• Головна
  • Теорія розбитих вікон: Або як вберегти Новоград від хаосу
10:22, 17 червня 2019 р.

Теорія розбитих вікон: Або як вберегти Новоград від хаосу

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

Теорія розбитих вікон — теорія про те, що при вигляді якогось безладу люди перестають поводитися цивілізовано і починають гадити.

Побачивши, наприклад, що «тут вже і так насрали», людина вже не буде прагнути поводитися культурно і замість того, щоб донести сміття до урни, просто кине його. Невеликий і вчасно не ліквідований безлад викликає ланцюгову реакцію інших більших заворушень, і там, де ще недавно була чистота і порядок, все виявляється загиджене.

Таким чином кинутий на чистій вулиці недопалок цілком може вилитися згодом в обгажений ліфт, зламані лавочки на вулицях, списані стіни і розбиті ліхтарі.

Теорія розбитих вікон: Або як вберегти Новоград від хаосу, фото-1



Теорія була розроблена американськими вченими Джеймсом Вілсоном і Джорджем Келлінг в 1982 році і по суті є окремим випадком реалізації закону не убування ентропії, а також ефекту натовпу і інших психологічних законів з єдиною суттю -я-ні-я-й-хата-не-моя. Також варто відзначити, що теорія ця не є чимось новим - її суть була сформульована ще в I столітті від Р.Х.:

«Ледачі бесіди псують добрі звичаї»

Новий Завіт, 1 Послання Апостола Павла до коринтян, 15 глава, 33 вірш суть така «Знаєш, ця планета робить на мене дивний вплив. Не можу тут курити. Тут все так по-диявольському чисто. Чи не забруднено. Не можу курити, не можу смітити. Не можу вести себе, як на пікніку.

Люди діляться на три типи. Перші ні за яких обставин не стануть гадити в недозволених місцях. Другі не заморочуються з цього приводу і паскудять там, де доведеться.

Але існує певний прошарок людей, які будуть гадити тоді і тільки тоді, коли вже і так "насрати", але при цьому поводяться культурно, коли навколо чистота і порядок. В цьому і полягає прикол. Якщо поспостерігати, то можна помітити, що кількість ніколи не гадящих становить 5%, завжди гадячих 5% і гадячих на нагажене 90%. І досить представнику з 5% завжди гадячих почати процес, щоб пішла хвиля від тих самих 90%. Принцип 95% в даному випадку зберігається.


Іншими словами, явні ознаки безладу і недотримання людьми прийнятих норм поведінки провокують оточення теж забути про правила. В результаті виниклої ланцюгової реакції «пристойний» міський район може швидко перетворитися в клоаку, де людям страшно виходити на вулицю.

Дослідниками був описаний випадок з будинком. У будинку всі вікна цілі - і перехожі його не чіпають. Будинок може залишатися неушкодженим необмежений час - поки ніщо не стимулює вандалів. Але ось на одному поверсі будинку по якійсь випадковості з'являється розбите вікно. Якщо домоуправління "забиває" на заміну вікна, через деякий час в будинку може з'явитися вже два розбитих вікна. І що характерно, не можна буде зрозуміти, чи зробив це хтось навмисно, або ж вона саме так. І ось кількість розбитих вікон в будинку кожен день починає збільшуватися. Хто-небудь з перехожих в цей час обов'язково кине в розбите вікно папірець або нагадить будь-яким іншим чином. Інші перехожі з часом теж почнуть гадити в будинок, бачачи, як багато на ньому розбитих вікон. Загадження йтиме інтенсивніше й інтенсивніше, поки на будинку не залишається жодне цілого вікна.

Теорія працює і щодо інтернету. Якщо у групі соцмереж завівся кретин, який тільки і робить, що паскудить, то рано чи пізно "група" ця запливає гівном. Яскравий приклад одна з найпоширеніших груп міста у Фейсбуці.

І що ж робити?

"Розруха не в клозетах, розруха - в головах." - М.А. Булгаков вустами проф. Преображенського



Протилежне твердження теж вірно. Якщо людина не побачить сміття, то, швидше за все, сміття вона потягне туди, де його і належить викидати. Природно, не всі утримуються, бо якщо б ніхто не паскудив, то і гівна на наших вулицях було б трохи менше.

Щоб уникнути забруднення вулиць і сайтів необхідно:

Своєчасно і оперативно прибирати там, де нагадили. Чи не гадити самому. Не давати гадити оточуючим.

Як неважко здогадатися, пункт № 1 є самим важко виконуваним, № 2 - самим неочевидним, а № 3 - здатний створити навколо вас імідж «нахабної сволоти, яка безцеремонно втручається в особисте життя оточуючих і вказує їм що робити!». Однак без неї будь-які спроби перетворити середовище приречені на провал.

До чого це все? Ми всі прагнемо жити в комфортному середовищі. Місто Новоград-Волинський гарне та зручне для проживання, але потребує свого "євроремонту". Участь в якому має взяти кожен мешканець. Викошена трава поруч з будинком, вирівняний паркан, що похилився, побілений фасад будинку (за відсутності коштів на повноцінний ремонт), посіяні замість буряну чорнобривці чи інші "копійчані квіти". Замальоване графіті з рекламою наркотиків чи релігійних фанатиків, усі ці дрібниці створюють загальний позитивний вплив на ситуацію.

Ще одна проблема в місті величезна кількість "затятих алкашів", які уподобали парки та двори. Але це зона відповідальності превентивної поліції, яка в цьому питанні не допрацьовує. Також потрібна допомога самих громадян, які мають повідомляти про такі факти. Йдеш собі поруч та думаєш, де ти береш кошти на свої пянки? Зрозуміло, що купують алкоголь у найближчий "точці", які теж спокійно функціонують. Ці персони безпосередньо впливають на рівень злочинності в місті.

Нагадаємо, що Новоград-Волинський - один з лідерів по рівню злочинності в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Новоград-Волинський
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...