• Головна
  • Поганий хороший коп. Чому забуксувала реформа поліції
11:49, 17 січня 2017 р.

Поганий хороший коп. Чому забуксувала реформа поліції

Повноцінна реформа МВС не відбулася. Глава відомства пояснює, що швидких результатів чекати не варто.

Першим сигналом пробуксовки реформи поліції стало масове відновлення через суди у січні 2016 року звільнених у результаті переатестації міліціонерів. Навмисно чи з недогляду процедура переатестації в Законі "Про Національну поліцію" була прописана таким чином, що фактично не залишала суддям вибору. А в середині травня подала у відставку перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе. Саме вона разом з колишнім ректором Академії поліції МВС Грузії Хатией Деканоїдзе майже два роки працювала над перетворенням "совкової" міліції в поліцію європейського типу. Сама Деканоїдзе, яка обіймала з кінця минулого року посаду голови Національної поліції України, протрималася на півроку довше. Ні Згуладзе, ні Деканоїдзе свій вихід так і не пояснили.

У червні волонтери та представники громадськості стали масово виходити із складу комісій за переатестації поліцейських, заявляючи, що МВС свідомо саботує реформу, простягаючи на ключові посади старих корумпованих начальників. "Громадськість в цьому процесі перетворили в простих статистів, нею просто прикриваються", — заявив волонтер організації "Народний тил" Роман Синіцин, який пропрацював у атестаційній комісії п'ять місяців. У відповідь представники МВС, як правило, називали громадських активістів непрофесіоналами, які нібито не в змозі адекватно оцінити якості атестуючих поліцейських.

Збереження старих кадрів глава МВС Арсен Аваков пояснював виробничою необхідністю. "Патрульного поліцейського можна запросити з вулиці і швидко навчити первинним навичкам, але хорошого, чесного і високопрофесійного криміналіста, слідчого, експерта, кіберполіцейського, спецназівця з вулиці не приведеш", — заявив міністр Фокусу.

За словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, на повне перезавантаження правоохоронної системи піде 3-5 років

За словами Арсена Авакова, в результаті переатестації потрібно звільнити не менше 100 тис. співробітників МВС — кожного третього. Але де знайти їм заміну? Особливо якщо врахувати, що середня зарплата поліцейського становила 3-4 тис. грн.

"У карному розшуку зараз за штатом близько 11 300 осіб, але близько 2 000 посад вакантні, — пояснює Дмитро Головін, який до свого призначення в листопаді 2016 року главою поліції Одеської області очолював департамент карного розшуку України. — Тобто за фактом борються зі злочинністю трохи більше 9 000 оперативників. Це самий великий некомплект за весь час незалежності України".

Щоб вирішити кадрову проблему, уряд підняв зарплату поліцейським до 10,2 тис. грн, забезпечивши їх усією необхідною технікою. Однак Дмитро Головін стверджує, що навіть при таких умовах закрити ключові вакансії вдасться мінімум через півроку.

Поліції, яку лише умовно можна назвати новою (у тому ж кримінальному розшуку в результаті переатестації було звільнено всього 2,3% співробітників), довелося зіткнутися з серйозними викликами.

Головним з них стало зростання злочинності. За даними Генпрокуратури, у 2016 році в Україні зареєстровано на 30% більше розбоїв, ніж у 2015-му, на 38% більше крадіжок, що на 40% більше грабежів.

Протягом останнього року сталося кілька інцидентів з участю правоохоронців, після яких ще голосніше заговорили про недосконалість поліцейської реформи. У лютому 2016 року в Києві під час погоні за автомобілем BMW патрульний застрелив неповнолітнього пасажира. У вересні в Дніпрі при перевірці документів були вбиті двоє поліцейських. А в грудні в селі Княжичі під Києвом в результаті перестрілки, що виникла із-за поганої координації між різними підрозділами МВС, загинули п'ятеро поліцейських — експерти назвали трагедію безпрецедентною.

Все це свідчить про те, що реформа поліції йде туго, хоча за початковим задумом Арсена Авакова поліція повинна перетворитися з репресивного інструменту в сервісну службу через рік після старту реформи. У МВС це вже визнають, тому швидких результатів тепер не обіцяють. На повне перезавантаження правоохоронної системи, за словами Арсена Авакова, піде від трьох до п'яти років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Колян
13,0%
Екіпаж
13,0%
Люкс
9,7%
Грачами (нелегальними таксистами)
5,8%
Іншою
15,6%
Я не користуюся таксі
42,9%
#Реформа #поліція #переатестація #МВС #криміналіст #слідчий #експерт
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...