• Головна
  • Сьогодні Страшний день: чого не можна робити 11 січня 2022 року
09:48, 11 січня 2022 р.

Сьогодні Страшний день: чого не можна робити 11 січня 2022 року

Сьогодні Страшний день: чого не можна робити 11 січня 2022 року

За православним церковним календарем 11 січня 2022 року відзначають день пам'яті святих Маркелла, Фаддея та інших. У народному календарі він відзначений як "Страшний".

04141 розповідає, ким були ці святі і чому вони згадуються у церковному та народному календарі.

Святі мученики

За церковним календарем 11 січня поминають 14 тисяч немовлят, убитих царем Іродом у Віфлеємі. Коли настав час відбутися найбільшій події – народженню Сина Божого від Пресвятої Діви Марії, волхви зі Сходу, яким шлях вказувала зірка, попрямували до Єрусалиму, щоб вклонитися цареві юдейському, що народився. Вклонившись Богонемовляті, вони, отримавши одкровення згори, вирушили додому іншим шляхом. Ірод зрозумівши, що підступний задум знайти немовля за допомогою волхвів не здійснився, наказав у Віфлеємі та його околицях убити всіх дітей чоловічої статі до двох років. Так цар розраховував убити Богонемовля, яке, згідно з пророцтвом, мало стати царем Юдейським. Убиті немовлята стали першими мучениками за Христа.

Ірод обрушив свій гнів і на Симеона Богоприємця, який всенародно свідчив про Месію, який народився в храмі. Цар Іудейський не допустив гідно поховати старця, що помер. За наказом Ірода в Єрусалимському храмі вбили святого Захарію за те, що він приховав, де його син Іоанн – майбутній Хреститель Господа. Гнів Божий наздогнав Ірода. Він невдовзі помер, живцем був з'їдений хробаками, але перед смертю встиг довершити свої злодіяння – убив первосвящеників і книжників, свою дружину Маріамну та трьох синів, рідного брата, сестру та її чоловіка, а також 70 мудреців – членів Синедріону.

Наші пращури вважали 11 січня нещасливим днем, у народному календарі він відзначений як "Страшний".

 На Русі вірили, що цього вечора, коли вже стемніє, починає шаленіти нечисть. Вона може шкодити протягом різдвяних святок, але в "Страшний день" особливо.

Вранці було заведено ходити до церкви, щоб помолитися за дітей. Увечері батьки загадували малюкам загадки та читали казки.

Молодь влаштовувала дружні посиденьки. Дівчата ворожили, розповідали одна одній цікаві історії з життя. У народі вірили, що 11 січня ворожіння будуть правдивими та допоможуть дізнатися про майбутнє.

Що не можна робити 11 січня:

  • Варто бути обережніше на кухні: важливо не розсипати сіль;
  • Цього дня краще утриматися від сліз, не страждати і не скаржитися на життя та на своїх рідних;
  • Батьки вважали, що 11 січня не слід відчиняти двері відразу після 1 стуку;
  • Не бажати нікому здоров'я, інакше все станеться навпаки;
  • На Русі цього дня нікому не дозволяли гуляти в безлюдних місцях на самоті і спілкуватися з незнайомцями;
  • Полювати, рибалити, ходити в ліс або на водоймища категорично заборонено11 січня;
  • Цього дня не рекомендується сперечатися, розносити плітки, лаятися з кимось самим і підслуховувати, як хтось лається;
  • Важливі справи також відкладаються на потім, 11 січня краще не займатися і починати нічого нового;
  • Також 11 січня не рекомендується сідати за кермо автомобіля.

Які прикмети існують 11 січня?

  • Люди вірили, що Страшний день нечиста сила особливо активна. Тому її запросто можна побачити на власні очі. Якщо 11 січня у дворі будинку розпалити багаття, то разом із дровами згорять усі прикрощі та печалі.

Маркелл Апамейський

За церковним календарем 11 січня поминають преподобного Маркелла, ігумена обителі "Неусипаючих". Народився майбутній святий у християнській сім'ї у місті Апамії у Сирії. Рано осиротівши, він здобув освіту в Антіохії та Ефесі, і роздавши жебракам майно, порвав зв'язок зі світом. Прийнявши постриг у монастирі "Неусипаючих" у Візантії, де псалмоспів відбувався безперервно, він ревно постив і молився, а невдовзі удостоївся великих духовних обдарувань і дару передбачення.

Після смерті ігумена обителі преподобного Маркелла обрали настоятелем монастиря. Святий керував обителью понад 60 років. Слава про його благочестиве життя поширилася далеко за межі монастиря.

Багато хто приходив до нього за порадою та допомогою. Ті, що оточували преподобного, часто бачили ангелів, які супроводжували і охороняли святого. На кошти, отримані від вірян, він упорядкував обитель – збудував велику церкву, лікарню. Молитвою преподобний лікував хвороби, виганяв бісів і творив чудеса. Святий мирно помер 485 року.

Фаддей Сповідник

За церковним календарем 11 січня поминають преподобного Фаддея Сповідника, який постраждав під час царювання Лева V (813-820) – учня Феодора Студіта. Преподобного за часів панування іконоборців привели на суд і, поклавши на землю ікону Спасителя, силоміць змусили святого наступити на неї. Після цього суддя закликав його, як Спасителя, що поправив ікону, приєднатися до іконоборців.

Преподобний заявив, що зневажання, вчинене проти його волі, недійсне і прокляв іконоборців.

За це мученика побили ціпками, а його бездихане тіло кинули за міською стіною. Святий Тадей прожив ще три дні. Він помер 818 року.

Іменини

За церковним календарем 11 січня іменини відзначають Агрипіна, Анна, Євфросинія, Євдокія, Варвара, Матрона, Наталія, Веніамін, Георгій, Іван, Лаврентій, Маркел, Марк та Феодосій. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#11 січня #11 січня свято #11 січня церковне свято #свято 11 січня #яке свято 11 січня #11 січня яке свято #яке сьогодні свято 11 січня #страшний день
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...