Юрій Косач: небіж Лесі Українки та інтелектуальний волоцюга

Історії про емігрантські й заробітчанські пригоди українців у різних куточках Європи сьогодні дуже актуальні. А якраз 70 років тому наші співвітчизники, що опинилися на чужині, спромоглися зреалізувати дуже успішний культурний проект, створивши у Німеччині Мистецький Український Рух.

Серед найактивніших його діячів - цьогорічний ювіляр письменник Юрій Косач - небіж Лесі Українки та онук Олени Пчілки.

Доля послідовно й неухильно прирікала його на емігрантські мандри. І врешті вони стали способом існування, а космополітична незакоріненість - багато в чому трагічною життєвою філософією.

Поклик предків

Виростати в домі, де на стінах розвішані портрети знаменитих предків, - здебільшого означає приректи себе на бунт, особливо коли ти й сам мрієш про звершення й реалізацію успадкованого таланту.

Юрій Косач і став таким одвічним бунтарем. А водночас завжди був свідомим власної приналежності до української еліти, до тих, у чию кров переходить лицарство.

Він народився в 1908 році у Колодяжному на Волині, що входила до Російської імперії, у знаменитому родинному гнізді Косачів. (Це там авторка "Лісової пісні" збирала враження для свого феєричного сюжету.) Бабуся, Ольга з Драгоманових, - письменниця й одна з найдіяльніших учасниць київської Старої Громади.

колодяжнеКопирайт изображенияUNIANImage captionМузей Лесі Українки у Колодяжному, де було родинне гніздо родини Косачів

Дід у других - Михайло Драгоманов. Нарешті славетна Юрієва тітка - Леся Українка.

Ставати письменником у такій родині непросто.

Енергія бунту й кидала Косача з одної екстреми в іншу. Вчився у Варшавському університеті й одразу ж долучився до радикального українського національного руху. Волинь між війнами саме належала до польської держави.

Безкінечна міграція

На початку тридцятих сидів у польській тюрмі за співпрацю з "українською військовою організацією". 1933 року, випущений під заставу в 500 злотих, внесену матір'ю, розпочав безкінечні емігрантські мандри. Трохи слухав лекції в Карловому університеті в Празі, згодом у Сорбоні.

Співпрацював із Дмитром Донцовим, конфліктував зі своїм оточенням, зокрема й політичним. Міняв ідеологічні переконання, шукав якогось абсолюту, хоча навряд чи був народженим для політики. Попри всі митарства, неймовірно багато писав.

У міжвоєнному Львові, який силою обставин виконував роль нашої культурної й мистецької столиці, - адже в підрадянському Києві на сірому тлі соціалістичного реалізму не вирізнялося майже нічого, - Юрій Косач став зірковим автором.

МузейКопирайт изображенияUNIANImage captionЛеся Українка - одна з найвідоміших родичок Юрія Косача

Ставляться його п'єси, прозові збірки здобувають престижні премії.

Він починав переважно з історичної белетристики. Звернення до минулого було конче необхідним і для особистісного, і для поколіннєвого становлення.

Програно державу, втрачено домівки, літературу намагаються поставити на службу ідеології по обидва боки кордону. Безґрунтянство стає вже не метафорою, а життєвою обставиною.

Косачівська київська садиба опиняється за неприступним рубежем. А вже у тридцяті недосяжним стає й рідне Колодяжне на Волині. Символічної закоріненості Юрій Косач і шукає в українській історії.

Пошук історії

Пише про Глухів і Чигирин, про Івана Скоропадського й Богдана Хмельницького. Але й тут, у зміні оптики, в дуже незвичній інтерпретації козацького міфу, знову виявляється його бунтарська сутність.

Письменника насамперед цікавить - і цим він надзвичайно актуальний для нас якраз сьогодні - українська людина в Європі, долученість вітчизняної еліти до великої європейської історії.

Це може бути епізод державницьких змагань - таким став сюжет про мазепинця Андрія Войнаровського. У романі про Богдана Хмельницького "День гніву" Косач розповідає про участь козаків у битві при Дюнкерку і не боїться порівнювати гетьмана з Цезарем і Кромвелем.

Світова війна остаточно розвіяла сподівання - дорогу в Україну було відрізано. Ім'я Юрія Косача фігурувало в енкаведистських списках найнебезпечніших ворогів радянської влади.

Табірне мистецтво

Однак у таборах переміщених осіб, на великому емігрантському материку, постала, сказати б, держава слова, спільнота творців, одержимих ідеєю збудувати свою мистецьку Україну на Заході.

Юрій Косач тоді став одним із найдіяльніших членів знаменитого Мистецького Українського Руху, який спромігся - не мало й не багато! - забезпечити тяглість нашого культурного розвитку, підхопити ґвалтовно обірвану при початку тридцятих нитку.

архівКопирайт изображенияHTTP://CSAM.ARCHIVES.GOV.UAImage captionАрхівна збірка документів щодо Юрія Косача в УкраїніенциклопедіяКопирайт изображенияHTTP://RESOURCE.HISTORY.ORG.UAImage captionПраці Юрія Косача

Їхні видання були на крихкому неякісному папері, їхні вистави відбувалися у непристосованих таборових приміщеннях, журнали й альманахи виходили із затримками.

Однак творча енергія цієї спільноти не може не викликати захоплення. Вони тоді мріяли, що еміграційна українська література стане у світі візитівкою їхньої втраченої батьківщини.

Якраз у цей час Косачева кар'єра на піднесенні. Життя ніби входило у якісь певніші береги. Він одружується з Мар'яною Кричевською, донькою видатного художника Федора Кричевського. Народжується син. Утім, наявність родини не надто вплинула на богемні звички письменника.

Він раз у раз опиняється в центрі якихось дивакуватих розіграшів і скандалів - чи не з бажання будь-що-будь привернути до себе увагу публіки. Чого варта - це ще у Львові - нічна спроба пограбувати вітрину крамниці з одягом для немовлят… Колеги наступного ранку довго пояснювали німецькій поліції, що вчинок геть безкорисливий, от з любові до гри, бо дітей у Косача немає - й повзунки йому ні до чого.

Американські мемуари

А повоєнне життя було таки надто сутужним і складним, аби громада легко пробачала художницькі примхи. За якийсь час емігрантська хвиля жене українських втікачів ще далі, за океан. В США Косач, ніколи не вміючи улаштовувати практичні справи, не спромігся заробляти пером.

драгомановКопирайт изображенияWIKIPEDIA.ORGImage captionМихайло Драгоманов - легендарний дід Юрія Косача

Працював вантажником у порту, на верфі, мив вікна у нью-йоркських хмарочосах.

Ненадовго знайшов спонсора для видання журналу "Обрії". Знайшовся видавець, який ризикнув дати письменникові аванс під ненаписані тексти.

Так з'явилися Косачеві пізні романи. Серед них "Сузір'я Лебедя", неймовірно цікаве як мемуарна віньєтка, спогад про дитинство, родину Косачів. Легко пізнаються прототипи, історичне тло, той світ модерної культури, що зник у вогні світової війни.

Повернення до СРСР

У шістдесяті, коли почалися контакти українців по різні боки океану, Юрій Косач відвідує Київ, Волинь. Це означало, звичайно ж, його співпрацю зі спецслужбами. Так чи так він пише про великі досягнення Радянського Союзу і тим самим спричинює цілковиту ізоляцію в емігрантському середовищі.

Фронда чи безпринципність? Може, наприкінці життя йому все ж важливо було повернутися у той єдиний рідний дім, який колись мав. У Косачівське легендарне Колодяжне.

Віра Агеєва Професор Києво-Могилянської академі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Реклама
У кімнатах партійного офісу партії «Сила і Честь» у Новограді-Волинському у той день, як кажуть,  просто яблуку ніде було впасти. У п’ятницю, 4 вересня 2020 року, тут зібралися активісти місцевого партійного осередку, до яких долучилися делегації партійців від «Сили і Честі» із Баранівки та Ємільчиного. Причина для зібрання одна-єдина – підготовка партійних осередків до подання відповідних документів для реєстрації кандидатів на виборах до місцевих рад усі...
Суспільство
В Україні у третю суботу вересня професійне свято відзначають працівники фармацевтичної галузі. Нині важливість та значимість цієї професії в суспільстві зростає, неоціненним є їх внесок у боротьбі з пандемією коронавірусної інфекції. Працівників Новоград-Волинської центральної міськрайонної аптеки №217 напередодні професійного свята привітали тимчасово виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Олена Пономаренко, т.в.о. начальника відділ...
Суспільство
Начальник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Анатолій Карбовський зустрівся із сільським головою Дідовицької сільської ради Новоград-Волинського району Тамарою Мосійчук. Під час зустрічі очільник землевпорядної служби області вручив накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок.«Сьогодні ми видали 24 накази жителям Дідовицької сільської ради. Далі за процедурою необхідно роз...
Влада
17 вересня Верховна Рада України ухвалила проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» №3614 від 09.06.2020 у другому читанні та в цілому як закон. Як розповідає регіональний консультант з бюджетних питань АМУ у Житомирській області Сергій Гаращук, із 2021 року всі територіальні громади перейдуть на пр...
Суспільство
8 вересня, у Житомирській області перебуває з робочою поїздкою заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький. Програмою поїздки, зокрема передбачено ознайомлення з діяльністю кількох агропідприємств Житомирщини, які експортують свою продукцію в країни СНД та Європи, - пише сайт ОДА. Так, Тарас Висоцький відвідав один з найбільших виробників та постачальників свіжих ягід в країни СНД та Європи – ТОВ «БЕ...
Суспільство
Щодо стану захворюваності на коронавірус в Новоград-Волинській міській ОТГ станом на 18 вересня 2020 року розповіла Галина Барашовець - медичний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоград-Волинської міської ради. Протягом минулої доби, станом на 10:00 год. 18 вересня, в місті Новограді-Волинському лабораторно підтверджено 12 нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію (6 жінок та 6 чоловіків), з яких 5 хворих перебувають н...
Пригоди
Ділянка автодороги М06 "Київ-Чоп", яка проходить через Новоград-Волинський район, можна назвати однією з найнебезпечніших. Особливо поблизу села Броники, де досить часто стаються дорожньо-транспортні пригоди з трагічними наслідками. Сьогодні, 18 вересня 2020 року на вказаному місці відбулося лобове зіткнення двох вантажних автомобілів, один з яких сідельний тягач "DAF" з напівпричепом. На місце пригоди виїхали карети швидкої допомоги, поліція та рятувальни...
Пригоди
17 вересня, у День рятівника, новоград-волинські рятувальники на сторожі нашої з вами безпеки і продовжують рятувати людей. У місті Новограді-Волинському ними було попереджено пожежу, яка могла закінчитися трагічними наслідками.Так, близько 22 години 17 вересня 2020 року з вікон 4-го поверху п'ятиповерхівки по вулиці Медичній, 3, пішов їдкий дим. Небайдужі мешканці звернулися до Служби порятунку «101» за допомогою. За вказаною адресою виїхали фахівці 10-ї...
Суспільство
У п’ятницю, 18 вересня, погода в Україні різко зміниться — очікується істотне похолодання, сильний вітер і заморозки. Про це повідомила синоптик Наталія Діденко. Заморозки 0−3 градуси вже очікуються в ніч на 18 вересня в західних областях, а в ніч на 19 вересня — в більшості областей України, крім південної частини. По всій країні очікується сильний північно-західний і південно-західний вітер, до штормових поривів. Локальні незначні дощі можливі лише в Сум...