новоград-Волинський. Гадаю, в різні часи вокзал бачив і Михайла Фрунзе – командарма Червоної армії, і Юзефа Пілсудського – засновника польської армії, і радянських воєначальників часів Другої світової Миколу Ватутіна, Павла Рибалка, Сергія Штеменка і багатьох інших видатних людей сучасності. Це лише підкреслює унікальність історії нашого міста, в яку вплелися історії різних історичних постатей з абсолютно протилежними політичними поглядами.

Від вокзалу спрямуємо свій рух до центру міста. Десь на півшляху до мети зустрінемо ще одну пам΄ятку архітектури – поштову станцію, яка побудована у сер. ХІХ ст. згідно зі «зразковим» типовим проектом 1843 р., розробленим у Санкт-Петербурзі, в якому такі установи підрозділялися на чотири розряди. Поштова станція другого розряду, побудована у Новограді-Волинському, передбачала апартаменти, в яких могли зупинятися особи імператорської родини.

Фасад лаконічний та виразний, головний мотив – стрілчасті віконні прорізи, притаманні стилю неоготики. Його не назвеш унікальним. Всі, хто їздить до Житомира, може бачити на цьому шляху і в самому Житомирі декілька схожих будівель – також колишніх поштових станцій Києво- Брест-Литовського шосе. Але це одна з найстаріших будівель міста. 

В місті існує легенда, що в будинку поштової станції у жовтні 1846 р. міг зупинятися Тарас Григорович Шевченко – великий український поет, художник, мислитель. 21 вересня 1846 р. за розпорядженням Археографічної комісії Київського університету він вирушив у подорож Київською, Подільською і Волинською губерніями для запису народних переказів, легенд і пісень, малювання історичних пам’яток і будинків. 10 жовтня він виїхав з Житомира до Почаївської Лаври. Згідно з поштовою подорожною маршрут пролягав через Новоград-Волинський. Але достеменно невідомо, чи була збудована поштова станція на момент подорожі поета, тому версія його зупинки в цьому будинку досить сміла. Скоріш за все Шевченко зупинявся в гостях у когось з місцевої знаті. Але те, що він був у Новограді-Волинському не підлягає сумніву, тому на будинку поштової станції встановлено меморіальну дошку на честь поета, на якій вказано маршрут його подорожі.

Поряд, на площі автовокзалу у 2001 році на честь 10-ї річниці незалежності України встановлено пам΄ятник Тарасу Шевченку. Авторами його є житомирські художниці: скульптор Олена Коркушко та архітектор Алла Черниченко. До речі, вони ж є авторами й меморіальної дошки на поштовій станції. Скульптура виконана з бетону, обкованого міддю, на повний зріст, з ретельно відпрацьованою портретною характеристикою. Іконографія нагадує автопортрет Шевченка 1841 р., приблизно того віку, в якому він подорожував Волинню. Одягнений у пальто-крилатку, у мить відпочинку він в задумливості спирається на камінь. Композиція просякнута ліризмом і камерністю, низький постамент надає їй демократичності, близькості до народу. Загальна висота – 3,7 м.

І ось ми в центрі міста. Тут зосереджено решта архітектурних і мистецьких пам΄яток. Найбільш монументальним і помітним є «Кінотеатр імені Щорса», нині Молодіжний центр, який відіграє суттєву роль в обличчі центру міста. Збудований в стилі конструктивізму. Автор проекту архітектор-художник Павло Савич, репресований у 1930-ті роки. За цим же проектом з невеличкими відмінностями побудовано кінотеатр в Чернігові.  Будівництво кінотеатру тривало протягом 1939-1941 рр., під час війни будівля була пошкоджена, відновлена у 1951 р. у попередньому вигляді. У загальній асиметричній будові кінотеатру виділена кутова частина, яка завершується великим барабаном з купольною покрівлею. Висота основного об’єму майже 12 м, купольної частини – 16 м. Кутова частина підкреслена колонадою з 6-ти круглих колон, між ними розташований центральний вхід до внутрішніх приміщень. Кінотеатр відноситься до української архітектури довоєнних років, в якій особливо відчувається так званий «сталінський стиль». Нажаль, рік тому сталась жахлива подія – під час пожежі постраждав дах та частина внутрішніх приміщень Молодіжного центру. Мешканці нашого міста дуже сподіваються на відновлення цієї пам'ятки.

Поряд з кінотеатром, через дорогу стоїть триповерховий житловий будинок, збудований приблизно в той же час (1933-34 роки) і в тому ж стилі. Особливістю його конструктивного рішення і своєрідним новаторським експериментом є відсутність внутрішньої поздовжньої несучої стіни. У зовнішньому вигляді будинку помітний відхід від принципів конструктивізму: рустування оштукатурених стін, введення спрощеної балюстради балконів, дрібні оздобні деталі – все це вже ознаки постконструктивизму. Історичного значення будинку надають його розташування у давньому міському середовищі, інноваційні впровадження тогочасної архітектури України. Архітектор невідомий.

За квартал від кінотеатру на площі Лесі Українки у 1987 році встановлено пам΄ятник Лесі Українці – найяскравішій зірці міста Новограда-Волинського. Пам’ятник вис. 4,7 м виконано з єдиної глиби червоного граніту Омел’янівського родовища та встановлено у центрі земельного пагорбу, обмеженого підпірною стінкою. Пам’ятник є загальноміською архітектурною і мистецькою домінантою. Поетесу зображено у мить відпочинку: вона присіла на скелю, на яку спирається лівою рукою. Правою рукою тримає книгу, яка лежить на колінах. Фігура трохи розвернута лівим боком на глядача. Голова повернута вліво і трохи донизу, що надає фігурі задумливості і мрійливості. Образне та пластичне рішення пам’ятника вражає глибиною психологічної характеристики, цілісністю та виразністю силуету. Авторами монументальної споруди є скульптор заслужений художник України  Микола Обезюк, архітектори Микола Босенко і Валентин Жигулін.

Встановлення пам’ятника здійснювалось одночасно з  реконструкцією площі, що надало можливість створити цілісний містобудівний ансамбль і перетворило площу і пам’ятник на ідейний центр міста.

І насамкінець – справжнє серце древнього Звягеля – Новограда-Волинського. Фортеця – інженерно-оборонна споруда. Замок князів Острозьких 16 ст. Вірніше те, що від нього збереглося.

Трохи історії. 1499 р. місто Звягель подаровано князю Костянтину Івановичу Острозькому, який в 1507 р. почав будівництво фортеці з замком, що було продовжено його сином Василем-Костянтином та завершено 1595 р. З будівництвом замку Звягель отримав статус міста, це можливо вважати відправною крапкою його розвитку на новому місці. Разом з містом фортеця пройшла скрізь усі буремні події, які випали на долю Звягеля – Новограда-Волинського. Набіги татар, події козацької визвольної війни, поділи Польщі, правління князів Острозьких та Любомирських, несподіваний злет Звягеля, який став Новоградом-Волинським, до губернських висот, і повернення його «на круги своя» - на повітовий рівень, повстання декабристів, народження генія, розвиток торгівлі, промисловості, дві світові війни, соціалістичне будівництво – все це відобразилось на зовнішньому вигляді і міста, і фортеці. Але місто в підсумку розвилося і сягнуло далеко за свої середньовічні межі, а фортеця не витримала випробовування історією і стала руїною. Але і руїною це місце – найулюбленіше для відпочинку новоград-волинців.

За архітектурним стилем замок відноситься до пізнього Ренесансу, за типом – староіталійський, перехідний від бастейного до бастіонного. Має розміри: зі сходу на захід – 120 м, з півночі на південь – 109 м. Стіни мають різну товщину, найбільшу з північного і західного боків – до 3 м, і тонші у південно-східній частині – до 2 м. У 1988 році під час реконструкції під керівництвом архітектора Вячеслава Кудиненка територія замку забрукована, на  ній розбито сквер з фонтаном. 1991 посередині фонтану  встановлено паркову скульптуру «Лукаш і Мавка» висотою 3,5 м роботи скульптора Валерія Швецова. Над залишками північно-східного п’ятигранного бастіону споруджено оглядовий майданчик, у центрі якого на трьох металевих опорах висотою 6,0 м встановлено символ старовинного міста Звягеля великий дзвін роботи скульптора Владислава Сухорукова.

Ось і добігла до кінця наша невеличка віртуальна екскурсія містом. Ми розглянули лише малу часточку експонатів цього уявного музею. Я розповіла про сім пам΄яток архітектури та дві пам΄ятки монументального мистецтва. Якщо знати, що загалом пам΄яток на території міста більше ста, то можна уявити на скільки часу розтягнулася б наша екскурсія, якщо поставити за мету розказати про кожну з них.

За матеріалами Євгенії Ващук, Юлії Петренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Пригоди
3 червня група піротехнічних робіт Управління ДСНС Житомирщини знищили два вибухонебезпечні предмети часів минулих війн, знайдені у Новоргад-Волинському районі. Про це повідомило У ДСНС України у Житомирській області. Зокрема, один із боєприпасів виявлений у самому райцентрі. Під час прогулянки із собакою неподалік залізничних колій, хлопчик, орієнтовно 10-річного віку, помітив у смітті чеку гранати. Дитина розповіла про знахідку родичам, які й викликали р...
Суспільство
Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу спільно із працівниками поліції, продовжують проводити роз’яснювальну роботу серед населення, які безпосередньо здійснюють збір та реалізацію червонокнижних та раньоквітучих рослин, зокрема проводяться посилені заходи державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу. За результатами роботи загалом складено 42 адміністративних протоколи....
Суспільство
З 3 червня 2020 року Нацбанк вводить в обіг монети номіналом 10 грн, які поступово замінять відповідні банкноти, і на цьому завершиться оновлення банкнотно-монетного ряду гривні, яке триває з 2014 року. 10-гривнева монета більша у діаметрі за монети номіналом 1, 2 та 5 грн. Вона важча і товща, має крупне рифлення на гурті (третя сторона монети), тому її буде легко відрізнити. Основні характеристики: діаметр – 23,5 мм; вага – 6,4 г; виготовлена із цинкового...
Спорт
До Міжнародного дня захисту дітей управлінням у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради і міським Центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» на сторінках «Facebook» та «Instagram» було оголошено онлайн-конкурси «BestKids2020» та «Мій улюблений вид спорту у Новограді». 2 червня заступник міського голови Оксана Гвозденко, начальник управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради Ярослав Циба, йо...
Суспільство
На засіданні оргкомітету Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» обговорювали формат проведення свята Ситуація із поширенням у світі захворюваності на коронавірусну інфекцію змушує вносити корективи у звичний плин життя на невизначений термін у всьому світі. Так, у Німеччині відмінено відомий фестиваль «OktoberFesf», що традиційно відбувається щороку в жовтні. В містах-побратимах Новограда-Волинського польських містах Белхатув та Ломжа ві...
Суспільство
В зв'язку з ремонтними роботами на водопровідній мережі по вулиці Гордєєва. З 09.00 години 04.06.2020 року тимчасово буде припинено водопостачання вищевказаних районів. Водопостачання орієнтовно буде відновлено 04.06.2020 року до 17-00 години. Перепрошуємо за тимчасові незручності. З повагою, адміністрація КП НВМР "ВУВКГ".
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ (03.06.2020) На стаціонарне лікування у КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» поступили двоє пацієнтів із підозрою на коронавірусну інфекцію. У них взято біоматеріал для проведення ПЛР-дослідження в ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України». Загалом, станом на 03 червня, у місті зафіксовано 12 випадків захворювання на COVID-19 та 7 – у районі. Із них 9 осіб одужали....
Екологія
Має наша область і дубів-старожилів, котрі нині перебувають під охороною держави, а наш народ знає немало легенд про історичне минуле цих велетнів, - пише пресслужба Житомирського ОУЛМГ. На території Новоград-Волинського держлісгоспу, до прикладу, в ботанічній памятці «Богданів дуб» охороняється дуб черешчатий віком 400-500 років. Неважко здогадатися, що місцеві мешканці переповідають легенди про те, що колись під цим дубом зупинявся перепочити Богдан Хмел...
Суспільство
За запуском космічного корабля Crew Dragon, який доставив астронавтів Дугласа Херлі та Роберта Бенкена на Міжнародну космічну станцію, з особливою цікавістю спостерігали у Житомирі. Адже важливу роль у космічній пригоді SpaceX відіграє наш земляк Олексій Пахунов (на знімку), який працює в компанії Ілона Маска старшим розробником програмного забезпечення у групі Flight Software. Олексій народився у Житомирі, а вищу освіту здобув у хмельницькому Технологічно...