• Головна
  • Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні
11:23, 2 лютого 2022 р.

Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні

Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні

Екологічний рейтинг областей України 2022, який вп'яте підготувала редакція Фокусу , складається з двох частин. Це аналіз статистики та довідки про кожну область України, які допомогли підготувати екологи, які знають місцеві проблеми. Ці проблеми хронічні: незадовільне поводження з відходами, у тому числі з агрохімікатами, забруднення повітря та водоймищ.

Результати даного рейтингу стосуються Житомирської області та включно Новоград-Волинського району, як одного з найзабрудніших в регіоні.

Екологічний рейтинг регіонів України 2022: Київ — найбрудніший, на Житомирщині добре

Про два регіони писали поза рейтингом. Щодо АР Крим офіційної інформації немає, а в Києві за деякими показниками значення на два порядки відрізняються від середньостатистичних. Наприклад, на 1 кв. км площі столиці припадає 52681,7 кг небезпечних відходів за середнього значення по країні 881,4 кг/кв. км та 19756,8 куб. м забруднених стічних вод, тоді як у середньому в Україні цей показник – 858,5 куб. м/кв. км. Тому просто зафіксуємо, що Київ – найзабрудненіше місто країни .

У рейтингу цього року ми запровадили новий показник : зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу.

  • По-перше, аналіз структури викидів свідчить, що у багатьох областях автомобілі більше забруднюють повітря, ніж підприємства, у Києві майже у сім разів.
  • По-друге, цей критерій демонструє, як пандемія коронавірусу допомогла зовнішньому середовищу: у більшості областей автомобільні викиди зменшилися.
Екологічний рейтинг регіонів України 2022: порівняльна таблиця

Екорейтинг Фокусу 2022: як ми вважали

Рейтинг Фокусу побудований на офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку. Статистичні звіти традиційно спізнюються, тому ми змушені оперувати цифрами за 2020 рік.

Для оцінки екологічної ситуації у регіонах Фокус обрав шість критеріїв. По кожному з них ми вивели середнє по країні, з ним порівнювали ситуацію в кожній області. Усі бали вираховувалися з цього показника: середнє значення — 0 балів. Якщо ситуація в регіоні виявилася гіршою, ніж у цілому по країні, нараховувалися бали з негативними значеннями, якщо краще з позитивними.

Максимальні 5 балів та мінімальні -5 балів можна отримати за наступні показники: кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення; утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади); обсяг забруднених стічних вод; кількість захворювань на злоякісні новоутворення.

За п'ятибальною шкалою (від -2,5 до 2,5) оцінювалися такі показники: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу; утворення відходів загалом (I-IV класів небезпеки). Наприкінці кількість набраних кожною областю балів підсумовували та визначали лідерів та аутсайдерів рейтингу.

Всі дані в результаті внесли до порівняльної таблиці.

Житомирська область - 1 місце

Місце у рейтингу 2021 року - 2.

Житомирська область, 1 місце в Екологічному рейтингу областей України 2022
Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні, фото-5

автомобільне навантаження

Основним джерелом екологічних проблем Житомирської області традиційно вважаються сільськогосподарські підприємства та скупчення наземного транспорту. Як зазначають місцеві екоактивісти, у цьому регіоні особливо проблемним є Новоград-Волинський район, де розташовані потужні промислові забруднювачі. Сам Житомир – на другому місці, там високий рівень забруднення атмосфери тримається здебільшого за рахунок великої кількості автотранспорту. Як близька до столиці транспортна артерія місто приймає на себе частку надмірного автомобільного навантаження, від якого давно страждає Київ.

Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні, фото-6

газові викиди

Втім, найнебезпечнішими вчені вважають газові викиди сільськогосподарських підприємств, адже вони мають високий вміст азоту та метану. Друге джерело небезпеки – заводи та підприємства енергетичної галузі.

У вересні та жовтні 2021 року екологи спостерігали відчутний сплеск забруднення нижніх шарів атмосфери. Зокрема, у селищі Баранівка, далекому від великих забруднювачів, рівень дрібнодисперсного пилу розміром 2,5 мкм досягав 247 одиниць за норми до 50 одиниць.

Екорейтинг: Житомиська область найкраща по екології, Новоград-Волинщина одна з найзабрудніших у регіоні, фото-7

забруднення водних ресурсів

Щодо забруднення водних ресурсів, то є хороші новини: їхній рівень зменшився за останні два роки. Почасти завдяки інспекції очисних споруд та каналізації Житомира.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Саша
2 лютого 2022 р., 21:08
Одна мебелька чого стоїть. Травить, не соромиться, дихати нема чим
Наталія
3 лютого 2022 р., 07:20
А влади міста дуже переймається історичною назвою.Краще б екологією зайнялись.
Оголошення
live comments feed...