Юрій Косач: небіж Лесі Українки та інтелектуальний волоцюга

Історії про емігрантські й заробітчанські пригоди українців у різних куточках Європи сьогодні дуже актуальні. А якраз 70 років тому наші співвітчизники, що опинилися на чужині, спромоглися зреалізувати дуже успішний культурний проект, створивши у Німеччині Мистецький Український Рух.

Серед найактивніших його діячів - цьогорічний ювіляр письменник Юрій Косач - небіж Лесі Українки та онук Олени Пчілки.

Доля послідовно й неухильно прирікала його на емігрантські мандри. І врешті вони стали способом існування, а космополітична незакоріненість - багато в чому трагічною життєвою філософією.

Поклик предків

Виростати в домі, де на стінах розвішані портрети знаменитих предків, - здебільшого означає приректи себе на бунт, особливо коли ти й сам мрієш про звершення й реалізацію успадкованого таланту.

Юрій Косач і став таким одвічним бунтарем. А водночас завжди був свідомим власної приналежності до української еліти, до тих, у чию кров переходить лицарство.

Він народився в 1908 році у Колодяжному на Волині, що входила до Російської імперії, у знаменитому родинному гнізді Косачів. (Це там авторка "Лісової пісні" збирала враження для свого феєричного сюжету.) Бабуся, Ольга з Драгоманових, - письменниця й одна з найдіяльніших учасниць київської Старої Громади.

колодяжнеКопирайт изображенияUNIANImage captionМузей Лесі Українки у Колодяжному, де було родинне гніздо родини Косачів

Дід у других - Михайло Драгоманов. Нарешті славетна Юрієва тітка - Леся Українка.

Ставати письменником у такій родині непросто.

Енергія бунту й кидала Косача з одної екстреми в іншу. Вчився у Варшавському університеті й одразу ж долучився до радикального українського національного руху. Волинь між війнами саме належала до польської держави.

Безкінечна міграція

На початку тридцятих сидів у польській тюрмі за співпрацю з "українською військовою організацією". 1933 року, випущений під заставу в 500 злотих, внесену матір'ю, розпочав безкінечні емігрантські мандри. Трохи слухав лекції в Карловому університеті в Празі, згодом у Сорбоні.

Співпрацював із Дмитром Донцовим, конфліктував зі своїм оточенням, зокрема й політичним. Міняв ідеологічні переконання, шукав якогось абсолюту, хоча навряд чи був народженим для політики. Попри всі митарства, неймовірно багато писав.

У міжвоєнному Львові, який силою обставин виконував роль нашої культурної й мистецької столиці, - адже в підрадянському Києві на сірому тлі соціалістичного реалізму не вирізнялося майже нічого, - Юрій Косач став зірковим автором.

МузейКопирайт изображенияUNIANImage captionЛеся Українка - одна з найвідоміших родичок Юрія Косача

Ставляться його п'єси, прозові збірки здобувають престижні премії.

Він починав переважно з історичної белетристики. Звернення до минулого було конче необхідним і для особистісного, і для поколіннєвого становлення.

Програно державу, втрачено домівки, літературу намагаються поставити на службу ідеології по обидва боки кордону. Безґрунтянство стає вже не метафорою, а життєвою обставиною.

Косачівська київська садиба опиняється за неприступним рубежем. А вже у тридцяті недосяжним стає й рідне Колодяжне на Волині. Символічної закоріненості Юрій Косач і шукає в українській історії.

Пошук історії

Пише про Глухів і Чигирин, про Івана Скоропадського й Богдана Хмельницького. Але й тут, у зміні оптики, в дуже незвичній інтерпретації козацького міфу, знову виявляється його бунтарська сутність.

Письменника насамперед цікавить - і цим він надзвичайно актуальний для нас якраз сьогодні - українська людина в Європі, долученість вітчизняної еліти до великої європейської історії.

Це може бути епізод державницьких змагань - таким став сюжет про мазепинця Андрія Войнаровського. У романі про Богдана Хмельницького "День гніву" Косач розповідає про участь козаків у битві при Дюнкерку і не боїться порівнювати гетьмана з Цезарем і Кромвелем.

Світова війна остаточно розвіяла сподівання - дорогу в Україну було відрізано. Ім'я Юрія Косача фігурувало в енкаведистських списках найнебезпечніших ворогів радянської влади.

Табірне мистецтво

Однак у таборах переміщених осіб, на великому емігрантському материку, постала, сказати б, держава слова, спільнота творців, одержимих ідеєю збудувати свою мистецьку Україну на Заході.

Юрій Косач тоді став одним із найдіяльніших членів знаменитого Мистецького Українського Руху, який спромігся - не мало й не багато! - забезпечити тяглість нашого культурного розвитку, підхопити ґвалтовно обірвану при початку тридцятих нитку.

архівКопирайт изображенияHTTP://CSAM.ARCHIVES.GOV.UAImage captionАрхівна збірка документів щодо Юрія Косача в УкраїніенциклопедіяКопирайт изображенияHTTP://RESOURCE.HISTORY.ORG.UAImage captionПраці Юрія Косача

Їхні видання були на крихкому неякісному папері, їхні вистави відбувалися у непристосованих таборових приміщеннях, журнали й альманахи виходили із затримками.

Однак творча енергія цієї спільноти не може не викликати захоплення. Вони тоді мріяли, що еміграційна українська література стане у світі візитівкою їхньої втраченої батьківщини.

Якраз у цей час Косачева кар'єра на піднесенні. Життя ніби входило у якісь певніші береги. Він одружується з Мар'яною Кричевською, донькою видатного художника Федора Кричевського. Народжується син. Утім, наявність родини не надто вплинула на богемні звички письменника.

Він раз у раз опиняється в центрі якихось дивакуватих розіграшів і скандалів - чи не з бажання будь-що-будь привернути до себе увагу публіки. Чого варта - це ще у Львові - нічна спроба пограбувати вітрину крамниці з одягом для немовлят… Колеги наступного ранку довго пояснювали німецькій поліції, що вчинок геть безкорисливий, от з любові до гри, бо дітей у Косача немає - й повзунки йому ні до чого.

Американські мемуари

А повоєнне життя було таки надто сутужним і складним, аби громада легко пробачала художницькі примхи. За якийсь час емігрантська хвиля жене українських втікачів ще далі, за океан. В США Косач, ніколи не вміючи улаштовувати практичні справи, не спромігся заробляти пером.

драгомановКопирайт изображенияWIKIPEDIA.ORGImage captionМихайло Драгоманов - легендарний дід Юрія Косача

Працював вантажником у порту, на верфі, мив вікна у нью-йоркських хмарочосах.

Ненадовго знайшов спонсора для видання журналу "Обрії". Знайшовся видавець, який ризикнув дати письменникові аванс під ненаписані тексти.

Так з'явилися Косачеві пізні романи. Серед них "Сузір'я Лебедя", неймовірно цікаве як мемуарна віньєтка, спогад про дитинство, родину Косачів. Легко пізнаються прототипи, історичне тло, той світ модерної культури, що зник у вогні світової війни.

Повернення до СРСР

У шістдесяті, коли почалися контакти українців по різні боки океану, Юрій Косач відвідує Київ, Волинь. Це означало, звичайно ж, його співпрацю зі спецслужбами. Так чи так він пише про великі досягнення Радянського Союзу і тим самим спричинює цілковиту ізоляцію в емігрантському середовищі.

Фронда чи безпринципність? Може, наприкінці життя йому все ж важливо було повернутися у той єдиний рідний дім, який колись мав. У Косачівське легендарне Колодяжне.

Віра Агеєва Професор Києво-Могилянської академі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
137 переглядів в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Органи державної виконавчої служби Житомирщини продовжують упертий наступ на злісних неплатників аліментів, не даючи їм жодного шансу обійти закон та усунутися від утримання власних дітей. Як повідомляє Головне управління юстиції у Житомирській області, днями мобільна група у складі працівників Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області провела черговий рейд за...
Кримінал
Упродовж 21 листопада до поліції звернулись 3 жителя Новоград-Волинського району із заявами про втрату значних сум грошей через шахрайство. По кожному факту розпочато кримінальні провадження. Поліцейські встановлюють особи шахраїв та застерігають жителів області від сумнівних операцій. 32 тисячі гривень втратила 38-річна жителька села Романівка Новоград-Волинського району, намагаючись отримати кредит через мережу Інтернет. Жінку, знову ж таки у телефонній...
Екологія
З 15 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року введено заборонену щодо здійснення вилову раків у водних об’єктах в зоні контролю Житомирського рибоохоронного патруля в яку входить місто Новоград-Волинський та район. Дана заборона встановлена для забезпечення охорони раків під час їх природного відтворення та збільшення їх запасів у водоймах Житомирської області. З наказом Управління Держрибагентства у Житомирській області можна ознайомитись за посиланням....
Суспільство
В кінці листопада погода в Україні кардинально зміниться, а температура впаде до 15 градусів нижче нуля. Директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда заявив, що з 24-25 листопада слід очікувати істотного зниження температурного режиму. «До кінця місяця вона складе в нічні години від -10 до -15 градусів» Також він розповів про велику ймовірність того, що зима буде теплою. Середня температура зимового періоду буде вищою за норму на 2-3 градуси» Однак...
Суспільство
21 листопада 2018 року у Новограді-Волинському відбувся мітинг з нагоди Дня Гідності та Свободи. У Сквері Слави, біля пам’ятного знаку «Борцям за волю України», зібрались в.о. міського голови Сергій Колотов, секретар міської ради Василь Остапчук, заступники міського голови Оксана Гвозденко та Анатолій Легенчук, заступник міського голови начальник фінансового управління міської ради Ірина Ящук та керуючий справами виконавчого комітету міської ради Дмитро Ру...
Суспільство
Які категорії громадян мають право на субсидії або пільги і як розрахувати, що заощадить більше коштів. Сайт Новограда-Волинського 04141.com.ua повідомляє, що держава надає українським сім'ям право вибирати, чим користуватися - субсидією або пільгою - в період опалювального сезону. Про це сказано на урядовому порталі, де зібрана вся інформація про комунальні тарифи, субсидії та інших пов'язаних з житлово-комунальними послугами питаннях. «Якщо сім'я має пра...
Суспільство
В Україні розпочався процес приєднання тергромад до міст обласного значення в тому числі, і до обласних центрів, які мають можливість стати об’єднаними територіальними громадами. Це нові можливості для розвитку — посилити людський ресурс громад, розвинути інфраструктуру. Про це на засіданні Уряду повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. «Сьогодні 26 міст обласного значення мають можливість...
Суспільство
Через антициклон Burckhard, що розташувався над Скандинавією, в четвер, 22 листопада, на всій території України буде сухо, за винятком Карпат, Закарпаття і Прикарпаття, де очікується невеликий сніг. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко в Facebook. "Найближчої ночі -4-10 градусів, завтра вдень від 3 морозу до 2 тепла. На дорогах місцями ожеледиця", - уточнює вона. Така ж погода очікується і в Києві. "У Києві сьогодні ввечері -1-3 градуси, найближчої н...
Суспільство
Православні 21 листопада (за новим стилем) відзначають Собор Архістратига Божого Михаїла та всіх Небесних Сил безтілесних. У цей день панігір святкує афонський монастир Дохіар. Відзначати це свято почали в IV столітті, за рішенням Лаодикійського Собору. Собор засудив поклоніння єретиків ангелам, як творцям світу та затвердив православне їх шанування. Усього в Соборі всіх Небесних Сил безтілесних дев'ять чинів ангелів. Чини поділяються на три ієрархії - вищ...