Ера глобального утеплення: Як зменшити рахунки за комунальні послуги

З урахуванням різкого підвищення тарифів на комунальні послуги українцям тепер теж доведеться істотно економити. 

27 квітня Кабмін встановив ціну на газ для населення в розмірі 6,9 тис. грн за тисячу куб. м, в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг заявили про ймовірне підвищення тарифів на теплову енергію та послуги центрального опалення до 75-90%. Тобто якщо цієї зими власники двокімнатної квартири за опалення щомісячно платили близько 800 грн, то в наступну їм доведеться викладати 1,4 тис. грн. А за гарячу воду з липня сім'я з трьох осіб буде платити 330-370 грн на місяць.

Складніше доведеться людям, що живуть в приватних будинках, опалювальних газом. Для них вартість палива підскочила майже в два рази. Так, якщо власники половини будинку площею 50 кв. м витрачають в опалювальний сезон 200-250 куб. м газу на місяць, то цієї зими вони щомісяця платитимуть по 1380-1725 грн.

Зростуть і тарифи на електроенергію. Вже з 1 вересня тарифи на електрику піднімуть до 71 коп. за кВт / год при споживанні до 100 кВт / год на місяць (зараз 57 коп. за кВт / год), 1 грн 29 коп. за кВт / год при споживанні від 100 до 600 кВт / год на місяць (зараз 99 коп. за кВт / год), 1 грн 64 коп. за кВт / год при споживанні від 600 кВт / год на місяць (зараз 1 грн 54 коп. за кВт / год). Тобто середньостатистична сім'я, яка споживає близько 200 кВт / год на місяць, буде платити за електроенергію 260 грн. Якщо не почати підготовку до опалювального сезону вже зараз, то взимку можна отримати вражаючі платіжки.

Допомоги не чекай

Підвищення комунальних тарифів у минулому році значно пом'якшили субсидії, на які в бюджеті 2016 закладено 35 млд грн. Уряд Арсенія Яценюка негласно дотримувалося ідеї про те, що допомогу потрібно виділяти всім бажаючим, щоб уникнути соціальних протестів. Кабмін Володимира Гройсмана підходить до виділення субсидій жорсткіше - вже заговорили про додаткову перевірку матеріального становища субсідіантів. "Це повинні бути дані про фінансово-майновий стан з офіційних реєстрів - про земельні ділянки, нерухомості, про корпоративні права, банківські рахунки", - пояснює заступник міністра фінансів Роман Качур. За його словами, серед субсідіантів Мінфін вже виявив 126 тис. чоловік, які за фактом вчинення дорогої покупки або подання фіктивних документів про доходи не мають права на субсидію. Хоча очевидно, що таких людей набагато більше. 

Перевірки субсідіантов пов'язані зі збільшенням їх числа після чергового підвищення тарифів. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, їх кількість може зрости з нинішніх 5,5 млн чоловік до 8-9 млн. При цьому можливості бюджету надавати субсидії зменшаться. Зараз кошти на надання субсидій вишукують насамперед за рахунок 50% ренти за використання надр державної компанії Укргазвидобування. Передбачається, що в цьому році рентнї і податкові відрахування державного добувача складуть 36 млрд грн, що саме покриває виділених на субсидії обсяг коштів. З наступного року ренту Укргазвидобування знизять до 29%, як і у приватних компаній. Де в цьому випадку брати кошти на субсидії, велике питання.

В якості альтернативи субсидіям держава пропонує брати пільгові кредити на утеплення будинків і установку енергоефективного обладнання. Отримавши в одному з банків з держкапіталом такий кредит, можна сподіватися на відшкодування від держави від 20% до 70% кредиту. Програма відшкодування частини кредитів існує з 2014 року, і нею вже скористалися понад 1,7 млн ​​осіб. За твердженням опитаних експертів, це одна з небагатьох реально працюючих державних програм з підвищення енергоефективності.

Численні програми кредитування для співвласників багатоквартирних будинків та малого бізнесу пропонують і міжнародні фінансові організації. "Європейські кредитори готові виділяти кошти на вирішення проблем енергоефективності в Україні, але громадяни поки не готові повною мірою використовувати фінансовий потенціал іноземних донорів", - говорить почесний президент Інституту енергоефективності Сергій Шут.

Але домогтися істотного зменшення комунальних платежів можна навіть без серйозних вкладень. Наприклад, заміна в житлових приміщеннях (де лампи горять 1 тис. годин на рік, або по 2 години 45 хвилин в день) застарілих ламп розжарювання на люмінесцентні або світлодіодні окупиться вже за рік-два. А далі дозволить економити суми, складові до 25% вартості електроенергії. Якщо лампа горить лише близько 15 хв. на добу, то альтернативи лампам розжарювання шукати не варто, через більш високу ціну енергозберігаючих ламп вони не встигнуть окупитися. Тому в місцях загального користування, наприклад на сходових клітинах, перш за все варто встановити датчики руху. При ціні від $ 20 такі прилади дозволять скоротити час висвітлення загальних місць до 15-30 хв. на добу.

Багатозонний лічильник електрики, ціна якого з установкою становить 1,5-2 тис. грн, дозволяє економити до 50% електроенергії. Як пояснює експерт з питань енергоефективності Олексій Хабатюк, у обленерго є програми установки багатозонних лічильників, за якими їх встановлюють безкоштовно. Але просувається заміна лічильників за рахунок обленерго повільно. У багатьох випадках дешевше купити його самому. Єдиний нюанс: попередньо варто зрозуміти, який тариф виявиться вигіднішим - двозонний або трьохзонний. Двозонний тариф - абсолютно безпрограшний варіант. З 23:00 до 7:00 годин абонент платить 50% тарифу, в решту часу - звичайну ціну. При тризонному лічильнику в пікові години (з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00) абонент платить 1,5 стандартного тарифу, з 23:00 до 7:00 - 40% тарифу, а в решту часу - звичайний тариф. Такий лічильник має сенс ставити лише тоді, коли є   можливість перенести пік споживання на нічні години (наприклад, роботу пральної і посудомийної машин).

Після заміни лічильника є сенс поставити електричний бойлер. При наявності двозонного лічильника вода з нього буде практично вдвічі дешевше, ніж одержувана від обленерго. Додатково варто розглянути можливість заміни побутової техніки. Сучасний холодильник класу А + споживає в два рази менше енергії, ніж застарілий агрегат класу В таких же розмірів. Його заміна окупиться за рік. І, звичайно ж, варто перевірити сантехніку. Ледве дзюркотлива цівка води обходиться в рік в кілька сотень гривень.

Спільна справа

У багатоквартирному будинку через неутеплені стіни, підвалу і горища, старих вікон і дверей на сходових клітинах втрати тепла можуть досягати 70%. "Лише встановлення лічильників тепла і системи погодного регулювання дозволяє скоротити споживання енергії на 20-25%", - відзначає координатор експертної платформи з енергоефективності Ігор Черкашин.

Головна проблема в тому, що в 95% будинків через технологічні особливості неможливо встановити квартирні вузли обліку тепла. Доводиться йти на компроміс: ставити домовий вузол, а плату з кожної квартири розраховувати по совковому методу - по її площі. Та й утеплення стін будинку і заміна вікон в загальних приміщеннях вимагає спільних дій мешканців.

Але воно того варте. Наприклад, ОСББ "Явір" в Волинській області, в якому 173 квартири, взяло кредит на 2,1 млн грн, з яких держава відшкодувала 653 тис. грн. На ці гроші вдалося утеплити будинок і встановити домовий теплопункт. Після цього платежі за тепло знизилися з розрахункових 16,53 грн за кв. м до 7,16 грн. З урахуванням відсотків за користування кредитом інвестиції окупляться за 3-4 роки.

А ось газові лічильники краще ставити індивідуальні. Глава Асоціації енергозбереження Роман Співак розповідає про випадки, коли облгази в рамках державної програми з обліку спожитого газу населенням замість індивідуальних лічильників в багатоквартирних будинках встановлювати прибудинкової лічильник газу. Для облгазу це самий бюджетний варіант, але в цьому випадку мешканці змушені оплачувати рахунки за сусідів, які не замислюються про економію. Тому, якщо облгаз намагається встановити загальнобудинковий лічильник, мешканцям краще відмовитися від його установки - індивідуальні лічильники облгаз зобов'язаний поставити безкоштовно.

Приватні питання

Більше проблем виникне у власників приватних будинків. Перетворити будинок в енергоефективний котедж - справа не з дешевих. Перш за все варто утеплити горище і стіни. Одне лише це дозволить заощадити до 50% тепла. Правда, в цьому році ціни на утеплення злетіли рази в півтора, що пов'язано з ажіотажем на цей тип робіт. У Києві утеплення стін котеджів мінватою або пінопластом під штукатурку стартує від 200 грн за кв. м без матеріалів.

Після того як стіни утеплені, варто подумати про відмову від газу. В ідеалі попередньо треба провести тепловізорну зйомку будинку (вартість - від 700 грн). Це дозволить коректно оцінити тепловтрати і підібрати котел необхідної потужності. Якщо його потужність буде занадто велика, тепло буде витрачатися неекономно.

За словами глави біоенергетичних асоціації Георгія Гелетуха, найдешевший вид палива - дрова. Найбільш економний варіант опалення будинку - котел на дровах. Замінити 1 тис. куб. м газу можуть 3 т дров. Зараз дрова коштують близько 800 грн за т. Тобто опалення дровами обійдеться майже в три рази дешевше. Єдиний нюанс - чим дешевше котел, тим складніше його обслуговувати. Так, дешеві котли вартістю близько 10 тис. грн потрібно завантажувати дровами два рази на добу. Більш "просунутих" агрегатів ціною близько 25 тис. грн можна розтоплювати вже раз на добу. А пелетні котли ціною в кілька тисяч доларів працюють в автоматичному режимі. Правда, і тонна пелет коштує понад 2 тис. грн, тому для невеликого будинку економія сумнівна. 

Якщо завантажувати котел двічі в день важко, варто розглянути варіант електричного обігріву. При багатозонному лічильнику він обійдеться на 30-40% дешевше газу. Сама економічна система - підігрів повітря, що циркулює по дому за допомогою вентиляційних шахт.

За словами Черкашина, українці також все частіше встановлюють сонячні батареї на дахах своїх приватних будинків. Пов'язано це з здешевленням сонячних батарей. Зараз комплект батарей і допоміжного обладнання потужністю 10 кВт коштує близько $ 11 тис. Заощадити можна, підключивши батареї до мережі обленерго як продавець електроенергії по зеленому тарифу (по 0,16 євро за кВт). В цьому випадку вартість системи складе $ 7 тис., оскільки в такому варіанті не потрібні дорогі акумулятори. Коли вироблення енергії перевищує споживання вдома, надлишок перетікає в загальну мережу, а в решті випадків власник батареї просто купує електроенергію у обленерго. Правда, підключення до об'єднаної енергетичної мережі пов'язано з бюрократичною тяганиною, на яку доведеться витратити близько місяця. В обох випадках окупність батарей складе більше 10 років при терміні роботи в 25 років. Вкладення грошей - дискусійне. Майже стільки ж буде окуплюватися і тепловий насос вартістю близько $ 5 тис.

Сучасні технології дозволяють будувати навіть так звані нульові будинки, які здатні обходитися без припливу енергії ззовні. Основа технології "нульового" будинку - добре утеплені горище і стіни, продумана система вентиляції, що дозволяє взагалі не відкривати вікна, теплові насоси (труби, прокладені в землі нижче рівня промерзання ґрунту, де температура весь рік 7-12 градусів тепла,   - така конструкція дозволяє взимку підігрівати повітря і воду, а влітку кондиціонувати приміщення) і сонячні батареї, від яких будинок отримує енергію. Поки для більшості українців "нульовий" будинок дуже дорогий, але частину технологій цілком можна використовувати. У будь-якому випадку варіантів модернізувати своє житло безліч. Головне - діяти, а не чекати, коли прийдуть непідйомні рахунку.