• Головна
  • Сьогодні п'ятниця 13: що не можна робити в цей день і звідки взялися забобони
09:38, 13 листопада 2020 р.

Сьогодні п'ятниця 13: що не можна робити в цей день і звідки взялися забобони

п'ятниця 13

п'ятниця 13

Як мінімум раз на рік на п'ятницю випадає 13-е число. У цьому році їх дві - одна з них була в березні, інша припадає на листопад. Чому люди відчувають страх перед цією датою і звідки взялося це марновірство, розбирався 04141.com.ua.

Уявлення щодо п'ятниці 13-го як про найневдаліші дні в році, існують у багатьох країнах і культурах, в тому числі і в Україні. Люди приписують цьому дню особливу "темну" силу і намагаються бути обачнішими, щоб не накликати біду.

При цьому дослідники стверджують, що в "чорну" п'ятницю ймовірність інцидентів не підвищується, а навпаки, є тенденція до зниження нещасних випадків, і пов'язують це з тим, що багато людей поводяться в цей день набагато обережніше.

Чому п'ятниця 13 вважається нещасливим днем?

Забобони і забобони, пов'язані з п'ятницею, 13-го числа, формувалися протягом тисячоліть, причому уявлення про містичну складову цифри 13 і п'ятниці як про невдалий день тижня існували паралельно. Склавши ці два фактори і об'єднавши окремі не зв'язані між собою події, склався міф про якийсь вкрай нещасливий день.

За однією з версій, саме в п'ятницю 13-го числа Адам і Єва скуштували заборонений плід, після чого були вигнані з раю. Доповнює цю історію про нещасливе число той факт, що на Таємній вечері були присутні 13 осіб, в тому числі Юда Іскаріотський, що зрадив Ісуса Христа за тридцять срібняків. Цікаво, що в католицтві 13 може бути і шанованим числом, тому що символізує Христа і 12 апостолів.

Було й інше розуміння "чортової дюжини" в Середньовіччі. Вважалося, що чаклунський шабаш може відбутися тільки за участю 12 відьом і сатани - разом 13 "учасників".

Свою роль в містифікації дня зіграли і події, що відбулися в п'ятницю, 13 квітня 1307 року. Тоді король Франції Філіп Красивий віддав наказ про арешт всіх тамплієрів (представників могутнього лицарського ордена хрестоносців, заснованого в Єрусалимі 1119 року). Членів ордена спалили на вогнищах інквізиції.

У древніх слов'ян, на думку деяких вчених, було своє розуміння хороших і поганих чисел, а також хороших і поганих днів. П'ятниця вважалася нещасливим днем.

Цей день тижня зв'язується також зі Святою мученицею Параскевою, нареченою П'ятницею. До речі, вірили, що вона могла покарати жінок за позаурочну роботу (шиття, миття і так далі). Правда, швидше за все, це марновірство сходить до дохристиянських часів. Але ні у західних, ні в південних слов'ян не було упередження до числа 13.

Незважаючи на велику кількість версій походження забобону, жоден з них не має наукового підтвердження. Проте, побоювання, пов'язані з цим днем, мають цілком реальні економічні наслідки, так як багато в цей день намагаються не робити ніяких покупок, не укладати угоди, не планують подорожі, а деякі навіть намагаються не виходити з дому.

У медицині панічний страх перед цією датою офіційно вважається психічним розладом, пов'язана з боязню числа 13, називається тріскаїдекафобія, або тердекафобія. За статистикою, близько 60 мільйонів чоловік на землі страждають параскаведекатріафобія.

П'ятниця 13-е в різних країнах

Є цілі держави, наприклад, Сполучені Штати, де номер 13 намагаються використовувати якомога рідше. Є навіть багато будівель, в яких немає 13-го поверху: відразу після 12-го йде 14-й поверх, у багатьох аеропортах немає 13-го виходу на посадку. Крім того, є авіакомпанії, які цей день викреслюють з графіків польотів, а в лікарнях і готелях відсутні 13-а палата і 13-й номер.

У жителів Великобританії страх перед цією датою з'явився в Новий час, коли королівство стало морською державою і збільшилися контакти з представниками інших культур. З цієї причини марновірство щодо п'ятниці 13-го з'явилося спочатку у моряків, деякі з них в цей день відмовлялися виходити в море.

Також в Британії досі побоюються "чорної" п'ятниці лікарі, призначаючи по можливості операції і процедури на інші дати. Крім того, в кінотеатрах країни немає крісла під номером 13.

У Франції, якщо за столом збирається 13 чоловік, то в деяких місцях до них обов'язково садять якусь фігуру, манекен.

А ось хакери люблять п'ятницю 13-е. Саме на ці дні випадає найбільша кількість DDOS-атак і запусків вірусів. Перша масштабна атака сталася в 1988 році. Вірус Jerusalem стер більше тисячі файлів з комп'ютерів у всьому світі.

П'ятниця 13-те: що можна і що не можна робити

Є й певні прикмети, пов'язані з цією датою, в які вірять побоюються її люди:

· Не беруть і не дають грошей в борг - вважається, що негатив передається через гроші;

· Не планують в п'ятницю 13-го подорожі і будь-які поїздки;

· Особливо обережні за кермом автотранспорту;

· Не виходять в цей день на нову роботу;

· Не грають весілля;

· Не починають нові справи.

Але краще за все не звертати уваги на забобони та прикмети, налаштуватися на позитивний лад - тоді П'ятниця, 13-е, стане звичайним, спокійним днем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#п'ятниця 13
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...