Мамолог розповів, чи всі гульки в грудях становлять небезпеку

Раз на рік лікарі рекомендують жінкам проходити огляд молочних залоз. Бо, за статистикою, щороку в Україні виявляють 16 тисяч нових випадків захворювання на рак молочної залози.

- То чи можна запобiгти цiй хворобi?

-- Обстеження молочних залоз має регулярно проходити кожна жінка, -- говорить 

Мар'яна Двуліт, кандидат медичних наук, лікар акушер-гінеколог, завідувач Центру здоров'я жінки. -- Якщо вам до 40 років, бодай раз на рік слід проходити консультацію у гінеколога з цитологічним дослідженням шийки матки,  а також з оглядом молочних залоз та ультразвуковим дослідженням. А після 40-лiтнього віку раз на два роки треба робити мамографію, але притiм щороку з'являтися на огляд до гінеколога, котрий проведе й пальпацію  молочних залоз.

Крім того, кожна жінка має оглядати й пальпувати свої молочні залози після місячного. При наявності ущільнень, больових відчуттів або виділень із сосків треба негайно звернутися до лікаря.

До таких дій слiд вдаватися, аби виявити проблему на ранній стадії. Попри те, доводиться констатувати, що українки не поспішають проходити профілактичні огляди, а здебільшого звертаються до лікаря, коли щось починає турбувати. Тоді як рак молочних залоз на початкових стадіях можна виявити лише завдяки обстеженням, а от пухлину жінка може помітити лише на пізніх стадіях небезпечної хвороби. 

-- Не секрет, що проблеми з грудьми виникають у багатьох жінок, чому це стається?

-- Часто буває, що під час статевого розвитку дівчата звертаються зі скаргами на бiль у грудях, коли відбуваються дозрівання i ріст молочних залоз. У молодих мам нерідко на тлi годування грудьми розвивається мастит. А ще буває, що жінки пропальповують у грудях ущільнення (такі собі гульки невеликих розмірів), йдеться про розвиток фіброаденом. Це -- доброякісні новоутвори, але лише лікар може диференціювати той процес від злоякісного. Для цього слід пройти УЗД-пункцію молочних залоз, може знадобитися мамографія. До речі, останнє дослідження при певних показах призначають, не зважаючи на вік пацієнтки (навіть якщо їй 20 років).

Нерідко жінки звертаються через появу в грудях ущільнень, які виявляються кiстами. Таке стається при аутоімунних процесах (йдеться про проблеми щитоподібної залози) і гормональних порушеннях. Може розвинутись мастопатія, тоді виникає бiль у  грудях перед місячним. Iдеться про дифузні зміни молочних залоз у молодих жінок, що стається при змінах гормонального фону.

Додам, що перераховані процеси є доброякісними. Але це не  означає, що вони не потребують обстеження й лікування, процес потрібно тримати під контролем. Що ж до раку молочної залози, здебільшого ця хвороба має спадковий фактор (особливо по материнській лінії). Провокативними факторами можуть бути стреси, часті гормональні збої, перенесені аборти, короткотривала лактація або її відсутність.