• Головна
  • Різдво західного обряду: Історія і традиції святкування
10:30, 24 грудня 2020 р.

Різдво західного обряду: Історія і традиції святкування

Католицьке Різдво

Католицьке Різдво

Хай чисте світло Вифлеємське,
У день народження Христа!
Дарує Вам життя Едемське
На дуже довгії літа!

В Україні Різдво відзначається як державне свято за календарем християн західної традиції 25 грудня, а потім і за православним календарем - 7 січня. Ці дні в країні оголошено вихідними.

Різдво Христове - одне з головних християнських свят, встановлене на честь народження во плоті (втілення) Ісуса Христа. Римсько-католицька церква і більшість протестантських церков святкують Різдво за григоріанським календарем - у ніч з 24 на 25 грудня.

Рішення про святкування Різдва Христового 25 грудня було прийнято на Ефеському (Третьому Вселенському) церковному соборі в 431 році.

Різдву передує період Адвента, який починається за чотири тижні до Різдва Христового і покликаний підготувати вірян до більш глибокого переживання цього свята.

Докладна розповідь про народження Ісуса Христа наводиться тільки у євангеліста Луки: "Пішов теж і Йосип із Галілеї, з міста Назарету, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Віфлеєм, бо походив із дому та з роду Давидового, щоб йому записатись із Марією, обрученою йому жінкою, яка була вагітна. Коли ж вони були там, настав їй день породити і породила вона свого первістка, і Його сповила, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в готелі".

Причиною, через яку Марія і Йосип пішли до Віфлеєму, став перепис населення, що проводився в правління імператора Августа під час керування Квірінія Сирією. Згідно з указом імператора, кожен житель Римської імперії для полегшення ведення перепису повинен був приїхати "в своє місто". Так як Йосип був нащадком Давида, він попрямував до Віфлеєму.

Після народження Ісуса першими з людей прийшли вклонитися йому пастухи, сповіщені про цю подію появою ангела. Згідно євангеліста Матвія, на небі була явлена ​​чудова зірка, яка привела до немовляти Ісуса трьох волхвів (мудреців). Вони піднесли Христу дарунки - золото, ладан і смирну; в той час свята родина вже знайшла собі притулок в будинку (або можливо в готелі).

Дізнавшись про народження Христа, цар Іудеї Ірод наказав убити всіх немовлят у віці до двох років, але Христос був чудово врятований від смерті. Однак родина Йосипа була змушена бігти в Єгипет і перебувала там до смерті царя Ірода.

За сформованою в перші століття християнства римської традиції, в день Різдва, 25 грудня, проводяться три особливі літургії - меса вночі, меса на зорі і меса вдень. Таким чином, Різдво святкується тричі - як одвічного народження Слова від Бога Отця (вночі), народження Бога-Сина від Діви (на зорі) і народження Бога у віруючій душі (вдень). Увечері в Святвечір служиться меса навечірня різдвяна.

На початку першої з Різдвяних мес відбувається процесія, під час якої священик несе і укладає в ясла фігурку Немовляти Христа і освячує її. Це допомагає вірянам відчути себе учасниками події, що сталася в Різдвяну ніч.

Святкування Різдва триває вісім днів - з 25 грудня по 1 січня, - утворюють Октаву Різдва. На 26 грудня випадає свято святого мученика Стефана, 27 грудня святкується пам'ять святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова, 28 грудня - Невинних Немовлят Вифлеємських. У неділю, відзначається свято Святого Сімейства: Немовляти Ісуса, Марії і Йосипа. У 2014 році свято Святого Сімейства доводиться на 28 грудня. 1 січня відзначається Торжество Пресвятої Богородиці.

Різдвяний час продовжується і після закінчення Октави аж до свята Хрещення, яке в римсько-католицькому календарі відзначається в першу неділю за Богоявленням (6 січня). Увесь різдвяний час духовенство на літургії одягається в шати білого, святкового кольору.

У свято Різдва Христового більшість жителів Італії і Ватикану на різдвяний обід подають печеню і різдвяну паску панеттоне, схожу на великодню, або "повітряну" паску родом з Верони. На Різдво в цій державі дарують один одному торрончіно - ласощі, схожі на нугу і грильяж.

У Німеччині існують традиційні регіональні види різдвяної випічки - нюрнберзькі пряники, ахенські фігурні пряники, різдвяний кекс з Дрездена, зірочки з кориці.

У багатьох європейських країнах на святковому столі традиційно присутній  бісквітний рулет, багато прикрашений вершками, глазур'ю і шоколадом.

Одним з головних символів Різдва є запалені свічки. Нестійке полум'я свічки нагадує вірянам євангельські слова: "А Світло у темряві світить, і темрява не обгорнула його".

Різдво являє вірянам Христа в образі маленької дитини в оточенні Святого Сімейства, це свято відзначається в колі сім'ї і зігріте особливим теплом і взаємною любов'ю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Католицьке Різдво #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...