• Головна
  • Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна
11:55, 8 квітня 2018 р.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна

Новоград-Волинський 1918 рік

Новоград-Волинський 1918 рік

Після прориву 1-ї Кінної армії польського фронту і захоплення міст Житомир і Бердичів поляки були змушені залишити Київ та відійти в північно-західному напрямку - на Коростень і Овруч. Польське командування прагнуло, перш за все, зберегти живу силу і техніку.

До 18-го червня поляки досягли лінії Овруч, Коростень, Новоград-Волинський та почали закріплюватися на позиції по річки Уж.


На фронті Коростень - Новоград-Волинський вони зосередили частини 2-ї і 3-ї армій: 6-ю і 7-ю піхотні дивізії, дводивізіонну групу генерала Борбецкого і 1-ю кавалерійську дивізію: до 20000 багнетів, 3000 шабель, 360 кулеметів, 60 легких і важких знарядь, кілька бронепоїздів. 6-а польська армія до цього моменту відходила на фронт Козятин - Старокостянтинів.

1-ша Кінна армія до 17-го червня була зосереджена на північному сході від Житомира - в районі Ганнопіль - Кам'яний брід - Торчин - Висока - Чернихів. 12-я армія, її сусід справа, виходила на лінію Мартинівка - Малин. Зліва 14-я армія вийшла на фронт Бердичів-Вінниця.

Район, в якому потрібно було діяти 1-ї Кінній армії в ході операції біля Новограда-Волинського, представляв собою горбисту місцевість, покриту лісовими масивами і порізаний безліччю річок і струмків. Річка Случ була серйозною перешкодою на шляху кінноти. Напередодні операції кілька днів поспіль йшли дощі, які зробили дороги важкими для її просування. Кінський склад Кінної армії, перебуваючи в русі з 25-го травня, перевтомився. Тили об'єднання залишилися в районі Умані, і коней доводилося тримати на підніжному кормі.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-1


1. С. Будьонний, командарм 1-ї Кінної армії. Фото 1930 р.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-2


2. Генерал Е. Ридз-Смігли, командувач 3-й польською армією - головного опонента 1-ї Кінної в ході Новоград-Волинської операції.

18-го червня польовим штабом армії був отриманий наказ командувача Південно-Західним фронтом. У ньому армії ставилося завдання: «посприяти 12-ї армії у ліквідації противника в районі Коростеня, не пізніш 20.VI захопити район Новоград-Волинський».

12-й армії наказувалося не пізніше 20-го червня вийти в район Овруч, а 14-й армії, яка зайняла під кінець 17-го червня Гайсин, пропонувалося до 19-го червня вийти в район Житомир - Вінниця.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-3


3. Обстановка до початку операції.

С. Будьонний направив свої дивізії, крім 6-ї кавалерійської, на північ, в напрямку Яблунця - щоб обійти з півдня і південного заходу Коростенський вузол опору поляків, одночасно створюючи 6-ю дивізією загрозу Новоград-Волинському зі сходу.

Поляки міцно закріпилися на річці Уж, організувавши плацдарм на її правому березі. Був добре укріплений і Новоград-Волинський, особливо його східна околиця. Напередодні операції новоград-волинські укріплення оглядав особисто Ю. Пілсудський, який дав їм позитивну оцінку. Необхідно відзначити, що поляки, залишивши в районі Коростеня проти частин 12-ї армії мінімальну кількість військ, основну увагу приділили обороні річок Уж і Случ. Головним їхнім завданням було не дати 1-ї Кінній, своєму головному опоненту, просуватися на захід.

З ранку 19-го червня, в перший день операції, на всьому фронті 1-ї Кінної армії зав'язалися бої передових частин. На кінець дня розгорівся запеклий бій в лісовому масиві на фронті Сушки - Нецеліще - Сімони - Кропивня.

19-го червня радянські частини на річці Уж успіху не досягли і були змушені відійти у вихідне положення.

У польовому штабі армії було отримано повідомлення про те, що кавалерійською бригадою Г. Котовського під кінець 19-го червня був зайнятий Козятин. Командарм 1-ї Кінної армії вирішив вранці 20-го червня відновити наступ і нанести удар противнику на фронті Ушомир - Новоград-Волинський.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-4


4. Г. Котовський.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-5


5. Й. Якір.

45-ї стрілецької дивізії Й. Якіра було наказано в найкоротший термін вийти на фронт Житомир - Бердичів - Козятин.

Але на світанку 20-го червня поляки випередили 1-шу Кінну армію і самі перейшли в наступ. Зав'язалися бої, в результаті яких Кінна армія була відтіснена на схід. Незважаючи на те, що вона вже мала досвід дій в лісисто-болотистій місцевості, втриматися не змогла і на 23 годину 20-го червня відійшла в початкове положення - на фронт Писарівка - Горошки - Колонія - ст. Буда - Соколов.

Частини 4-ї кавалерійської дивізії утримували Баранівку і Суховолю, а 11-я кавалерійська дивізія - Киянку.

Всю ніч на 21-го червня йшов запеклий бій, а вдень Кінна армія по всьому фронту перейшла в наступ, збила противника з займаних позицій і відкинула до річки Уж.

На переправах польські частини чинили сильний опір, але були відкинуті. На кінець дня в польовому штабі 1-ї Кінної армії стало відомо про те, що 21-го червня частинами 12-ї армії зайнятий Коростень.

С. Будьонний, щоб не дати можливості полякам відійти за Случ, віддав наказ, в якому ставив своїм дивізіям завдання: «вибити противника на р. Уж й форсувати р. Случ на ділянці Мала Цвіля, Городище, Новоград-Волинський».

На кінець 22-го червня Будьоннівським частинам вдалося вибити поляків з р. Уж. 4-я кавалерійська дивізія в кінному строю атакувала 3-ю дивізію легіонерів і майже цілком вирубала 9-й піхотний полк. 34-й кавалерійський полк 6-ї кавалерійської дивізії в цей день також в кінної атаки в районі Яблуневого знищив 2 батальйони піхоти. У польовий штаб армії надійшло багато полонених і трофеїв (в т.ч. кулемети і артилерійська батарея).

23-го червня 1-ша Кінна армія почала форсувати річку Случ. Поляки чинили запеклий опір, але, незважаючи на це, 3-тя бригада 6-ї кавалерійської дивізії, переправившись біля Олександрівки, о 15 годині увірвалася в Новоград-Волинський. Але внаслідок нечисленності радянських військ на лівому березі річки Случ і через сильний артилерійський вогонь поляків бригада була змушена залишити місто і відійти.

23 червня за натиском з'єднань 1-ї Кінної армії поляки були змушені залишити правий берег річки Случ.

Причому частинам Кінної армії як на р. Уж, так і на р. Случ довелося вести бій, діючи як в кінному, так і в пішому строю. Польські війська мали серйозні дротяні загородження, окопи повного профілю, що залишилися з часів Першої світової війни та оновлені польськими інженерами.

24 червня 4-я кавалерійська дивізія, що діяла на правому фланзі Кінної армії, під кінець дня зайняла Ємільчине, полонивши 500 піхотинців і захопивши 7 знарядь і 36 кулеметів. Ємільчине кілька разів переходив з рук в руки.

Поляки, побоюючись обходу Новограда-Волинського з півночі, зосередили проти 4-ї кавалерійської дивізії до 6 полків піхоти і 3 кавалерійських полків. Незважаючи на кровопролитні бої, лобовими атаками Новоград-Волинський в цей день взяти не вдалося, і радянські дивізії залишилися в початковому положенні - в 4 - 6 км на схід від міста. Командарм 1-ї Кінної, врахувавши обстановку, що склалася, здійснив перегрупування своїх військ.

У наказі на 26-те червня з'єднанням армії ставилися наступні завдання.

4-й кавалерійській дивізії доручалося забезпечити операцію з півночі, займаючи район між річками Случ і Уборть - по лінії Андрієвичі, ст. Рихальська, Боголюбівка. 11-й кавалерійській дивізії, посиленій важким артилерійським дивізіоном, була поставлена задача наступати на Новоград-Волинський зі східного боку - на фронті Лубчиці. 6-й і 14-й кавалерійським дивізіям, які були ударною групою армії, наказувалося форсувати річки Случ та Смолка в районі Гульська і обходом з півдня захопити Новоград-Волинський. Особлива бригада становила армійський резерв і перебувала в районі Романівки, а групі Й. Якіра ставилося завдання наступати на Рогачів та Шепетівку.

На світанку 26 червня дивізії Кінної армії приступили до виконання поставлених завдань.

6-й і 14-й кавалерійські дивізії у бою біля Гульска було порубано 1000 бійців противника і взято в полон ще 500 чоловік, а також захоплено 2 батареї і кілька десятків кулеметів. Цим з'єднанням під кінець дня вдалося захопити переправи через Случ - в районі Гульська - Рогачева.

4-я кавалерійська дивізія вела бої на північ від Новоград-Волинського і під кінець дня заволоділа переправою через Случ в Чижівці.

11-я кавалерійська дивізія займала позиції по правому березі річки навпроти Новоград-Волинського, а наступали правіше частини 12-ї армії вийшли на лінію Горбів - Ємільчине - Куліші, в той час як війська 14-ї армії підійшли до Старокостянтинова.

27 червня, в останній день операції, на всіх бойових ділянках армії знову розгорілися запеклі бої. Поляки переходили в контратаки, але дивізіям 1-ї Кінної армії в ході важких боїв вдалося зломити опір противника - ударна група наступала на Новоград-Волинський з півдня і південного заходу, а частини 4-ї кавалерійської дивізії зайняли переправу через річку Церем біля Городища і відкрили напрямок для удару для звільнення Новограда-Волинського з півночі.

Тому, місто було охоплено 1-ю Кінною армією  з трьох боків: з півночі, зі сходу і з півдня.

Поляки наполегливо захищали Новоград-Волинський, але лихим нальотом дивізій 1-ї Кінної армії місто було взято в 14 годин 27-го червня.

Операція завершилася.

Незважаючи на всі тактичні й оперативні складності при її реалізації, поляки не витримали натиску частин Кінної армії. Залишивши в її руках багато полонених і техніки, вони відступили на лінію Корець - Березці - Шепетівка.

Група Й. Якіра під кінець 27-го червня форсувала річку Случ на ділянці Баранівка - Н. Миропіль і просувалася на Полонне.

На наступний день командарм 1-ї Кінної направив 4-ю кавалерійську дивізію по шосе на Рівне, а 6-ту, 11-ту і 14-ту кавалерійські дивізії кинув в обхід Рівного з півдня.

Новоград-Волинська операція 1920 року: Радянсько-польська війна, фото-6


6. Завершення операції.

У період Новоград-Волинської операції 1-ша Кінна армія, незважаючи на стійкість польських частин, розгромила противника.

При занятті Новоград-Волинського 36-й кавалерійський полк 6-ї кавалерійської дивізії першим увійшов в місто і в пам'ять цієї події став іменуватися Новоград-Волинським.

Під Новоградом-Волинським та на р. Уж Кінною армією були захоплені полонені зі складу 6-го, 7-го, 8-го, 9-го, 12-го і 20-го піхотних полків (частини 3-й, 6-й і 7-й піхотних дивізій), а також зі складу 9-го гусарського, 3-го уланського і 11-го кінно-єгерського полків.

На затягування операції вплинули специфічні умови місцевості: лісисто-болотистий регіон, порізаний річками і струмками, що не давав кавалерії можливості використовувати елемент раптовості, сприяючи обороні польських військ.

Вирішальне значення в ході безперервних 9-денних боїв мав обхідний меневр ударної групи Кінної армії, дві дивізії якої і вирішили долю операції.

Олейніков Олексій

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Новоград-Волинська #операція #1920 #року #радянсько-польська #війна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...