Новини компаній
17:50, 28 жовтня 2019 р.

Що таке соціальний джетлег?

Новини компаній

Робота, навчання і життя взагалі починаються рано вранці, але що робити, якщо ваш організм не отримав пам’ятку? Ласкаво просимо у чудовий світ соціального джетлегу.

Що таке соціальний джетлег?, фото-1

Новий закон, ухвалений на початку цього місяця в Каліфорнії, вимагає початку занять в навчальних закладах не раніше 08:00 години. Цей крок спрямований на покращення успішності студентів, забезпечуючи їх належний відпочинок.

Примушуючи людей рано вранці йти на навчання чи роботу може вплинути на їхнє фізичне та психічне здоров'я, тривалість уваги та здатність вчитися та/або працювати. Змушуючи себе працювати без гармонії зі своїм біологічним годинником, ви практично піддаєте своє тіло додатковому стресу. Це одна з причин, чому деякі спортсмени у сфері ментально-стратегічних видів спорту, включаючи деяких найвідоміших професійних гравців у покер, вважають сон пріоритетом, особливо під час багатоденних покерних турнірів, – щоб уникнути або хоча б мінімізувати стрес та ризики (як здоров'я, так і фінансові в цьому випадку). Відсутність сну або сон за схемою, яка не синхронізована з вашим біогодинником, призводить до явища, відомого як «соціальний джетлег» – те, з чим стикається більшість людей.

Що таке соціальний джетлег?

Соціальний джетлег – це «невідповідність соціального та біологічного часу», за словами Тілла Роненберга, професора хронобіології Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана, який придумав цей термін. Це відбувається, коли наші біологічно обумовлені потреби у сні не узгоджуються з іншими зобов’язаннями, і ми поступаємося зобов’язанням. «Усі, хто використовує будильник, живуть проти свого (внутрішнього) годинника», – вважає Роненберг. Якщо ваш внутрішній годинник хоче спати з півночі до 07:45, але зобов’язання у вашому житті змушують вас ставити будильник на 06:15 кожного буднього дня, ви, швидше за все, страждаєте від соціального джетлегу.

Більшість людей у вихідний день йде спати та встає пізніше, прокидаючись від будильника. Це показники того, що організм вважає за краще спати за іншим графіком, ніж той, який вимагає типовий робочий день. Цей зсув є свідченням соціального джетлегу. Однак, час, коли ми прокидаємося у вихідний день, не обов'язково є ідеальним часом для пробудження нашого організму. Пізній сон у вихідні зумовлений також позбавленням сну напротязі тижня. Ви спите не стільки, скільки говорить ваш біологічний годинник, а трохи довше, щоб повернути частину втраченого сну.

Як на нас впливає соціальний джетлег?

Що таке соціальний джетлег?, фото-2

Через те, що для більшості людей соціальний годинник залишається в пріоритеті, багато хто відчуває себе вранці сонним та втомленим. Люди, які вважають себе жайворонками, можуть взагалі не страждати від цієї проблеми, оскільки їх внутрішні годинники досить добре узгоджуються з соціальним годинником. Сови ж можуть відчувати себе гірше. Люди, які працюють у нестандартні години, такі як медсестри у нічні зміни, зазвичай також страждають від соціального джетлегу.

Однак відчуття сонливості навряд чи єдиний наслідок. Є й фінансові наслідки. Люди, внутрішні годинники яких краще узгоджуються з потребами соціального годинника, в середньому заробляють на 4-5% більше, ніж люди вечірнього типу. Причина, здається, в тому, що жайворонки більш енергійні та готові бути продуктивними вранці. Однак люди вечірнього типу не так добре виконуватимуть роботу рано вранці, тобто типові робочі години дають перевагу ранковим типам.

Також є вплив на здоров'я. «Неузгодженість призводить до безлічі хронічних захворювань», – говорить Роненберг, наводячи приклад метаболічного синдрому. Люди, які страждають від соціального джетлегу, частіше курять, і якщо вони вже мають зайву вагу, більш схильні до ожиріння. Синхронізація життя людей із їхніми внутрішніми годинниками є важливою, «оскільки це зробить людей здоровішими, продовжить життя та зменшить витрати для суспільства».

Що можуть зробити компанії?

Що таке соціальний джетлег?, фото-3

Можливість вирівнювати соціальний годинник із внутрішнім годинником, на жаль, не часто залежить від нас; це залежить від організацій, на які ми працюємо. «Суспільство наразі робить дуже шизофренічну справу», – говорить Ронненберг. «З одного боку, воно хоче бути цілодобовим глобальним суспільством. З іншого боку, ми все ще вважаємо, що той, хто з’являється на роботі о 10:00, лінивий». Він вважає, що компанії отримають користь від пристосування часу початку роботи до індивідуальних потреб робітників. «Якщо ви спали у власному ритмі і прокинулися самі, ви будете набагато продуктивнішими, – каже він. – Існує величезний стимул, щоб люди не використовували будильники, якщо ви хочете, щоб вони працювали краще і рідше хворіли».

Деякі компанії починають погоджуватися з такою позицією, досліджуючи, що відбувається, коли вони дозволяють працівникам пізнього типу пропускати ранкову зміну або дозволяючи працівникам встановлювати власні графіки роботи. Віддалені та гнучкі працівники – це дві групи, які іноді можуть мати перевагу. Технологічна компанія Cisco в опитуванні своїх працівників у 2009 році нарахувала приріст продуктивності в $277 млн. від працівників, яким було дозволено працювати віддалено. Хоча зростання не обов'язково пов'язане з покращеним режимом сну, 80% опитаних респондентів сказали, що робота віддалено покращувала якість життя в цілому. Крім того, робота з дому усунула змарнований у громадському транспорті чи пробках час. Фактично, дослідження 2015 року показало, що люди, яким було дозволено працювати за гнучким графіком, отримували більше сну (без зменшення робочого часу).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...