У ніч на 7 липня святкуємо Івана Купала: традиції і прикмети

Івана Купала 2017: прикмети і традиції стародавнього свята Як відзначити Івана Купала 2017, які прикмети принесуть щастя, удачу і любов Івана Купала 2017 відзначається в ніч на 7 липня. Це яскраве містичне свято багате цікавими традиціями та яскравими обрядами.

 Івана Купала: що за свято Свято Івана Купала ще з давніх часів пов'язували з культом поклоніння сонцю і природі. Стародавні слов'янські народи відзначали його в день сонцестояння, 21 червня, коли світило виходить на пік своєї активності - знаходиться в "куполі" (одна з версій походження назви). Купала у наших предків символізував родючість і розквіт природи, коли рослини отримують найбільше тепла, і починають дозрівати плоди. З прийняттям християнства свято приурочили до Різдва Іоанна Предтечі (24 червня).

Після переходу на григоріанський календар Купала в Україні, святкують 7 липня, а деякі країни Європи продовжують відзначати його в період з 20 по 24 червня.

Традиції на Івана Купала

Українські традиції на Івана Купала поєднують прославляння сонця, води і плодів землі. Цьому дню приписують особливу магічну силу, здатну дати людині щастя, удачу і здоров'я. У зв'язку з тим, що стародавні слов'яни відзначали Івана Купала в день літнього сонцестояння, одним з основних символів свята було сонце. Згідно з повір'ям, в цей день вона мала найсильнішу в році енергію, яка сприяла виконанню бажань. Після купальського свята сонце згасало, поступово готуючи землю до зими. Цьому особливо раділа нечиста сила, і щоб відігнати злих духів, на Івана Купала звичаї пов'язані з розведенням високих багать. До свята Купала і дня сонцестояння в стародавні часи була приурочена дуже видовищна традиція. Чоловіки підпалювали порожні бочки або дерев'яні колеса і скачували їх з ярів в річку. Така палаюча бочка символізувала сонцеворот. Після прийняття християнства до святкових традицій додався обряд купання. На Івана Купала в церкві відзначають день народження Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса Христа в Йордані. Тому вважалося, що вода річок і святих джерел в свято мають здатність не тільки очищати тіло, а й душу.

Люди на Івана Купала з самого ранку відправлялися до водойм або в баню, плескалися в річках в день перед святом і в Купальську ніч. Також цілющими властивостями наділялася ранкова роса, нею вмивалися, щоб зберегти красу і здоров'я.

Купальським ввечором молоді дівчата з вінками виходили до водойм і пускали їх із запаленими свічками по воді, щоб поворожити на любов.

Обряди і прикмети на Купала

За прикметами, пов'язаними з купальськими традиціями стрибати через вогнище, вгадували, чи буде людина здоровою і щасливою в любові.

З давніх-давен увечері 6 липня молодь влаштовувала розваги навколо вогню. Хлопці стрибали через багаття, змагаючись між собою. Той, хто стрибне вище всіх, буде найщасливішим. Після того, як вогонь трохи згасав, через нього взявшись за руки, стрибали закохані пари. Якщо хлопець і дівчина в момент стрибка не рознімуть рук, то їх союз буде довгим і міцним.  В кінці вечора до вогнищ приводили домашніх тварин, щоб захистити їх від хвороб. Матері спалювали одяг хворих дітей, в надії на швидке одужання. Також в багаття кидали старі речі і меблі. Ця прикмета пов'язана з залученням в будинок достатку і удачі. Ну і найвідоміша прикмета - незліченне багатство чекає того, хто в купальську ніч знайде в лісі квітку папороті.

Івана Купала: що не можна робити в цей день

Як свідчать народні легенди, в ніч на Івана Купала не можна спати, так як по землі бродить нечиста сила і може нашкодити сплячому. Сувора заборона на купання в водоймах діяла аж до 6 липня, а з настанням Івана Купала вся нечисть покидала воду, і в святковий день вже можна було сміливо плескатися в річках і озерах. Однак за прикметою, бризкати водою на Купала не можна на вагітних, дітей та людей похилого віку. Також в свято не можна позичати гроші, продавати або віддавати дорогі речі. Випадково знайдені цінності краще не піднімати і не забирати в будинок, адже така знахідка може привести до збитків і бідності в сім'ї.