Перлина Житомирщини: Віртуальна екскурсія Новоградом-Волинським

Новоград-Волинський

Пропоную віртуально прогулятися вулицями міста Новограда-Волинського та ознайомитися з пам’ятками архітектури і монументального мистецтва. 

Уявимо таке: місто – це великий музей під відкритим небом, а пам’ятки історії, мистецтва, архітектури – експонати цього музею. Ми побачимо, що Новоград-Волинський є одним з найцікавіших музеїв сучасності. 

Велика частка експонатів музею під назвою «Новоград-Волинський» - це пам΄ятки Другої світової війни; братські і одиночні могили воїнів, які захищали місто в 1941 та визволяли його у 1944 році; підпільників, які боролися і гинули під час тимчасової окупації; жертв єврейського голокосту; пам'ятники і пам'ятні знаки, які на честь переможців встановили на вулицях і в парках міста вдячні за визволення від нацистської навали нащадки. Але не про ці пам'ятки піде мова.

Давайте поговоримо про пам'ятки монументального мистецтва і архітектури. Їх небагато, але вони є справжньою коштовною прикрасою нашого музею, його найдорожчими експонатами. Пам΄ятки, завдяки яким Новоград-Волинський має своє неповторне унікальне, ні на кого несхоже обличчя.

Почнемо віртуальну екскурсію містом зі сходу – з колишнього Ново-Звягеля. Тут на рубежі ХІХ-ХХ століть місцевий поміщик Борис Мезенцев (внук російського генерала Степана Уварова) – дійсний статський радник, збудував велику заміську садибу, яка й понині радує око усіх жителів і гостей міста.

Будинок, споруджений в змішаних формах ренесансу, бароко, класицизму, західним фасадом виходить на правий берег р. Случ.

Північно-східний кут будинку акцентований круглою в плані двоповерховою баштою. Південно-західний кут – триповерховою гранчастою баштою з широким складно профільованим карнизом та зубцями. Обидві башти відіграють значну роль у складному силуеті будинку – ці виразні архітектурні засоби відтворюють образ середньовічного замку і надають оригінальності споруді.

Крім архітектурної унікальності будинок має й історичне значення для міста. Насамперед він пов΄язаний з життям і діяльністю двох визначних воєначальників періоду Другої світової війни. Це Маршал Радянського Союзу Герой Радянського Союзу Андрій Єрьоменко. Він з 1932 до 1938 року проходив службу в 14-й кавалерійській дивізії, штаб якої розміщувався в цьому будинку. За його участю та командуванням в Новограді-Волинському було зведено цілі мікрорайони – тоді військові містечка Зелені, Червоні, Морське, залізниця до Житомира, шосе до Коростеня і Шепетівки, мости через р. Случ, розпочато спорудження водогінно-каналізаційної мережі. У 1938 р. за успіхи у військовому будівництві нагороджений орденом Леніна.

У 1940-1941 рр. в будинку розміщувався штаб 9-го механізованого корпусу, формуванням якого займався Костянтин Рокоссовський – легендарний воєначальник, Маршал Радянського Союзу і Польщі, двічі Герой Радянського Союзу, на той час – генерал-майор. Корпус під його командуванням  брав участь в першому великому танковому бою під Бродами, і хоча й відступав – наносив ворогу значні втрати в техніці і живій силі. За вміле командування на початку війни він був нагороджений орденом Бойового Червоного Прапора.

Обидва маршали є Почесними громадянами Новограда-Волинського, їх іменами названі вулиці міста. 1977 р. на будинку встановлено мармурову меморіальну дошку на їх честь.

Поряд з будинком Мезенцева є ще один дуже цікавий архітектурний об΄єкт – гарнізонний будинок офіцерів, споруджений у 1930-ті роки за проектом українського архітектора зі світовим ім΄ям Йосипа Каракиса, відомого майстра українського конструктивізма і активного борця за збереження історичних пам΄яток.

А зараз перемістимося на захід міста. Відразу і не скажеш, але це факт. Залізничний вокзал нашого міста є пам΄яткою архітектури. Ви скажете: «Бачили ми й кращі вокзали». Й будете праві. Але архітектори вважають, що вокзал станції Новоград-Волинський-І спроектований у 1910 р., побудований у 1915 р. у стилі протоконструктивізму становить цінність як стилістично виражений зразок вокзалу поч. ХХ ст. Ім΄я архітектора споруди невідомо.

Нещодавно на головному фасаді вокзалу було встановлено меморіальну дошку, присвячену Симону Петлюрі – головнокомандувачу армії директорії Української Народної Республіки, відомому українському політичному діячу часів громадянської війни 1918-1920 років. А поряд з південним фасадом вокзалу знаходиться могила капітана медичної служби Івана Агевніна, який загинув на бойовому посту 6 січня 1944 року під час авіанальоту нацистів на вокзал, де на той час був розташований медичний пункт і надавалася допомога пораненим бійцям, які визволяли Новоград-Волинський. Гадаю, в різні часи вокзал бачив і Михайла Фрунзе – командарма Червоної армії, і Юзефа Пілсудського – засновника польської армії, і радянських воєначальників часів Другої світової Миколу Ватутіна, Павла Рибалка, Сергія Штеменка і багатьох інших видатних людей сучасності. Це лише підкреслює унікальність історії нашого міста, в яку вплелися історії різних історичних постатей з абсолютно протилежними політичними поглядами.

Від вокзалу спрямуємо свій рух до центру міста. Десь на півшляху до мети зустрінемо ще одну пам΄ятку архітектури – поштову станцію, яка побудована у сер. ХІХ ст. згідно зі «зразковим» типовим проектом 1843 р., розробленим у Санкт-Петербурзі, в якому такі установи підрозділялися на чотири розряди. Поштова станція другого розряду, побудована у Новограді-Волинському, передбачала апартаменти, в яких могли зупинятися особи імператорської родини.

Фасад лаконічний та виразний, головний мотив – стрілчасті віконні прорізи, притаманні стилю неоготики. Його не назвеш унікальним. Всі, хто їздить до Житомира, може бачити на цьому шляху і в самому Житомирі декілька схожих будівель – також колишніх поштових станцій Києво- Брест-Литовського шосе. Але це одна з найстаріших будівель міста. 

В місті існує легенда, що в будинку поштової станції у жовтні 1846 р. міг зупинятися Тарас Григорович Шевченко – великий український поет, художник, мислитель. 21 вересня 1846 р. за розпорядженням Археографічної комісії Київського університету він вирушив у подорож Київською, Подільською і Волинською губерніями для запису народних переказів, легенд і пісень, малювання історичних пам’яток і будинків. 10 жовтня він виїхав з Житомира до Почаївської Лаври. Згідно з поштовою подорожною маршрут пролягав через Новоград-Волинський. Але достеменно невідомо, чи була збудована поштова станція на момент подорожі поета, тому версія його зупинки в цьому будинку досить сміла. Скоріш за все Шевченко зупинявся в гостях у когось з місцевої знаті. Але те, що він був у Новограді-Волинському не підлягає сумніву, тому на будинку поштової станції встановлено меморіальну дошку на честь поета, на якій вказано маршрут його подорожі.

Поряд, на площі автовокзалу у 2001 році на честь 10-ї річниці незалежності України встановлено пам΄ятник Тарасу Шевченку. Авторами його є житомирські художниці: скульптор Олена Коркушко та архітектор Алла Черниченко. До речі, вони ж є авторами й меморіальної дошки на поштовій станції. Скульптура виконана з бетону, обкованого міддю, на повний зріст, з ретельно відпрацьованою портретною характеристикою. Іконографія нагадує автопортрет Шевченка 1841 р., приблизно того віку, в якому він подорожував Волинню. Одягнений у пальто-крилатку, у мить відпочинку він в задумливості спирається на камінь. Композиція просякнута ліризмом і камерністю, низький постамент надає їй демократичності, близькості до народу. Загальна висота – 3,7 м.

І ось ми в центрі міста. Тут зосереджено решта архітектурних і мистецьких пам΄яток. Найбільш монументальним і помітним є «Кінотеатр імені Щорса», нині Молодіжний центр, який відіграє суттєву роль в обличчі центру міста. Збудований в стилі конструктивізму. Автор проекту архітектор-художник Павло Савич, репресований у 1930-ті роки. За цим же проектом з невеличкими відмінностями побудовано кінотеатр в Чернігові.  Будівництво кінотеатру тривало протягом 1939-1941 рр., під час війни будівля була пошкоджена, відновлена у 1951 р. у попередньому вигляді. У загальній асиметричній будові кінотеатру виділена кутова частина, яка завершується великим барабаном з купольною покрівлею. Висота основного об’єму майже 12 м, купольної частини – 16 м. Кутова частина підкреслена колонадою з 6-ти круглих колон, між ними розташований центральний вхід до внутрішніх приміщень. Кінотеатр відноситься до української архітектури довоєнних років, в якій особливо відчувається так званий «сталінський стиль». Нажаль, рік тому сталась жахлива подія – під час пожежі постраждав дах та частина внутрішніх приміщень Молодіжного центру. Мешканці нашого міста дуже сподіваються на відновлення цієї пам'ятки.

Поряд з кінотеатром, через дорогу стоїть триповерховий житловий будинок, збудований приблизно в той же час (1933-34 роки) і в тому ж стилі. Особливістю його конструктивного рішення і своєрідним новаторським експериментом є відсутність внутрішньої поздовжньої несучої стіни. У зовнішньому вигляді будинку помітний відхід від принципів конструктивізму: рустування оштукатурених стін, введення спрощеної балюстради балконів, дрібні оздобні деталі – все це вже ознаки постконструктивизму. Історичного значення будинку надають його розташування у давньому міському середовищі, інноваційні впровадження тогочасної архітектури України. Архітектор невідомий.

За квартал від кінотеатру на площі Лесі Українки у 1987 році встановлено пам΄ятник Лесі Українці – найяскравішій зірці міста Новограда-Волинського. Пам’ятник вис. 4,7 м виконано з єдиної глиби червоного граніту Омел’янівського родовища та встановлено у центрі земельного пагорбу, обмеженого підпірною стінкою. Пам’ятник є загальноміською архітектурною і мистецькою домінантою. Поетесу зображено у мить відпочинку: вона присіла на скелю, на яку спирається лівою рукою. Правою рукою тримає книгу, яка лежить на колінах. Фігура трохи розвернута лівим боком на глядача. Голова повернута вліво і трохи донизу, що надає фігурі задумливості і мрійливості. Образне та пластичне рішення пам’ятника вражає глибиною психологічної характеристики, цілісністю та виразністю силуету. Авторами монументальної споруди є скульптор заслужений художник України  Микола Обезюк, архітектори Микола Босенко і Валентин Жигулін.

Встановлення пам’ятника здійснювалось одночасно з  реконструкцією площі, що надало можливість створити цілісний містобудівний ансамбль і перетворило площу і пам’ятник на ідейний центр міста.

І насамкінець – справжнє серце древнього Звягеля – Новограда-Волинського. Фортеця – інженерно-оборонна споруда. Замок князів Острозьких 16 ст. Вірніше те, що від нього збереглося.

Трохи історії. 1499 р. місто Звягель подаровано князю Костянтину Івановичу Острозькому, який в 1507 р. почав будівництво фортеці з замком, що було продовжено його сином Василем-Костянтином та завершено 1595 р. З будівництвом замку Звягель отримав статус міста, це можливо вважати відправною крапкою його розвитку на новому місці. Разом з містом фортеця пройшла скрізь усі буремні події, які випали на долю Звягеля – Новограда-Волинського. Набіги татар, події козацької визвольної війни, поділи Польщі, правління князів Острозьких та Любомирських, несподіваний злет Звягеля, який став Новоградом-Волинським, до губернських висот, і повернення його «на круги своя» - на повітовий рівень, повстання декабристів, народження генія, розвиток торгівлі, промисловості, дві світові війни, соціалістичне будівництво – все це відобразилось на зовнішньому вигляді і міста, і фортеці. Але місто в підсумку розвилося і сягнуло далеко за свої середньовічні межі, а фортеця не витримала випробовування історією і стала руїною. Але і руїною це місце – найулюбленіше для відпочинку новоград-волинців.

За архітектурним стилем замок відноситься до пізнього Ренесансу, за типом – староіталійський, перехідний від бастейного до бастіонного. Має розміри: зі сходу на захід – 120 м, з півночі на південь – 109 м. Стіни мають різну товщину, найбільшу з північного і західного боків – до 3 м, і тонші у південно-східній частині – до 2 м. У 1988 році під час реконструкції під керівництвом архітектора Вячеслава Кудиненка територія замку забрукована, на  ній розбито сквер з фонтаном. 1991 посередині фонтану  встановлено паркову скульптуру «Лукаш і Мавка» висотою 3,5 м роботи скульптора Валерія Швецова. Над залишками північно-східного п’ятигранного бастіону споруджено оглядовий майданчик, у центрі якого на трьох металевих опорах висотою 6,0 м встановлено символ старовинного міста Звягеля великий дзвін роботи скульптора Владислава Сухорукова.

Ось і добігла до кінця наша невеличка віртуальна екскурсія містом. Ми розглянули лише малу часточку експонатів цього уявного музею. Я розповіла про сім пам΄яток архітектури та дві пам΄ятки монументального мистецтва. Якщо знати, що загалом пам΄яток на території міста більше ста, то можна уявити на скільки часу розтягнулася б наша екскурсія, якщо поставити за мету розказати про кожну з них.

За матеріалами Євгенії Ващук, Юлії Петренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Про загибель дворічної дитини в Новограді-Волинському на водоймі повідомив очільний поліції Житомирщини в своєму щотиждневому підсумку роботи правоохоронців. "Упродовж тижня маємо дві події, пов’язані з недоглядом за малолітніми дітьми. 17 травня у Новоград-Волинському районі 2-річна дитина втопилась у ставку, що знаходиться біля приватного домоволодіння. Дорослі відволіклись на домашні справи й хлопчик залишився без нагляду на вулиці. А у Коростені того ж...
Спорт
З 16 по 19 травня в місті Луцьк проходив Чемпіонат світу з пауерліфтингу "29-th WORLD WPA  POWERLIFTING, BENCH PRESS, SINGLE DEADLIFT, PUSH&PULL, STRICT CURL AND MULTYREP BENCH CHAMP".  Наше місто представляло 6 спортсменів, які здобули 6 золотих та 3 срібні медалі. Яна Хромець - перше місце в категорії до 56 кг серед тінейджерів 18-19 років (тяга). Ольга Жук - перше місце в категорії до 100 кг серед ветеранів 40-44 років (тяга), встановивши новий рекорд...
Екологія
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар сьогодні перебуває з робочою поїздкою на Новоград-Волинщині. Він інспектує масштаби бурелому та вітровалу в Новоград-Волинському та Городницькому лісгоспах для визначення першочергових заходів для подолання наслідків стихії. «Держлісагентство звернеться до відповідних органів щодо прийняття рішення про оголошення надзвичайної ситуації на постраждалих територіях, - наголосив Вол...
Пригоди
В селі Білокоровичі, Олевського району Житомирської області бджоли вбили коня і покусали декількох чоловіків. Рій бджіл вилетів із вулика і напав на коня. Повідомляє patrioty.org.ua. Кілька чоловіків, побачивши, що з конем щось не те, підійшли і спробували відігнати бджіл. За що й поплатилися: бджоли покусали і їх також, причому одному з чоловіків довелося викликати «швидку». Бджоли не хотіли покидати «місце злочину», тому довелося викликати рятувальників....
Влада
Володимир Зеленський 20 травня склав присягу президента України і отримав печатку президента і булаву: обидва ці предмета він продемонстрував присутнім в залі депутатами Верховної Ради і іншим гостям. Також він виголосив промову, в якій двічі переходив на російську і пообіцяв в найближчі п'ять років "зробити все, щоб українці не плакали". Наприкінці промови він розпустив Верховну Раду, запропонував не вішати в кабінетах його портретів і сказав, що українця...
Пригоди
Недільний ранок для водіїв (1954 та 1990 р.н.) розпочався зі страшної дорожньо-транспортної пригоди, на щастя без потерпілих. 19 травня, близько 6:10, інспектори патрульної поліції отримали виклик про дорожньо-транспортну пригоду на 153 км автодороги Київ-Чоп. Прибувши на місце події, патрульні виявили на проїзній частині два автомобілі з механічними пошкодженнями. Водії транспортних засобів лише дивом не постраждали, відбулися незначними подряпинами, від...
Пригоди
Повідомлення про пожежу на АЗС по вул. Східній в обласному центрі надійшло до Житомирського відділу поліції близько 13.30 19 травня. Внаслідок події медична допомога знадобилась трьом чоловікам, вогнем знищено конструкцію АЗС та 4 легкових автомобілі. Обставини та причини загоряння з’ясовуються у рамках кримінального провадження.    На місці події працювали рятувальники, слідчо-оперативні групи обласного ГУНП та Житомирського відділу поліції і патрульні. З...
Влада
З 20 травня по 31 серпня 2019 року приймаються проектні пропозиції до Бюджету участі у Новоград-Волинській міській об’єднаній територіальній громаді. Програма бюджету участі дозволить кожному мешканцю особисто долучитися до розвитку громади та поліпшення життя її мешканців. Подавайте свій проект у каб. №1 Будинку рад (вул. Шевченка, 16, І поверх, сектор організації прийому громадян відділу загальної роботи, з питань контролю та прийому громадян міської рад...
Спорт
Житомирський ФК "Полісся" не зумів обіграти тернопільську "Ниву" в останньому домашньому поєдинку сезону 2018/19 в ІІ лізі. В матчі 26 туру, який відбувся 19 травня 2019 року в Новограді-Волинському , "жовто-зелені" вже на доданих арбітром хвилинах пропустили гол і поступилися з рахунком 0:1.  Таким чином за тур до завершення чемпіонату ФК "Полісся" залишається на третій сходинці турнірної таблиці. Чемпіонат України з футболу серед команд ІІ ліги26 тур, 19...