Жителька Новограда-Волинського за свої кошти організувала притулок для трьох сотень собак

Хтось кине бездомнній голодній собаці шматок хліба, інший, можливо, скаже їй добре слово і піде далі, а мешканка Новограда-Волинського  Валентина Захарчук бере такого пса і несе до себе додому. У притулку, який вона створила на власні кошти, живуть зараз 260 собак різних порід. Ще тридцять цуценят підростають на приватному подвір'ї жінки. Щоб доглядати за вихованцями Валентина Мечиславівна навіть пішла з роботи.

Я з дитинства підбирала бездомних собак і кішок, підгодовувала, виходжувала, — розповіла Валентина Захарчук. — Доводилося навіть ховатися від батьків, які не дозволяли тримати в будинку багато тварин. Коли почала працювати і отримувати зарплату, перестала ховатися. Приносила до себе викинутих тварин, годувала їх, лікувала і мріяла створити справжній притулок. Думала, що назбираю грошей, і моя мрія здійсниться. Але цьому постійно щось заважало: потрібно було побудувати будинок, вивчити дітей... Ми живемо на околиці міста, тому тримали велике підсобне господарство: кілька корів, бичків, свині, кури... А ще у нас постійно жили не менше тридцяти кішок і собак. З-за них я часто сварилася з чоловіком: Віктор, як і мої батьки, довго не поділяв мого вибору.

Тварини потрапляють до мене різними способами: люди прив'язують їх недалеко від будинку, залишають біля огорожі в пакетах або коробках, наглухо зав'язаних скотчем або навіть... забитих цвяхами. Часто залишають хворих, і їх доводиться довго лікувати. Досі підкидають не тільки цуценят, але і дорослих собак. Я спеціально тримаю дві кози, щоб поїти своїх вихованців молоком.

Втім, зібрати всіх бездомних собак і кішок у себе у дворі жінка, звичайно, не могла, тому кілька разів на тиждень розносила їм їжу.

— Йшла на роботу і тягнула з собою відро каші і торбу хліба, — згадує Валентина Мечиславівна. — Собаки вже чекали на мене в певних місцях. Останнім часом безпритульних тварин стало більше. Мабуть, люди, не маючи засобів до існування, позбавляються від тягаря, викидаючи чотирилапих на вулицю.

Тримати стільки собак у приватному дворі стало складно — сусіди скаржились на їх безперервний гавкіт. І сім років тому я звернулася до міськради з проханням виділити мені за містом землю для облаштування вольєрів. Чиновники наді мною сміялися, відмовляли — як вони пояснювали — від непотрібної затії. Я ходила в міськраду, як на роботу, і три роки тому влада здалася — виділила шістдесят соток землі. Сьогодні тут краса: вольєри і будиночки для собак, є кухня, проведено електрику, а тоді був голий майданчик і бур'яни в людський зріст.

Перший раз привезла і закрила на загородженому 32 дорослі собаки, яких зібрала в центрі міста. Вранці приїхала їх годувати, а псів немає: підкопалися під огорожу і втекли. Бездомні собаки звикли самі добувати собі їжу. Стало зрозуміло, що відкладати будівництво вольєрів не можна. Щоб заощадити, ми з чоловіком купували по оголошеннях колишні вживанні сітку, залізні куточки, стовпчики. Витратили всі п'ятнадцять тисяч, які я отримала перед виходом на пенсію...

Правда, і цього виявилося мало, довелося звернутися за допомогою до приватних підприємців і просто небайдужих людей. Нам не тільки привезли бетонні плити, шифер, дошки і цвяхи, а й закупили миски для собак. Один бізнесмен, побачивши, що мені доводиться варити їжу тваринам в кілька прийомів, подарував казан на триста літрів. Величезну допомогу надають селяни. Хто мішок зерна дасть, а хто і півтонни. В селах я купую також картоплю, буряк, солому. Кістки і спеціальний фарш для тварин підприємці віддають по закупівельній ціні шість гривень за кілограм — не заробляють на мені жодної копійки. Місцевий хлібозавод — я дуже вдячна його керівнику — два рази в тиждень відпускає черствий хліб по 2 гривні 80 копійок за кілограм, а кілька мішків в місяць віддає безкоштовно.

Я не раз просила чиновників про допомогу. І кілька років тому міськрада виділила півкіло крупи і 50 грамів фаршу на одну собаку... в рік. Якщо розподілити це на 365 днів, то не вистачить навіть на Попелюшку, яка їла півзернятка в день. Тобто по паперам допомога від влади надходила, але насправді...

До грудня 2015 року в притулку перебувало триста собак. Припаси, які мені влітку вдалося випросити у небайдужих людей або придбати на власні кошти, закінчилися. Корму катастрофічно не вистачало, тому я відібрала сотню сильних здорових молодих собак і... випустила їх на волю. Просто вивезла в місто і залишила. Деякі повернулися назад: побачивши мене, вони падали на передні лапи й повзли, щоб я їх пожаліла і не проганяла. Я дивилася на них і обливалася сльозами. Але наймолодші не знайшли дороги назад. Місцева влада відразу помітила тварин і, звичайно, обурилися, незадоволені були й жителі. Згідно мого перепису, зараз у місті більше 500 бездомних собак. Я готова їх прийняти, якщо міська влада допоможе добудувати вольєри і дадуть для них продукти. Добре б також виділити кошти на зарплату працівникам притулку, яку я поки плачу з власної кишені. Міський голова Новограда-Волинського Віктор Весельський приїжджав до нас і пообіцяв істотну допомогу.

У Новограді-Волинському зараз близько 180 стерилізованих тварин. Разом з онуками я виловлювала їх, відвозила до ветлікарні, оплачувала наркоз і знеболювальне — це приблизно сто гривень для кожної собаки. Під час операції заспокоювала тварина, потім відносила у вольєр, де вони утримувалися до двох тижнів. Після того як знімали шви, ми випускали собак на волю.

А в минулому році в місті вбили 42 стерильні собаки. Я плакала і питала, навіщо люди це зробили. Мені пояснювали, що бездомні тварини гавкають вночі, гадять на клумби. Тому в притулку потребують навіть стерилізовані собаки.

Міськрада спочатку пообіцяв передати цю землю у приватну власність, потім — в оренду на 49 років, але так нічого і не вирішила. Я боюся, що через паперової тяганини мої підопічні можуть знову опинитися на вулиці. Мені вдалося зібрати буквально по частинах і повернути до життя тварин, яких викинули понівеченими — з перебитими і навіть порубаними задніми лапами. Сьогодні вони живуть у нормальних умовах. З чоловіком, старшим сином і двома онуками ми побудували 24 вольєра, близько сотні будиночків для собак, кухню. Цілий рік для господарських потреб носили воду з озера, що в кілометрі звідси. Потім купили кола і самостійно викопали колодязь.

Мені багато допомагав старший синочок Сашко. Він працював провідним інженером на місцевому водоканалі, а вечорами поспішав сюди: накрити вольєр, добудувати нову будку. Зараз я змушена обходитися без нього — Саша пішов добровольцем на фронт. Ми відмовляли сина, але він сказав, що повинен захищати батьківщину.

Син на фронті, чоловік на роботі, а онуки навчаються. Я одна не встигаю доглядати за величезною кількістю собак, довелося найняти двох помічників. Ділю між ними свою пенсію, але доводиться ще додавати, щоб вийшло хоча б по тисячі гривень кожному. Цього, звичайно, мало, але у мене немає можливості платити більше.

Так, у притулку постійно хтось знаходиться. Крім кухні і кімнати відпочинку є приміщення для продуктів, холодильні камери, де зберігаються кістки і фарш. Для чергового створені елементарні побутові умови: є пічка, телевізор, холодильник. Адже ми не знаємо, коли саме можуть підкинути чергову партію собак, тому потрібно бути напоготові.

Спочатку я варила їжу вдома і носила її у відрах за три кілометри двічі в день — вранці і ввечері. Причому в будь-яку погоду, будь то спека чи мороз. Бувало, ходила з грипом, з високою температурою. Тваринам адже все одно, як ти себе почуваєш — вони хочуть їсти. Як-то взимку посковзнулася, впала і пошкодила ногу. Тоді тільки попросила чоловіка побудувати на території невеликий будиночок, де можна було б готувати їжу та при необхідності сховатися від дощу.

Пам'ятаю, як-то вночі, зателефонував знайомий і сказав, що чує десь писк, але не може визначити, звідки. Виявилося, викинули маму з шістьма песенятами, які враз розповзлися. На вулиці дощ з мокрим снігом, а ми їх розшукуємо з ліхтариком. Собака на нас гавкає, не підпускає. Тільки до ранку вдалося її прив'язати і зібрати у високій траві всіх дитинчат. Підрослих цуценят ми роздали, а їхню маму знайомий забрав до себе додому.

Викидають не тільки безпородних тварин, але і кавказьких вівчарок, бультер'єрів, стаффов. Собак бійцівських порід я змушена тримати вдома, адже якщо вони випадково відірвуться, то місцевим песикам не поздоровиться. Стежу, щоб мої вихованці не конфліктували, іноді доводиться переселяти забіяк в інші вольєри або навіть в окрему будку. Як і скрізь, найбільше дістається новеньким. Тому всіх «чужинців», не знайомих між собою, заселяю в окремий вольєр. Тиждень спостерігаю за ними, якщо бачу, що когось пригнічують, відселяю. Як правило, в окремих будках живуть або занадто агресивні, або ті, хто не може за себе постояти.

Незалежно від їх характеру, всіх собак дуже люблю, і вони відповідають мені взаємністю. Чують мене вже за п'ятсот метрів і зустрічають дружним гавкотом.

Один раз в два тижні готую контрольну годівлю. Визначаю, скільки відер води йде, скільки крупи, фаршу, жиру. Кожній собаці ставиться окрема миска. А такі ласощі, як булка або кістка, даю окремо і чекаю, поки тварина з'їсть, потім переходжу в інший вольєр. І так кожен день. Зараз у мене живуть 260 дорослих собак і тридцять цуценят.

собаки2
собаки2
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Спорт
Відбулися матчі 4-го туру чемпіонату Житомирської області. Минулорічний чемпіон – "Звягель" (Новоград-Волинський) реабілітувався за несподівану поразку у попередньому турі, на виїзді з рахунком 4:0 розгромивши "Радовель". Відзначимо, що у складі переможців у третьому матчі поспіль забив Анатол Відзначимо, що у складі переможців у третьому матчі поспіль забив Анатолій Бусленко ій Бусленко. Схоже, саме 25-річний футболіст перебрав на себе функції основного б...
Влада
Асоціація міст України звернулася до Президента України, Голови Верховної Ради України, керівників депутатських фракцій та груп, народних депутатів України щодо недопустимості запровадження партійної виборчої системи на рівні міських, селищних, сільських рад з кількістю виборців менше 90 тисяч. 2 липня профільний парламентський Комітет схвалив до другого читання законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законода...
Суспільство
Головне завдання хліборобів у літній період - зберегти врожай та не дати йому перетворитися на попіл. В цій нелегкій справі аграріям активно допомагають і рятувальники. Аби попередити виникнення пожеж та загорянь на хлібних масивах, по всіх регіонах проводяться інформаційно-профілактичні заходи щодо забезпечення належного стану пожежної безпеки та підготовки сільськогосподарських підприємств. Шановні громадяни! Державна служба України з надзвичайних ситуац...
Екологія
Нещодавно ДУ "Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України" було проведено лабораторне дослідженн якості води на офіційних пляжах Новограда-Волинщини. Про це повідомив Заступник директора центру О. Васильков. Згідно його інформації отримано наступні результати: м.Новоград-Волинський, р.Случ: індекс ЛКП (бактеріологічне забруднення), БСК5, ХСК – в межах нормативних значень.  Таким чином відповідно до отриманих результатів жителі Новограда-Волинськог...
Новини компаній
«Медико - Природничий Університет» проводить літній набір студентів на очну (денну, вечірню), заочну та дистанційну форми навчання. Набір здійснюється без ЗНО (на основі диплома бакалавра, спеціаліста, магістра) з зарахуванням на II - III курси. На підставі диплома молодшого спеціаліста (ЗНО - український мова та література), зарахування на ІІ-ІІІ курс за спеціальностями: 223 МЕДСЕСТРИНСТВО (бакалавр) Спеціалізації: 1. Медична сестра з масажу та лікувально...
Суспільство
Останні відомості про поширення коронавірусної інфекції на території Городницької громади не на жарт схвилювало місцевих людей та внесла певні корективи у їх буденне життя. Так, на території даної громади Новоград-Волинського району, за офіційними даними, епідситуація на коронавірусну інфекцію COVID – 19 станом на 14 липня 2020 року залишається без змін: 4 хворих з позитивним результатом біоматеріалу ПЛР (3 жінки та 1 чоловік), які були госпіталізовані в К...
Новини компаній
Збираючись у відпустку, краще спланувати все до дрібниць, щоб відпочинок пройшов добре. Тому ми підготували для вас гід по Бердянську! Тепле море і піщані пляжі - це далеко не все, чим може здивувати відпочиваючих курортний Бердянськ. У цій статті ми розповімо, що обов'язково потрібно відвідати в нашому місті, щоб провести час з користю і залишити про відпочинок в Бердянську найкращі спогади.   Як же сюди дістатися? Пропонуємо розглянути кілька варіантів і...
Суспільство
25 липня 2020 року у Новограді-Волинському 33-й рік поспіль відбудеться Міжнародне свято літератури і мистецтв "Лесині джерела". Зважаючи на обмеження, викликані пандемією коронавірусу, формат свята змінено на локальний і проходитиме без масових святкувань протягом одного дня. 13 липня під час чергового засідання організаційного комітету детально обговорили та погодили заходи, що цього дня проходитимуть в місті. Голова оргкомітету, виконувач обов’язків міс...
Суспільство
У Новоград-Волинському районі порушниками завдано майже 2 тис. грн збитків, - Житомирський рибоохоронний патруль У період з 9 по 11 липня 2020 року оперативною групою рибоохоронного патруля проведено рейд у Новоград-Волинському районі. Під час рибоохоронної роботи викрито 11 порушень правил рибальства. Так, складено п`ять адміністративних протоколів за ч. 4 ст. 85 КУпАП (грубе порушення правил рибальства), два – за ч. 3 ст. 85 КУпАП (перевищення рибалками...